Προς το περιεχόμενο

Korg & Kurzweil / Τι εστί CasioCZ 101



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός και αν το Synth που έχεις ρυθμίζει το τύπο portamento.

 

Τι ακριβώς εννοείς με αυτό? Τι πάει να πει τύπος portamento? Αναφέρεσαι σε preset τύπους portamento? Τα περισσότερα synth έχουν μια ρύθμιση στο χρόνο του portamento απο 0 έως μια μέγιστη τιμή Χ έστω. Το θέμα είναι οτι για μια επιλεγμένη τιμή ανάμεσα στο 0 και το Χ ο χρόνος εφαρμογής του portamento εξαρτάται και απο το πόσο απέχουν οι νότες μεταξύ των οποίων θέλεις να εφαρμόσεις το portamneto. Aυτό προσπάθησα να εξηγήσω. Στο cz 101 αυτό δεν ισχύει. Είτε πας απο ντο σε ντο δίεση έιτε απο ντο σε ντο 3 οκτάβες πιο πάνω ο χρόνος είναι ίδιος. Αυτό βολεύει αρκετούς όσον αφορά το ρυθμό. Για άλλους πάλι ειναι ανεπιθύμητο. Στο ταξίμι όμως έχει μεγάλη σημασία.

 

Προσωπικά έχω εμπειρία στα εξής όργανα. (Και όταν λέω εμπειρία εννοώ οτι τα έχω στην κατοχή μου ή τουλάχιστον τα είχα παλιότερα)

 

Korg Pa 80

Korg Triton Le

Korg Triton Extreme (Moss Installed)

Korg M1 (Δεν το έχω πλέον)

Korg Z1 (Δεν το έχω πλέον)

Κorg Prophecy (Δεν το έχω πλέον)

 

Roland Em 55 Or

Roland D50 (Δν το έχω πλέον)

 

Casio Cz-101

 

Δυστυχώς Κurzweil δεν είχα ποτέ. Έτυχε βέβαια να ασχοληθώ λίγο με το Κ2000 αλλά πέρα απο τα καταπληκτικά του πιάνα δεν μου έκανε και πολλή εντύπωση. Όσον αφορά τα πιάνα του όμως και ο πιο "ταγμένος εχθρός" της kurzweil οφείλει να αναγνωρίσει την ανωτερότητα των πιάνων της συγκεκριμένης εταιρείας. Είναι πραγματικά τέλεια. Και δεν μιλάμε για ένα και δύο πιανάκια αλλά όλη τη σειρά.

 

Απλά ανέφερα το set up μου για να δείξω σε ποια όργανα έχω εμπειρία. Σε αυτά προσθέστε και συνδυασμό του κορυφαίου κατά την προσωπική μου άποψη controller για volume/express. Μιλάω φυσικά για το breath controller της yamaha μαζί με το breath to midi converter της midi solution.

 

Πραγματικά απογειώνει την εκφραστικότητα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο MotifES ρυθμίζεις και τον τύπο με επιλογές time1, rythm1, time2 και rythm2. Στις time επιλογές το portamento διαρκεί όσο χρόνο ρυθμίσεις εσύ (από 0 - 127 όπως έγραψες) ανεξάρτητα τις νότες που πατάς και που βρίσκονται οι νότες. Στις rate επιλογές το portmento εξαρτάται και από την απόσταση που έχουν οι νότες στο κλαβιέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Χρήστο,

 

Είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσα η δυνατότητα αυτή που σου δίνει το motif αλλά προτιμώ τα korg. Kατά την άποψή μου έχουν, πρόσεξε πως θα το θέσω:

 

Όχι καλύτερα samples αλλά τέτοια που ταιριάζουν πιο πολύ σε μένα και στα ακούσματά μου. Και δε με ενδιαφέρει απαραίτητα η επίκαιρη δισκογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοειται οτι δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση.

Απο την αλλη το θεμα' date='για μενα,δεν ειναι πιο θα διαλεξουν οι πιο πολλοι αλλα πιο εχει περισοτερες δυνατοτητες.Αλλος προτιμαει κατι πιο ευκολο και αλλως προτιμαει να διαβασει λιγο παρα πανω και να βγαλει,αν μπορει,καλυτερα ισως αποτελεσματα.

Παντως το οτι τα kurzweil δεν ειναι ευχρηστα ειναι ενας μυθος.Για μενα ειναι πολυ ευχρηστα και "εξυπνα" μηχανηματα.[/quote']

 

Συμφωνώ απολύτως!Αν και έχει πάρει άλλη τροπή το topic.Sorry!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω-και τυχαίνει να έχω- την επιλογή μεταβολής ή μη του χρόνου του portamento την έχουν όλα τα Roland (JV, XV, Fantom κλπ), τα Korg (Trinity, Triton, Karma) καθώς και τα Kurzweil. :wink: :wink:

 

Το μικρούλι -βλέπε CZ- έχει μόνιμα τον ίδιο χρόνο απόκρισης ανεξέρτητα πόσες νότες θα πρέπει να "πηδήξει" το σύστημα. :wink: :wink: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Kurzweil την έχουν αυτήν την επιλογή αλλά δεν έχουν την επιλογή που ανέφερε ο Chris.Δηλαδή το να παραμένει ο ίδιος χρόνος είτε πας από την ντο στην επόμενη μι, είτε από ντο στην ντο της επόμενης οκτάβας.Τουλάχιστον τα K2600.Για τα προηγούμενα μοντέλα ή τα επόμενα της Kurzweil δεν ξέρω.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Χρήστο' date='

 

Είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσα η δυνατότητα αυτή που σου δίνει το motif αλλά προτιμώ τα korg.[/quote']

 

Και καλά κάνεις.. :wink: δεν το έγραψα για να σε κάνω να προτιμήσεις yamaha, απλά για οτι αφορά το portamento και για το cz101 (και επειδή είχα υποστιρίξει πως μπορεις να παρομοιάσεις το portamento του cz και με άλλα synth).

 

Καλό είναι να ανταλάσουμε πληροφορίες για τα όργανα που γνωρίζουμε στην τελική, θέλω να πιστεύω. Ανεξέρτητα εταιρίας και μόντέλου. Οτι βολεύει στον καθένα να κάνει τη δουλειά του καλό είναι. Να μην μένουμε και σε στερεότυπα όμως καθώς η τεχνολογία εξελίσεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε τα αυτά και πάμε σε καμοιά παραλία με 43 βαθμούς έξω !!!

 

(με αγκαλιά το Casio' date='έ Νίκο? :P)[/quote']

 

:D :D :D Ικανός είμαι!!!! Με φαντάζεσαι στην παραλία με το casio? Πλάκα θα είχε.

Μιας και το ανέφερες όμως για τη ζέστη...

Επειδή ξέρεις πολύ καλά οτι τα ανταλλακτικά του είναι δυσεύρετα και φοβάμαι μη πάθει τίποτα το μικρό απο τη ζέστη, δεν το αφήνω σε χώρο που δεν έχει air-condition τώρα με τις ζέστες.

 

Θυμάσαι πως ήμουνα όταν τα είχε παίξει το cartridge?

 

Όποιος καεί στο χυλό λένε φυσάει και το γιαούρτι!! :D :D

 

Που χρόνος για μπάνιο ρε γαμώ το... :( :( . Μόνο Σαββατοκύριακο και αυτό με πολύ ζόρι γιατί για να βρεις αξιόλογη παραλία πρέπει να ταρβηχτείς μακριά.

 

Ευτυχώς πλησιάζει η άδεια. Αντε να ανέβουμε και λίγο Βόρεια Ελλάδα να αρχίσουν τα καλά!!!!

 

Χαιρετισμούς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου