Προς το περιεχόμενο

Pat Martino. Λίγο πριν την καταιγίδα


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παρακάτω βίντεο είναι μόλις δυο χρόνια πριν την τελική εκδήλωση της αρρώστειας και την εγχείριση. Οι κρίσεις ήδη είχαν ξεκινήσει και σιγά σιγά πύκνωναν.

Το στυλ διαφέρει σημαντικά, χαρακτηρίζοντας μια σαφώς καθορισμένη τρίτη περίοδο της μουσικής του παρουσίας. Δεν είναι το αγνό των πρώτων χρόνων, ούτε το σοφιστικέ της εμβάθυνσης και επανεκμάθησης που, κακά τα ψέμματα, του πήρε σχεδόν 7-8 χρόνια να ξανακερδίσει πίσω την μουσική μνήμη του και την εκτελεστική του δεινότητα. Το στυλ εδώ είναι πιό εγκεφαλικό, σπρωγμένο στα άκρα και πέρα από τα όρια του fusion, θυμωμένο και επιθετικό με εκλάμψεις μελωδικότητας.

Η ηχογράφηση είναι μέτρια, αλλά προσωπικά δεν δίνω την παραμικρή σημασία για τέτοιες λεπτομέρειες. Ποτέ άλλωστε δεν έδωσα.

 

 

  • Like 5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το μεσημέρι το ακούω σερί.

Εχω την εντύπωση ότι για μένα είναι η καλύτερη περίοδος.

Δεν ξέρω για σας.

 

 

και έχω την εντύπωση ότι ο Pat, αυτήν την συγκεκριμένη περίοδο για κάποιο λόγο δεν την ξαναπροσέγγισε ποτέ.

Απλώς....χάθηκε, μαζί με τον προηγούμενο εαυτό του.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημαντική συνεισφορά στη διαμόρφωση του ύφους του δίσκου αυτου ο πιανίστας Delmar Brown που έφυγε πριν 4 χρόνια.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου