Προς το περιεχόμενο

Korg & Kurzweil / Τι εστί CasioCZ 101



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επι του θεματος θελω να ρωτησω αν εχεις στην κατοχη σου αυτο το αρμονιακι και θες να το μεταφερεις καπου πχ παραλια οπως προειπατε το συνδεσεις με τροφοδοσια ή αν περνει μπαταριες ακομα καλυτερα,βαλω και τα ακουστικα μου και αρχιζω να παιζω(φυσικα μονο για παρτη μου)!θα εχω καλα ακουστικα αποτελεσματα?δλδ δεν ζηταω να εχω και τα αποτελεσματα ενος μοτιφ ή τριτον αλλα θα μπορω να ακουσω ενα ταξιμακι η μια μελωδια που θα επαιζα οσο θα ηταν συνδεδεμενο με καποιο τριτον ή αλλο συνθ??Και ολα αυτα γιατι τον Νοεμβριο κατατασσομαι και δεν θελω να κουβαλω την γκουμουτσα το αρμονιο αλλα να επερνα ενα μικρο.Και βλεπωντας το ποστ του chris82 μου μπηκε η ιδεα μηπως αυτο το μικρο θα ειναι το cz-101!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To casio cz-101 ειναι ενα καταπληκτικό synth. Μπορείς να φτιάξεις καλούς ήχους (μην φανταστείς πιάνα κιθάρες και άλλα ακουστικά όργανα--μιλάω για σολιστικούς κοινώς lead ήχους).

 

Μπορείς να του βάλεις μπαταρίες αλλά αν παίζεις βασιζόμενος σε αυτές τότε θα θες 6 μεγάλες μπαταρίες (κανα 12αρι € υπολόγιζε) για κάθε 10 ώρες συνεχούς παιξίματος.

 

Ενα άλλο κακό είναι οτι το μικρό δεν έχει καθόλου εφφέ και για αυτό το λόγο βλέπεις οτι όλοι το συνδέουν σε άλλα synth είτε για να το περάσουν μέσω των insert fx είτε μέσω midi να το χρησιμοποιούν ως controller. Eγώ προσωπικά του έχω αφιερώσει το Korg Pandora PX4D Personal Multi Effects Processor (To μεγεθός του είναι σαν ένα κινητό 2ης γενιάς και μπορεί να δουλέψει και αυτό με μπαταρίες.) Δες το ακόλουθο link

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=GIT0007247-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList.

 

¶λλοι πάλι συνδέουν σε σειρά 2 - 3 πεταλάκια και κάνουν τη δουλειά τους αλλά δε θα σε βολέψει και πάρα πολύ εφόσον θες παραπάνω απο μία συσκευές και καλώδια.

 

Αντιθέτως με το Pandora μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέχρι 7 εφφέ ταυτόχρονα (απο τα 158 που έχει σύνολο) και να έχεις αξιοπρεπή ήχο.

 

Όσον αφορά τη σκέψη σου να το πάρεις στο στρατό θα σε συμβούλευα να το ξεχάσεις. Αν είσαι τυχερός θα πέσεις σε τέτοια φρουρά της οποίας η λέσχη αξιωματικών θα έχει ορχήστρα τα Σάββατα και τις Κυριακές και όλο και κάποιο synth θα πετύχεις εκεί.

 

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ CASIO ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΟΡΓΑΝΟ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ!!!!

 

Τι σου φταίνε τα καημένα τα όργανα?

 

Φιλικά

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το πάρεις στον στρατό γιατι βλέπω να σε κρατάει μέχρι να απολυθείς ο διοικητής σου στη μονάδα ειδικά αν ξέρεις να το κλαις "καλά".

 

 

Φιλικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw pantos sto strato phra to d-50 mu kai tin evgala kathari(Lamogio dhladh) :wink: .

Etsi mporousa tous palious na tous diaskedazw kai na meletaw taytoxrona.

Hmoun synexos thalamofylakas.Gamw.

Eixa ta akoustika mou kai den enoxlousa kanena. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στο στρατο αναλογα με τα κεφια εχω το xiosynth25 ,μερικές φορές το ERmkII(το ειδε ο λοχαγος κ νομιζε πως ηταν πυροκροτητής(πολλά ΛΟΛ)

και το microkorg

 

ζαχαρη δεν περνάω αλλα γνωριζω κρυμενους μουσικούς :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πως έγινε ο στρατός ρε...

 

Εγώ πάλι εκεί που ήμουνα μόνο κάτι τσοπανοφλογέρες παίζανε...

Σε μένα είχε και μερικούς θαλαμοφύλακες που βαρούσαν το γραφείο τους για τραμπούκα.

τσ τσ τσ εξελείξεις δες...ΡΕ Νίκο,δεν σου είπα; Καλά με φωνάζουν παππού...πάνε χρόνια που πήγα στρατό:) (πιπινογερογόης :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

297

 

 

εχω εξελιξη στο θεμα

 

εφερα στο θαλαμο κ ενα roland microcube κ απο τοτε σχεδον καθε βραδυ εχουμε κατασταση 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου