Προς το περιεχόμενο

Korg & Kurzweil / Τι εστί CasioCZ 101



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για στάσου βρε konnectora.. τι γλυκό πορταμέντο είναι αυτό πάλι? Δηλαδή τα άλλα τι πορταμεντο έχουνε πικρό; :) Το πορταμέντο ρυθμίζεται και γίνεται απότομο ή αργό..και στα καινούρια synth ρυθμίζεις και το χρόνο για legato και το είδος του πορταμέντο. Όπως το ρυθμίσεις έτσι ακούγεται..

Από τις 8 κυμματομορφές 2 βγάζει μαζί στην έξοδο για τον ίδιο ήχο και δεν είναι αναλογικό. Samples έχει όπως όλα. Σιγουρα έχει πατενταρισμένη μηχανή συνθεσης αλλά από sample waveform στη ROM ξεκινά η δουλειά.

Εγώ περιμένω δείγμα σε καλλή ποιότητα mp3. Αφού το γουστάρετε κάτι θα έχετε :) . Ηχογράφησε κάτι να ακούσουμε. Το youtube δεν έχει ποιότητα ήχου. Τίποτα δεν παίζει καλά έκει. Επίσης 2-3 mp3 που βρήκα σε mp3 και δεν παιζουν λαικά με CZ101 είναι απαράδεκτα και σαν μουσική σύνθεση και σαν performance και σαν ήχος.

Οπότε εσύ που το δουλεύεις πρέπει να ανεβάσεις κάτι στο noiz.

 

<Και η ρόδες στα synth της yamaha έχουν μεγάλη ανάληση, στο PSR όχι>

Τα παραπάνω τα διάβασα γρήγορα-γρήγορα στο manual του CZ-101 απλά για να μην λέμε οτι ναναι και ότι νομίζουμε μόνο. Αν κάτι μου ξέφυγε, διορθώστε με ή συμπληρώστε με ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι "ορολογίες" 1. γλυκό πορταμέντο,2. ανάλυση στο Pitch δεν μπορείς να τις καταλάβεις αν δεν παίξεις το συγκεκριμένο όργανο.(έτσι πιστεύω)

Δεν είναι τυχαίο που σε πολλούς τομείς σε πράγματα γύρω απο τη καθημερινή ζωή μας παλιότερης γενιάς πολλές φορές έχουν αποδειχθεί καλύτερα απο αυτά της σημερινής τεχνολογίας,στο κάτω κάτω είναι και γούστα αυτά.

Συμφωνώ με KONNECTORA.

Σεμνά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάστε ρε παιδιά ενα demo τότε. Με τα λόγια θα κρίνουμε το όργανο? Βγάλτε ένα demo να παίζεται lead με το CZ101 μόνο. Και θα δούμε πως γλυστράει και πως είναι ο ήχος και στο portamento και στο pitch. Μπορεί να είναι γούστα και το μηχάνημα να είναι καλό για τη δουλειά του.. αλλα δεν ακούω τίποτα.. μόνο βλέπω. :)

<Αν και το θέμα πρέπει να γίνει Casio Vs Korg vs Kurzweil ή να ανοιχτεί ενα καινούριο casio cz101 vs K2600 vs Triton Extreme στα lead της πίστας!>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι οι ηχοι που παιζει ο Αμζα ειναι απο τριτον στουντιο...και οχι απο το μικρο.Επισης σαν φιλοσοφια..συναισθημα και φαντασια ειναι απιθανος.Ομως αυτα που παιζει δεν ειναι και τοσο τρελα :wink: Για προσεξτε τα ξεκουρδισματα του..παιζει τις ιδιες νοτες με 3-4 πληκτρα..κατι σαν τριημιτονια..κ για αυτο βγαινει αυτο το πολυ γρηγορο αποτελεσμα. Παντως αυτα που ακουω μαρεσουν 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ x_pap και εγώ νόμιζα ότι όλα τα portamento είναι ίδια............

.........αλλά δεν είναι!! Τα παλιά μηχανήματα δεν έχουν καμία σχεση με την ROM των sample playback οργάνων. Με απλά λόγια μπορεί το CZ να έχει 8 κυματομορφές στην μηχανή του αλλά τις αναπαράγει σε αποκλειστικό κύκλωμα χωρίς alliasing φαινόμενο γι αυτό και όλες οι αναλόγες έχουν ζεστό και πραγματικό ήχο.

Πρόσφατα ένας ξεχωριστός άνθρωπος στην κοινότητα των πληκτράδων και μαέστρων μου είπε ότι πρέπει τα παλιά σύνθια, τα της "αναλογικής" εποχής, να τα κατατάξουμε και αυτά ως φυσικά όργανα στην κατηγορία τους γιατί όλα τα μεταγενέστερα απλώς απομιμούνται κάτι. Ξαφνικά κατάλαβα πόσο δίκιο έχει και συμφωνώ 200% μαζί του! :wink: :wink: :wink: :wink:

 

Τέλος πάντων, με την πρώτη ευκαιρία θα φροντίσω να ανεβάσω δείγμα το οποίο θα περιέχει και ηχητικό quiz για δυνατούς παίκτες!! :P :D :o :lol: :wink: :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ MaNoS. Είναι ήχοι Triton αυτοί του Amza. Ή compi με CZ101 και Triton.

Μα δεν είναι αναλογικό το cz101! Είναι sample playback. Κάνω λάθος σ'αυτό; Επίσης σε ότι sample το έχω ακούσει μόνο του, μόνο του όμως.. είναι μάπα τελείως.

 

Για τα αναλογικά μην ανοιγεις θέμα..άστα. Για το cz101 λεμε, ετσι κι αλλιως ξεφύγαμε από το αρχικό Kurzweil vs Korg μην πιάσουμε και άλλο. Δεν χρειάζεται να μας το πεί κανένας γιαυτά. Για μένα δεν είναι θέμα ζεστότητας αλλά τέλος πάντων , τα αναλογικά είναι δικιά τους κατηγορία.

 

Κοίτα δεν τα ξέρω όλα, αλλά λες δεν είναι ίδια όλα τα portamento πες και γιατί αν ξέρεις κάτι περισσότερο.

 

Anyway

Περιμένω δείγμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι την βδομάδα που μας έρχετε παραλαμβάνω το Casio,θα δω πολλά εκει πάνω...

 

Κονέκτορα:

1.σαν τρελός το περιμένω...

2.Τελικά 2 καμπανάκια βάρεσαν Παρ/Σαβ.,κυριακή έχει ρεπό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ MaNoS. Είναι ήχοι Triton αυτοί του Amza. Ή compi με CZ101 και Triton.

Μα δεν είναι αναλογικό το cz101! Είναι sample playback. Κάνω λάθος σ'αυτό; Επίσης σε ότι sample το έχω ακούσει μόνο του' date=' μόνο του όμως.. είναι μάπα τελείως.

 

Για τα αναλογικά μην ανοιγεις θέμα..άστα. Για το cz101 λεμε, ετσι κι αλλιως ξεφύγαμε από το αρχικό Kurzweil vs Korg μην πιάσουμε και άλλο. Δεν χρειάζεται να μας το πεί κανένας γιαυτά. Για μένα δεν είναι θέμα ζεστότητας αλλά τέλος πάντων , τα αναλογικά είναι δικιά τους κατηγορία.

 

Κοίτα δεν τα ξέρω όλα, αλλά λες δεν είναι ίδια όλα τα portamento πες και γιατί αν ξέρεις κάτι περισσότερο.

 

Anyway

Περιμένω δείγμα :)[/quote']

 

Αδελφέ αν βρεις που είναι τα δείγματα του CZ (σε ποιο τσιπάκι εννοώ) πες το μου να το ξηλωσω για να το κάνω ανάλυση......... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Το οργανάκι αυτό δεν έχει δείγματα είπαμε. Έχει 8 κυματόμορφες που αναπάγονται απο ταλαντωντές με τον παραδοσιακό τρόπο. Τώρα σε ότι αφορά το portamento απλά ισχύει το "ο καθείς στο είδος του και ο λουμίδης στους καφέδες"! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Η μαγεία του CZ είναι στον έλεγχο και τροποποιήση των ήχων του σε πραγματικό χρόνο. Οπότε αν άκουσες κάποια δείγματα φωτογραφίες που αναπαράγονται από άλλο μηχάνημα με άλλο προενισχυτή στην έξοδο τότε απλά άκουσες.....κάτι που θυμίζει CZ αλλά δεν είναι! Α, και αν δοκίμασες το pitch bend, άγγιξες μια άλλη ροδέλα και όχι την ροδέλα του CZ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ το ζαλίσαμε.. με το συμπάθειο.. "γράψε" εσύ κάτι με το cz101 και βάλτο να ακούσουμε το λουμίδη του portamento και τις αναλογικές κυματομορφές του και την σφιχτή ροδέλα του..

Το οργανάκι αυτό δεν είναι αναλογικό, αλλά εσύ θα ξέρεις καλύτερα ;) Με τη συζήτηση βέβαια μπορεί και να γίνει :) (ρίξε και μια ματιά στο manual.. να στο δώσω εγώ, αν δεν το έχεις)

Μέχρι να βάλεις δείγμα εγώ πάω πάσο σε ότι πείς.. δεν ξέρω όπως βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ το ζαλίσαμε.. με το συμπάθειο.. "γράψε" εσύ κάτι με το cz101 και βάλτο να ακούσουμε το λουμίδη του portamento και τις αναλογικές κυματομορφές του και την σφιχτή ροδέλα του..

Το οργανάκι αυτό δεν είναι αναλογικό' date=' αλλά εσύ θα ξέρεις καλύτερα ;) Με τη συζήτηση βέβαια μπορεί και να γίνει :) (ρίξε και μια ματιά στο manual.. να στο δώσω εγώ, αν δεν το έχεις)

Μέχρι να βάλεις δείγμα εγώ πάω πάσο σε ότι πείς.. δεν ξέρω όπως βλέπεις.[/quote']

 

Δεν είπα ότι είναι αναλογικό, εξξάλλου δεν λειτουργεί με την αφαιρετική σύνθεση. Είπα ότι είναι της αναλογικής εποχής και δεν είναι sample playback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου