Προς το περιεχόμενο

Korg & Kurzweil / Τι εστί CasioCZ 101



Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Το cz κάποιες φορές χρησιμοποιήται σαν controller. Όχι πάντα όμως. Ελάτε να σας παίξω από το CZ δικούς του ήχους και πείτε μου μετά για TRITON και ΣΙΓΜΑ και ότι άλλο θέλετε. Απλά ακούστε το και θα καταλάβετε.....

 

2. Η επέκταση MOSS μπαίνει στις σειρές TRINITY και TRITON. Φυσικά άλλη κάρτα για τη σειρά TRINITY, άλλη για τη σειρά TRITON. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για αγορά TRITON+MOSS να αποφύγει τον συνδασμό TRITON STUDIO+MOSS. Έχει αναφερθεί ασυμβατότητα με την MOSS να μην παίζει τα μόρια....... Η κάρτα αυτή προσφέρει ότι και το Ζ1. Με λιγότερη πολύφωνία, τους ίδιους ήχους τους ακούτε και από το Prophecy.

Επίσης υπάρχει και αντίστοιχη επέκταση για το θηρίον OASYS!!

:wink: :wink: :P :) :lol: :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε, βάλε μας ένα δείγμα να ακούσουμε? :) Αυτό λέω συνέχεια.. να ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ κι εμείς. Μπορεί να αλλάξουμε και γνώμη αμα ακούσουμε όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε' date=' βάλε μας ένα δείγμα να ακούσουμε? :) Αυτό λέω συνέχεια.. να ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ κι εμείς. Μπορεί να αλλάξουμε και γνώμη αμα ακούσουμε όμως.[/quote']

 

Ok θα προσπαθήσω να σας φτιάξω. Πάντως τα βιντεάκια του ΑΜΖΑ είναι δείγματα του τι μπορεί να κάνει το μικρούλι....!

Μικρό στο μάτι, μέγαλο............... στα ηχεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και με κάλυψε στα περισσότερα σημεία ο φίλτατος x_pap, ας ξεκαθαρίσω κι εγώ τη θέση μου γιατί αλλιώς τα λέμε κι αλλιώς καταλαβαινόμαστε όπως βλέπω...

 

Φίλε Κοννέκτορα, πότε με είδες να υποτιμώ τον Amza και τη μουσική που παίζει; Ίσα ίσα, το δήλωσα καθαρά ότι τα παλικάρια (και ο Amza δηλαδή) παίζουν γερά! Αν θέλεις, να το ξαναπώ: Ο Amza είναι μεγάλος παίχτης και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη φολκλορική (όπως τη χαρακτήρισες) μουσική. Δεν τρελαίνομαι για τα φολκλόρ, αυτή είναι η αλήθεια αλλά δεν έχω φλομώσει ακόμα στις τζαζιές και τις ροκιές.

Έχω όμως πρόβλημα με τον ήχο και δεν πρόκειται να παραδεχτώ ότι αυτός ο ήχος που άκουσα είναι έστω και αποδεκτός! Ήταν άθλιος και δεν με απασχολεί με ποιό πλήκτρο έπαιζε. Και με το Oasys (που το θεωρώ κορυφή) να έπαιζε, ο ήχος του είναι μάπα για τα αυτιά μου, τόσο απλά. Το είπες και μόνος σου ότι είναι ο χειρότερος που άκουσες από αυτόν.

 

Όσο για το CZ, άκουσα διάφορα demos και είδα πολλά βιντεάκια με αυτό και δεν εντυπωσιάστηκα καθόλου από τον ήχο του. Παρωχημένος και ψεύτικος θα έλεγα. Εκτός κι αν οι τύποι που το έπαιζαν είχαν επιλέξει το χειρότερο patch που βρήκαν! Όπως είπε και ο x_pap, αν δεν μπορείς να βγάλεις τέτοιο ήχο με Kurzweil, καλύτερα να το κλείσει ο Ray το μαγαζί και να ξεκινήσει κοπτική-ραπτική.

 

Τελειώνοντας, μια ερώτηση προς τους συναδέλφους που ασχλούνται με λαϊκά, παραδοσιακά και λοιπά είδη. Ρε παιδιά, δεν έχετε βαρεθεί να ακούτε αυτό τον ίδιο ήχο; Εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον (από τότε που βγήκε το M1 δηλαδή), όλοι οι πληκτράδες του είδους θέλουν τα ίδια leads, τα ίδια strings, το ίδιο ηχόχρωμα. Είτε παίζουν με Casio, είτε με Korg, είτε με arranger ή με synth, κανένας δεν ψάχνει κάτι νέο. Ξεκολλάτε ρε παιδιά, η μουσική (και οι μουσικοί) εξελίσσεται! Εκμεταλλευτείτε τις φοβερές δυνατότητες των νέων οργάνων και ξεφύγετε από τη μάζα της στασιμότητας...

 

Φιλικά προς όλους...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist όσον αφορά το τελευταίο κομμάτι της απάντησης σου φίλε μου.

Αυτό το κάτι νέο ψάχνω εγώ προσωπικά γι'αυτό και επένδυσα και περιμένω αυτό το συνθ της Casio.

Επίσης είπες ότι άκουσες απο βίντεο ήχους απο το Casio και δεν συγκινήθηκες και τόσο.Πιστεύω πως αν ήσουν πιο "γύφτος" (γύφτο αποκαλώ τον εαυτό μου όσον αφορά το είδος της μουσικής που με αρέσει να ακούω και να παίζω) η πιο πολύ "σκυλάς" να το πω,μην παρεξηγηθώ μόνο δεν θέλω,τότε θα σου άρεζε πολύ περισσότερο ο ήχος του Casio.

(Βέβαια όλα αυτα που ακούγονται απο αυτό,δεν είναι κάλιστα και ήχοι Casio αλλα πολλές φορές ακούγεται κάποιο Triton απο κάτω.

 

KONNECTORA ήθελα να μου πεις για το Prophecy κάτι παραπάνω αν γνωρίζεις γιατι βρήκα και άκουσα επίσης εκπληκτικά δείγματα και απο αυτό.

Αν θέλεις με πμ είτε μαιλ να με κατατόπιζες παραπάνω γιαυτό το συνθ αν γνωρίζεις κάτι.

Ευχαριστώ konectora και Alchemist μην με παρεξηγήσεις για το "γύφτος" πιστεύω να κατάλαβες πως το λέω,αν το κάνεις αυτό τότε σου ζητώ συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία παρεξήγηση φίλε Chris, καταλαβαίνω τον τρόπο που το λες και σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. :wink:

¶λλωστε, το έθεσες τόσο ευγενικά που δεν θα μπορούσα να παρεξηγηθώ έτσι κι αλλιώς!

 

Στο θέμα μας, μπορεί όντως να έχει να κάνει με τα σκούσματα του καθενός, γι' αυτό και είπα ότι ο ήχος του Casio είναι χάλια για τα γούστα μου. Ο καθένας ψάχνει κάτι από τον ήχο του, σίγουρα δεν ψάχνουμε όλοι το ίδιο πράγμα. Δεν ξέρω, μπορεί και να πρέπει να το ψάξω παραπάνω για να καταλάβω τα προσόντα του...

 

Πάντως, πολύ θα ήθελα να μου αναλύσει κάποιος τα στοιχεία που έχει ο ήχος του CZ και το κάνουν τόσο ξεχωριστό για τέτοιες μουσικές. Σοβαρά το λέω!

Για να δώσω ένα παράδειγμα, εμένα μου αρέσει ο ήχος που δίνει σε rock κομμάτια π.χ. το Korg N364 γιατί είναι πολύ παχύς, με έντονα μεσαία και μπάσα, παραμένει καθαρός παρά το πάχος του και γεμίζει πολύ ωραία μια μπάντα που έχει λίγα όργανα και ειδικά αν δεν υπάρχει δεύτερη κιθάρα.

Θα μπορούσε κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο για το Casio; Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O φίλος KONNECTORAS θα απαντήσει εδώ που το λειτουργεί και καιρό και ξέρει πολύ καλύτερα το Casio.Εγώ περιμένω να τελειώσει η δημοπρασία στο eBay,αν το κερδίσω έχει καλώς :)

Αυτά που γνωρίζω γι'αυτό είναι ότι το Pitch του είναι πολύ καλό (στην χρήση) και αυτό αφορά κατα κόρον νομίζω τους "γύφτους" :P.

Ένα δεύτερο που μου είπαν 2 άτομα που ασχολούνται πολύ με αυτό το άθλημα (βλέπε αμζά) και δουλεύουν σε μεγάλες εταιρίες,μου είπαν πως το Casio χρησιμοποιεί έναν επεξεργαστή ήχων (αν το λέω σωστά) που δεν έχουν κανένα απο τα νέα συνθ,το γιατί δεν το γνωρίζω και ακριβώς πάνω σε αυτό,τι ακριβώς κάνει καλύτερα,αλλόκοτο μου είχε πρωτοακουστεί αυτό.

Σε κάθε περίπτωση όμως ας απαντήσει αυτός που το γνωρίζει πολύ καλύτερα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟΤΕ: Κέρδισα στο eBay το Casio,το αναφέρω απλά επειδή χάρηκα γι'αυτό,δεν ξέρω είμαι πολύ χαρούμενος,δεν μένει τώρα παρα να μελετήσω πάνω σε αυτό αφού έρθει :)

 

Υ.Γ. konnectora έχεις να κάνεις με αυτό εσύ; το ότι εγώ κέρδισα το Casio;

Αν ναι τότε σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα χρειαστεί να μελετήσεις και πολύ φίλε μου ;)

4 κυματομορφές έχει και μπορείς να συνδιάζεις από 2 osc μονο σε κάθε φωνή. Όσο για τη ρόδα για να κάνεις pitch θα το ξαναπώ, αυτή τη ρόδα έχουν τα yamaha αλλα δεν τα προτιμάτε.. :)

Εγώ περιμένω ηχογράφηση του konectora να ακούσω kurzweil και casio για να δω τι παίζετε τελικά, να δούμε τι ήχο βγάζουν αυτά τα μηχανήματα σαυτό το είδος μουσικής και αν όντως διευκολύνουν ή απλά ο φανατισμός κυριαρχεί της λογικής.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ρόδα του pitch bend που λέτε την έχει ίδια σχεδόν και το ταπεινό PSR500 μόνο που η ανάλυσή της είναι τελείως για τα μπάζα!!!

Εκτός των άλλων το portamento του CZ101 είναι το πιο γλυκό που έχω ακούσει, μόνο το KURZWEIL το πλησιάζει αρκετά και μετά τα JV,XV φαντάζομαι και FANTOM.

 

ΣΕ ότι αφορά την γεννήτριά του η μαγκιά της είναι ότι αυτές τις 8 κυματομορφές που έχει τις βγάζει στην έξοδο χωρίς πολλά-πολλά και το σημαντικότερο είναι κανονικές κυματομορφές και όχι "φωτογραφίες" βλέπε samples. Ο ήχος του είναι ζεστός, γεμίζει και περνάει στη μίξη και το PA χωρίς να τα μπουκώνει.

 

Και το σημαντικότερο, κάνεις ότι θέλεις σε δευτερόλεπτα ακόμα και σε live καθώς κάθε κουμπάκι του έχει μία μονο λειτουργία.

 

Κανένας φανατισμός. Απλά το γουστάρουμε, κακό είναι;

Είναι μικρό, πανεύκολο, πανάλαφρο, παίζει αν χρειαστεί με μπαταρίες, αυτά. :lol: :lol: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου