Προς το περιεχόμενο

Korg & Kurzweil / Τι εστί CasioCZ 101



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις πίστες πάντα χρησιμοποιούσαν και χρησιμοποιούν ότι και στην δισκογραφία για να έχουν όσο το δυνατό το ίδιο ακουστικό αποτέλεσμα. Και καλά κάνουν αυτό είναι το σωστό.

Εγώ δεν μπορώ να βρω δουλειά γιατί δεν έχω TRITON ή Fantom.

Μη σώσω και βρω αν είναι να πάρω μηχανάκια για μια δυο σεζόν και μετά να μου είναι άχρηστα άστο καλύτερα.

 

8) 8) 8)

Παράδειγμα¨μηχανάκια όπως το Μ1 Χ3 κλπ δεν νομίζω να ήταν για 1-2 σεζόν,όπως και πολλά άλλα μοντέλα (νομίζω για συνθ μιλάτε περισσότερο τώρα)

 

Όσον αφορά τις συγκρίσεις φίλτατε UnderGround νομίζω οτι συγκρίνοντας 2 πράγματα πρέπει να συμπεριλαμβάνουμε και την τιμή σε αυτά. (Παράδειγμα όταν έψαχνα συνθ έως 1200-1400€ max τα kurzweil είχαν πάνω απο 2000€ (στις δυνατότητες ενός Triton).

Στηρίζομαι και πατάω πολύ στην διαφορά τιμής,γιατι πιστεύω πως είναι ένα από τα βασικότερα στοιχεία για την αγορά ενός οργάνου.

 

Τώρα όταν 2 όργανα κάπιου συγκεκριμένου ύψους όσον αφορά την απόδοση τους το ένα απο αυτά έχει διπλάσιο κόστος,ε δεν μπορεί,θα έχει και πολλά παραπάνω μέσα.

 

1 Ερώτηση: Γιατί η εν λόγω εταιρία (Kurzweil) δεν αναφέρεται σε κοινό το οποίο ψάχνει κάτι καλό (σχετικό) και σε κάποιο σεβαστό ποσό ας πούμε των 1200€ ? γιατί δεν είμαστε όλοι πλούσιοι να πέρνουμε 2-3 μηχανάκια τα οποία το καθένα κάνει ~~2500€~~...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1 Ερώτηση: Γιατί η εν λόγω εταιρία (Kurzweil) δεν αναφέρεται σε κοινό το οποίο ψάχνει κάτι καλό (σχετικό) και σε κάποιο σεβαστό ποσό ας πούμε των 1200¤ ? γιατί δεν είμαστε όλοι πλούσιοι να πέρνουμε 2-3 μηχανάκια τα οποία το καθένα κάνει ~~2500¤~~...

Υπάρχουν τα KME-61 και PC-161 που είναι φτηνά και έχουν κάποια κλασικά sounds sets της Kurzweil. Αλλά δεν είναι workstation!

 

Έχουν άλλη πολιτική τιμών τα παλικάρια στην Kurzweil, τι να κάνουμε...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist ήταν ο κατα κόρον λόγος που δεν πήρα kurzweil.

Μου είχαν πει (πριν πάρω) οτι για λαϊκά (αρχηγός είναι τα kurzweil).¶λλα έχω ακούσει τα καλύτερα αλλα η τιμή ... :/

Με λίγα λόγια συμφωνώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχαν πει (πριν πάρω) οτι για λαϊκά (αρχηγός είναι τα kurzweil).¶λλα έχω ακούσει τα καλύτερα αλλα η τιμή ... :/

Δεν βρίσκω σωστό το διαχωρισμό που κάνουμε συχνά στα πλήκτρα. Αν ξέρεις να το δουλεύεις το synth (να το προγραμματίζεις δηλαδή), μπορείς να τα παίξεις σχεδόν όλα με οποιοδήποτε από τα σύγχρονα μηχανήματα. Ας πούμε, εσύ παίζεις λαϊκά απ' ότι έχω καταλάβει και έχεις το Korg TR. Το ίδιο μηχάνημα πήρα κι εγώ, κι ας παίζω rock, pop, μπλιμπλίκια και όλα τα ενδιάμεσα. Και είμαι σίγουρος ότι θα μείνω ευχαριστημένος με τον ήχο του, όπως κι εσύ θα είσαι φαντάζομαι!

 

Αυτό είναι το κακό και το έχουν επισημάνει πολλές φορές οι συμφορουμίτες. Λίγοι ξεφεύγουν από το πέρασμα των presets και κάθονται να ψάξουν σε βάθος τα πλήκτρα τους...

 

Υ.Γ. Δεν το λέω για σένα, απλά μου έδωσε αφορμή το δικό σου post.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντα, νταααααααααααααααα, ντα, νταααααααααααααααααααααα!

Ήρθε και ο Kurzweilάκιας (πως λέμε Κροκοδειλάκιας).....! :D

 

Λοιπόν, σοβαρά τώρα ο καθείς στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες (και τα Σέρρας στους ακανέδες!).

 

Τα KORG πάντα ήταν μηχανήματα εύκολα για πατάρι, για πανηγύρι, για μεροκάματο τελος πάντων. Έχουν και κάποιους ήχους κλισέ που έχουν σκυλοχαρακτήρα και γι αυτό τα προτιμούν όσοι τα προτιμούν.

Μην ξεχνάμε όμως ότι και ο μεγάλος James Brown στο setup του είχε πάντα και ένα M1 σε περίοπτη θέση!

 

Σίγουρα ισχύει ο κανόνας ότι ο καλός ο μάστορας μπορεί να φτιάσει καλά πράγματα σε οποιοδήποτε μηχανάκι. Όμως την MOSS την παίρνει μία μάρκα..... Όπως και την VAST, και το KDFX το φτιάνει άλλη μάρκα....

 

Επίσης σίγουρα στο www.kurzweilmusicsystems.com θα βρειτε για κατέβασμα τα πάντα για τα πάντα αλλά το θηριάκι-πλέον-Κ2000 το διάβαζα 6 μήνες εντατικά για να μπω στο παρασύνθημα. Αν ήμουν σε κάποιο σχήμα δεν θα με περίμεναν 6 μήνες, θα είχε αλλάξει η σαιζόν!

 

Λοιπόν επειδή δυσκολέυομαι πάρα πάρα πολύ θα ψηφίσω ισότιμα και τα δύο.

Εξάλλου......τα έχω και τα δύο οπότε...."δυό αγάπες έχω, δυό" κλπ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα¨μηχανάκια όπως το Μ1 Χ3 κλπ δεν νομίζω να ήταν για 1-2 σεζόν,όπως και πολλά άλλα μοντέλα (νομίζω για συνθ μιλάτε περισσότερο τώρα)

 

Φίλε ChRiS82 δεν αναφέρομαι στα παλιά καλά synths μιλάω για τα σημερινά κάτι Triton και Fantom. Τα παλιά μια χαρά είναι και τυχερός όποιος τα έχει.

 

Τα πιό σκυλάδικα όργανα που πέρασαν από τις πίστες και κυριάρχησαν ήταν Τα Roland S2000, Korg Σ (ο θεός) και το Teisco (ΚΑWAI) 100P. Πολύ κλάμα.

 

 

:P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά.. έλεος! Τα Korg είναι μηχανήματα για πατάρι; Αυτά λέμε συνεχώς και πρέπει να το λήξουμε...

 

Κανονικά, πρώτα στη λίστα πρέπει να βάζουμε τον James Brown ή τον Jon Lord που τιμούσαν δεόντως το M1 και στη συνέχεια να βλέπουμε ότι με τις διάφορες εκδόσεις των Korg Triton παίζει ο Moby, οι πληκτράδες της Beyonce, ο Herbie Hancock, ο Greg Philinganes και τόσοι άλλοι. Μετά ας πούμε και για τα πατάρια, αλλά δεν είναι φτιαγμένα για το πατάρι και τα πανηγύρια τα Triton, μην τρελαθούμε! Το ίδιο ισχύει και για τα Kurzweil, έχουν ένα εκτενές κοινό εκπληκτικών μουσικών που τα προτιμούν. Αλλά κι αυτά μπορούν να παίξουν ωραία στο πατάρι αν ξέρεις να τα φέρεις στα μέτρα του παταριού.

 

Όσο για τη MOSS και τα KDFX, σίγουρα είναι πράγματα που δεν μπορούν να αντιγραφούν ακριβώς αλλά αυτά είναι που καθορίζουν και την επιλογή του καθενός. Αν θέλεις π.χ. πρωτοποριακό arpeggiator, πάρε ένα Karma, αν προτιμάς φοβερά εφφέ, πάρε ένα K2600 που έχει την KDFX και πάει λέγοντας...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι θέμα είναι αυτό; 8O Ποιά είναι καλύτερη εταιρία; (υποστήριξη, αν έχει περισσότερες πωλήσεις ή αν έχει παραπάνω κέρδη στα πλήκτρα; Ποιά έχει καλύτερα synth; Ποιά έχει καλύτερα πλήκτρα γενικά; Stage Piano? Midi Keyboard; )

 

Και πραγματικά λέτε να ενδιαφέρει τις εταιρίες αυτές οι Ελλάδα ώστε να βγάζει synth για πατάρι και για ελληνικό ΚΛΑΜΑ σε σκυλάδικο? Εδώ ο άλλος παίζει αμανέδες στο casio μήπως είναι και τα casio για πατάρι και το σχεδίασαν ειδικά οι μηχανικοί τις casio;

 

Εντωμεταξύ αφού μερικοί μπορείται και συγκρίνεται τελικά γιατί δεν ανεβάζετε κανένα mp3 demo να δούμε και οι άλλοι που δεν ξέρουμε τι σημαίνει να έχεις Triton ή K2600 ας πούμε από την πλευρά του τελικού χρήστη.. Να καταλάβουμε τι εννοεί και ο καθένας οταν υποστηρίζει κάτι.. για ήχο μιλάμε αλλά ήχο δεν ακούμε.. :roll:

Πιό παλιά ο cos_dr είχε ανεβάσει ένα σολο lead με το triton le του και μπορώ να πω πως εκτίμησα και το μηχάνημα και πήγα να το δοκιμάσω ο ίδιος.

Για να μην είμαι και εκτός θέματος κάποια φορά που πήγα να διαλέξω για stage piano και ημουν ανάμεσα σε korg και kurzweil πήρα korg γιατί ο ήχος δεν με χάλαγε ούτε στο ένα ούτε στο άλλο, αλλά με χαλάγανε τα πλήκτρα στο kurzweil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου