Προς το περιεχόμενο

YAMAHA THR30Wii και συμβατά Headphones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμια φορα ομως βρισκεις και σε φτηνα ακουστικα, ηχο που να ταιριαζει στο μηχανημα σου ή στην καρτα σου.
Πχ υπηρχαν τα sennheizer hd205 (ακουστικα των 40€), ουτε καν ταμπελα στουντιο, απλα hifi ακουστικα, που σκοτωνανε.
Πολυ ευχαριστα και ξεκουραστα στην ακροαση, με ογκο και σχετικα καλη ευκρινεια ολων των συχνοτητων, χωρις να τσιριζουν τα πριμα και να ντενεκεδιζουν τα μεσαια. Σταματησαν ομως να βγαινουν. Κριμα γιατι ειχα προλαβει να παρω μονο δυο ζευγαρια. Τα εχω ακομα και παρακαλαω να μη μου χαλασουν.

Ακομα και με αυτα ομως, δεν μου αρεσε κανενας ενισχυτης και πεταλιερα οταν τα κουμπωνα απευθειας πανω τους. Πολυ σκληρος ηχος. Οταν κουμπωνα την πεταλιερα στην καρτα ηχου, ηταν χαρμα.

 

 

.
 

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν ισχύει αυτό Σπύρο.

Εχω 6 ζευγάρια akg, έχω και sennheiser, έχω και hifiman. Δεν υπάρχει πιό all around ακουστικό από το Κ240

Δεν ξερω φιλε, εγω εχω δοκιμασει διαφορα μοντελα akg στα στουντιο που ηχογραφω και δεν μου αρεσε κανενα. Δεν θυμαμαι τα μοντελα αλλα απο το φινιρισμα φαινοταν για ακριβα μοντελα.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Επειδη παιζει πολυ το akg στο θεμα και οχι μονο, να δοκιμασεις οτιδηποτε πριν αγορασεις αν γινεται, γιατι εμενα που δεν μπορω τα ντενεκεδέ μεσαια, θα τους εβριζα αν με επειθαν να το αγορασω στα τυφλα.
Οπως και τα πριμα ath50.
Προτιμω τα beyer 770 pro (τα 80αρια γενικοτερα ειναι μια καλη επιλογη για νορμαλ καρτα ηχου και χωρις να χρειααζονται προενισχυση)

Γουστα ειναι αυτα

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Κι εγώ αυτής της λογικής είμαι όπως πάντα εδώ και 25 χρόνια κάνω με όλες μου τις κιθάρες πριν τις αγοράσω..

Απλά δυστυχώς με τη κατάσταση της πανδημίας που ζούμε όλοι μας και με μωράκι στο σπίτι μόλις 8 μηνών αποφεύγω να μπαίνω σε μαγαζιά αν δεν είναι ουσιαστική ανάγκη για την οικογένεια.. Οπότε ότι πάρω θα είναι μέσω internet research δυστυχώς ελπίζοντας ότι θα μου βγει καλό κομμάτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω, επίσης δες επίσης ευαισθησία να είναι πάνω από 100db/v και γενικά πόσα mW έξοδο έχει ο yamaha αν και δεν αναφέρεται νομίζω.

το ότι δεν αναφέρονται αυτά τα στοιχεία είναι επειδή γενικά προορίζεται για εύκολα ακουστικά.

 

παλιά όταν είχα την focusrite με κάποια ακουστικά έπρεπε να έχω την έξοδο των ακουστικών τέρμα και ακούγονταν γενικά ψόφια, ενώ με άλλα κάπου στη μέση και καλά. Όταν έβαζα τα ίδια ακουστικά στην έξοδο του ισχυρού ενισχυτή ακουστικών τάξης Α που έχω παίζανε και τα δυό εξ ίσου καλά, απλά το ένα με το ρυθμιστικό λίγο ψηλότερα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

να σου πω αυτά που διαβάζω στα λινκς μυρίζουν ασχετίλα.

Εντάξει ο ενισχυτής έχει έξοδο ακουστικών. Αυτό δεν σημαίνει ότι εκεί μπορείς να βάλεις και ένα τάνκερ.

Όλες αυτές οι έξοδοι είναι για να ακούς σε ΛΟΓΙΚΕΣ εντάσεις. Δηλαδή μέχρι τη μέση χωρίς ιδιαίτερη παραμόρφωση. Σε οποιαδήποτε τέτοια έξοδο αν τη βάλεις τέρμα άντε γειά. Σημαίνει ότι τα ακουστικά σου....δεν. (ταιριάζουν όχι δεν είναι καλά).

Αν είσαι κάνγκουρας πρόβλημά σου. Τα beyerdynamic έχουν εξαιρετικό όνομα στον επαγγελματικό χώρο ή αυτόν του ακριβού hifi. Και γενικά είναι υψηλής impedance. Αλλά είναι δύσκολα και απαιτητικά.

Αυτός στη σελίδα 99 λέει για διαφορές στη στάθμη μεταξύ preset. Αλλο πράγμα αυτό. Και φυσιολογικό σε ενισχυτή που παίζει από καθαρά έως βρωμομέταλ. Και μάλιστα αλλάζεις preset που παίρνεις από δω και κεί.

 

Επίσης όταν ακούω για ανθρώπους που θέλουν δήθεν να φτιάξουν μουσική και μιλάνε για bose και noise cancelling φεύγω τρέχοντας.

 

 

δεν ισχύει αυτό Σπύρο.

Εχω 6 ζευγάρια akg, έχω και sennheiser, έχω και hifiman. Δεν υπάρχει πιό all around ακουστικό από το Κ240

 

Εννοείται για να δοκιμάσεις πριν, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Αν μπορεί να γίνει, σαφώς με 10 χέρια

Όταν λες ότι τα beyerdynamic είναι δύσκολα και απαιτητικά τι εννοείς? Είμαι αρχάριος στο κομμάτι των ακουστικών γι αυτό ρωτάω.

Επίσης τα παρακάτω beyerdynamic που είναι ανοικτού τύπου στα 32Ω θα τα πρότεινες για τη περίπτωσή μου ή έχεις κάτι πιο αξιόπιστο ανοικτού τύπου στα 32Ω να προτείνεις? Σύμφωνα πάντα με τη δική σου εμπειρία φυσικά!

https://europe.beyerdynamic.com/dt-990-edition.html

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

10mW

Το γράφει στο manual.

αρα θέλει ευαίσθητα ακουστικά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αρα θέλει ευαίσθητα ακουστικά

Δηλαδή όταν λες ευαίσθητα? Πως μεταφράζεται αυτό σε specs των ακουστικών? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LeonidasKik είπε

Όταν λες ότι τα beyerdynamic είναι δύσκολα και απαιτητικά τι εννοείς? Είμαι αρχάριος στο κομμάτι των ακουστικών γι αυτό ρωτάω.

Επίσης τα παρακάτω beyerdynamic που είναι ανοικτού τύπου στα 32Ω θα τα πρότεινες για τη περίπτωσή μου ή έχεις κάτι πιο αξιόπιστο ανοικτού τύπου στα 32Ω να προτείνεις? Σύμφωνα πάντα με τη δική σου εμπειρία φυσικά!

https://europe.beyerdynamic.com/dt-990-edition.html

 

Ευχαριστώ!

θέλουν ισχυρό ενισχυτή ακουστικώνστο μηχάνημα. 

Δεν θα τα πρότεινα. Ούτε στην 32άρα έκδοση.

Γενικά είναι εξαιρετικά, είναι υπερ αναλυτικά κλπ αλλά....όχι δεν θα ταιριάξουν.

 

Θα ξεκινούσα με τις ψείρες του κινητού μου ή τίποτα ποιοτικές ψείρες των 15 ευρώ πχ η jbl έχει κάποια.

Σε κανονικά ακουστικά η πρότασή μου πάντα σε αρχάριο είναι Κ240. Τα δικά μου Κ240 (εχω δυο διαφορετικές εκδόσεις) τα έχω από το 1977. Σήμερα είναι πολυεθνική και φτιάχνονται στην Κίνα, όπως όλα τα προϊοντα του πλανήτη.

1 λεπτό πριν, LeonidasKik είπε

Δηλαδή όταν λες ευαίσθητα? Πως μεταφράζεται αυτό σε specs των ακουστικών? Ευχαριστώ!

χαμηλή impedance και χαμηλή απαίτηση σε ενισχυτή. Σίγουρα κάτω από 200mW

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

θέλουν ισχυρό ενισχυτή ακουστικώνστο μηχάνημα. 

Δεν θα τα πρότεινα. Ούτε στην 32άρα έκδοση.

Γενικά είναι εξαιρετικά, είναι υπερ αναλυτικά κλπ αλλά....όχι δεν θα ταιριάξουν.

 

Θα ξεκινούσα με τις ψείρες του κινητού μου ή τίποτα ποιοτικές ψείρες των 15 ευρώ πχ η jbl έχει κάποια.

Σε κανονικά ακουστικά η πρότασή μου πάντα σε αρχάριο είναι Κ240. Τα δικά μου Κ240 (εχω δυο διαφορετικές εκδόσεις) τα έχω από το 1977. Σήμερα είναι πολυεθνική και φτιάχνονται στην Κίνα, όπως όλα τα προϊοντα του πλανήτη.

χαμηλή impedance και χαμηλή απαίτηση σε ενισχυτή. Σίγουρα κάτω από 200mW

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου