Προς το περιεχόμενο

Korg & Kurzweil / Τι εστί CasioCZ 101



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας!Ειμαι καινουργιος στο forum!Εγω θα ενταχθω υπερ της ΚURZWEIL σαφως!Δεν συγκρινεται με καμια προς το παρον οσον αφορα τον ηχο και τη συνθεση ηχου!Τωρα βεβαια ειναι και το θεμα με τι στυλ ασχολεισαι και ποιες ειναι οι βλεψεις σου.

σοι μπορούν κάνουν, όσοι δεν μπορούν κρίνουν...Μάνος Χατζιδάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σιγουρα η korg θα κανει περισσοτερες πωλησεις εφοσον οι τιμες των ναυαρχιδων τις kurzweil ειναι υψηλες.Αλλα μιλαμε για ποιοτητα(kurzweil) οχι για μετριους ηχους που πρεπει να τους γεμισεις εφε για να δειξουν(korg)!Εχοντας ενα triton le και ενα kurzweil k2600x σου λεω οτι απλα δεν τιθεται σημειο συγκρισης.Το ιδιο ισχυει και για αλλα synth της korg που εχω παιξει.Δεν μιλαω φυσικα για το OASYS.Αν και ενας γνωστος μου που το εχει, χρησιμοποιει ηχους πιανων της kurzweil...

σοι μπορούν κάνουν, όσοι δεν μπορούν κρίνουν...Μάνος Χατζιδάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλτατε keyslord μην είσαι τόσο απόλυτος σε αυτά που λες.Δεν υπάρχει ένα,αλλά πολλά μέτρα σύγκρισης όταν πρόκειται για την αγορά ενός οργάνου...

Καλό είναι να είμαστε λιγάκι συγκρατιμένοι νομίζω όταν εκφέρουμε την άποψη μας πάνω σε πράγματα αναλόγος πάντα με τις γνώσεις μας πάνω σε αυτά.

Αυτό σημαίνει πως για να συγκρίνεις,πρέπει να ψάξεις πολύ πολύ καλά και τις 2 πλευρές.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά λέω την άποψή μου αγαπητέ Chris.Όσον αφορά την KURZWEIL δεν υπάρχει κανένα ψεγάδι σε θέματα ποιότητας ήχων,κατασκευής κτλ.Αυτό που έχω να πω είναι ότι είναι πιο πολύπλοκα από τα workstations της KORG.Και δεν νομίζω να μην είμαι συγκρατημένος όταν ανέφερα ότι οι ήχοι των triton, κυρίως τα πιάνα, δεν αξίζουν πολλά χωρίς εφέ.Είναι αλήθεια, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά.

σοι μπορούν κάνουν, όσοι δεν μπορούν κρίνουν...Μάνος Χατζιδάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για τα πιάνα για τα συμβατά μοντέλα πάντα μιλάμε άλλα όπως είπες (πιάνα).

Αν κάποιος ψάξει ένα καθαρά πιάνο ξέρει που θα απευθυνθεί..ο καθένας στον χώρο του.

1 πράγμα θα ρωτήσω.

Γιατι όλες τις επεκτάσεις ενός οργάνου Kurzweil (Cards/RAM/etc) μπορείς να τις πάρεις ΜΟΝΟ απο αυτούς ενώ στην Korg τα βρήσκεις και στο εμπόριο?

Μήπως το είδαμε λιγάκι μονοπώλειο (Για αυτούς λέω προς Θεού).

Πραγματικά δεν ξέρω,πολύ θα ήθελα να ήξερα πολλά παραπάνω για να μπορούσα να πω και πολλά παραπάνω με ΣΙΓΟΥΡΙΑ κατά της Kurzweil.

Επαναλαμβάνω δεν λέω πως δεν είναι καλά τα όργανα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρίνα φίλε Χρήστο, δεν ξέρω.Η Kurzweil ακολουθεί μία περίεργη πολιτική γενικότερα και ως προς τα προιόντα της και την πώληση αυτών και αυτό μου το έχουν πει πωλητές και άνθρωποι που ξέρουν γύρω από την Kurzweil.

σοι μπορούν κάνουν, όσοι δεν μπορούν κρίνουν...Μάνος Χατζιδάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρίνα φίλε Χρήστο' date=' δεν ξέρω.Η Kurzweil ακολουθεί μία περίεργη πολιτική γενικότερα και ως προς τα προιόντα της και την πώληση αυτών και αυτό μου το έχουν πει πωλητές και άνθρωποι που ξέρουν γύρω από την Kurzweil.[/quote']

 

Ακριβώς έτσι φίλτατε.

Βέβαια όσον αφορά γενικότερα τα όργανα της Kurzweil είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα,μακάρι να τα γνώριζα παραπάνω όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια,η kurzweil μεχρι και πριν απο 1 χρονο ειχε προβλημα με την αγοραπωλησια της απο την samick....Τελικα την πηρε η Hyundai Heavy Industries.Εχει ανακοινωσει ηδη PC3 και SP2 και θα ακολουθησουν και αλλα.

Δεν υπηρξε καμια περιεργη πολιτικη τα τελευταια 3 χρονια γιατι απλα η εταιρια υπολειτουργουσε γι'αυτο και δεν εβγαλε ουτε το VA1 και καθηστερησε να βγαλει και το Κ3000.

Τωρα που ολα μπηκαν στο σωστο δρομο,απλα αναμενεται...

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εταιρια υπολειτουργουσε

 

Θα κρατήσω μονάχα αυτό και θα θέσω και ένα ερωτιματικό ακόμα (?) δίχως να γνωρίζω τι ακριβώς "παίζεται" και πια ακριβώς ήταν/είναι και θα είναι η πολιτική της Kurzweil.

Αυτό που έχω να πω με σιγουριά και για να μην φανώ τόσο αρνητικός είναι ότι όσοι κατέχουν Kurzweil και τα έχουν μελετήσει αρκετά,έχουν να λένε τα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου