Προς το περιεχόμενο

Korg & Kurzweil / Τι εστί CasioCZ 101



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είπα ότι είναι αναλογικό' date=' εξξάλλου δεν λειτουργεί με την αφαιρετική σύνθεση. Είπα ότι είναι της αναλογικής εποχής και δεν είναι sample playback.[/quote']

Εμμ, νομίζω ότι έχεις κάνει ένα μικρό φάουλ φίλε Κοννέκτορα!

 

Αναλογικό δεν σημαίνει απαραίτητα substractive synthesis. Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν και αναλογικά synths που λειτουργούν π.χ. με additive (προσθετική) σύνθεση ή με granular συνθεση κλπ.

 

Το εν λόγω Casio όπως είδα κάνει χρήση της phase distortion synthesis (είναι από τα λίγα που τη χρησιμοποιούν) άρα όντως δεν είναι sample playback αλλά ένα ψηφιακό ψιλό-VA στην ουσία. Τι σημασία έχει άλλωστε; Αν σ' αρέσει ο ήχος ενός synth, δεν έχει σημασία τι μέθοδο σύνθεσης έχει μέσα του...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είπα ότι είναι αναλογικό' date=' εξξάλλου δεν λειτουργεί με την αφαιρετική σύνθεση. Είπα ότι είναι της αναλογικής εποχής και δεν είναι sample playback.[/quote']

Εμμ, νομίζω ότι έχεις κάνει ένα μικρό φάουλ φίλε Κοννέκτορα!

 

Αναλογικό δεν σημαίνει απαραίτητα substractive synthesis. Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν και αναλογικά synths που λειτουργούν π.χ. με additive (προσθετική) σύνθεση ή με granular συνθεση κλπ.

 

Το εν λόγω Casio όπως είδα κάνει χρήση της phase distortion synthesis (είναι από τα λίγα που τη χρησιμοποιούν) άρα όντως δεν είναι sample playback αλλά ένα ψηφιακό ψιλό-VA στην ουσία. Τι σημασία έχει άλλωστε; Αν σ' αρέσει ο ήχος ενός synth, δεν έχει σημασία τι μέθοδο σύνθεσης έχει μέσα του...

 

Δεκτό το φάουλ και οι επισημάνσεις αδελφέ! :P :P :wink: :wink:

Τώρα επειδή τυχνάνω να έχω και τα δύο βιβλία του CZ-101 σε κάποιο σημείο αναφέρει τα PRESET patches ως sample sounds. Το βιβλίο σε εκείνο το σημείο αναφέρεται σε αρχάριους που δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία σύνθεσης ήχων. Αν ο συνάδελφος που προσφέρθηκε να μου δώσει κιόλας το manual ανήκει στην κατηγορία των αρχάριων, τότε εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά!!!!

 

Η επικοινωνία μας έχει σκοπό την ανταλλαγή πληροφοριών με σκοπό την πρόωθηση της τέχνης και όχι την ειρωνεία, την σαλαμοποιήση και τον φτηνό ανταγωνισμό......

 

Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω και θα συνεχίσω να το κάνω έτσι! :lol: :lol: :lol: :P :P :P :D :D :D :wink: :roll: :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοννέκτορα μ'αρέσεις που είσαι τόσο ανοιχτός.

δεν μιλάω συγκεκριμένα αλλα αυτός ο ανταγωνισμός γνώσεων με έχει κουράσει και εμένα στο παρελθόν (όχι εδώ μέσα).

12plus: αυτές τις 2 εταιρίες διότι πολύ KORGάκηδες και KURZWEILάκηδες έπαιξαν,είχε και έχει χιούμορ μέσα το θέμα αυτό αλλα ταυτόχρονα λέμε και την γνώμη μας για αυτούς τους 2 κολλοσούς.

Φιλικά:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου δεν παρεξηγούμε μην στεναχωριέσαι.

15 προς 11 με την KORG μπροστά.

btw:Ακόμα να έρθει αυτό το Casio,για να δούμε θα τον φάμε τον Μάρτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες ασταμάτητα πάνω στο Casio; δεν το περίμενα...

Τελικά όσοι είναι σε αυτό το είδος μουσικής (Λαικά θα πω πιο πολύ) θα καταλάβουν τι έλεγε ο Κοννέκτορας για αυτά τα διαφορετικά (Portamendo/Pitch).

 

Θα κάνω Update στο reply μου εν ολίγις για να προσθέσω ένα βίντεο για να το ακούσετε κιόλλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου