Προς το περιεχόμενο

YAMAHA THR30Wii και συμβατά Headphones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Προφανώς μιλάμε για closed back? Διότι με open είναι λογικό να μην έχουμε σημαντική μείωση στην ένταση...

 

Όχι open είναι αλλά από πίσω ο τοίχος είναι πολύ κοντά 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2022 στις 10:19 ΜΜ, dimsonic είπε

θα προσθέσω όμως το εξής.

Ενδεχόμενες αρνητικές κριτικές που κάποιοι θα έγραψαν μπορεί να σχετίζονται με αδυναμία συμβατότητας impedance των ακουστικών που είχαν με τον ενισχυτή.

Από όσο έψαξα δεν είδα κάπου να αναφέρεται η impedance της εξόδου ακουστικών. Αλλα κρίνοντας με βάση το βύσμα που είναι μικρό θα έλεγα ότι θα είναι της τάξης των 30-50 Ω

Συνεπώς θα πρέπει να διαλέξεις ακουστικά γύρω στην τιμή αυτή. Αρα από τη λίστα θα μείνουν προς επιλογή μάλλον τα Κ701, Κ240 και ΑΤΗ50

Να αποφύγεις ακουστικά με impedance πάνω από 100-200. Όχι ότι δεν θα παίξουν καλά, απλώς ίσως έχουν λιγώτερα μπάσα, και σίγουρα χαμηλότερη ένταση.

 

Στην κατηγορία των 150 ένα από της πρώτης σειράς, χωρίς να υποτιμώ ποτέ τα φτηνότερα Κ240.

Αλλά διάβασε ό,τι έγραψα περί impedance. Αυτό ισχύει για τα πάντα και δια πάντα.

επίσης λέω για τα κ240 και για την άποψη της άνεσης, ευκολίας κλπ

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια φίλε μου!

Ανοικτού τύπου κοιτάω κι εγώ για ξεκάθαρους λόγους.

Από αρκετό διάβασμα που έχω ρίξει σε forums του εξωτερικού, όντως ο συγκεκριμένος ενισχυτής δείχνει να είναι συμβατός μόνο με headphones από 32Ω ως 50Ω. 

Υπάρχουν όμως και comments που και με headphones των 32Ω ο ήχος να είναι απαίσιος λες και δεν υπάρχει συμβατότητα.

Γενικότερα βλέπω να λένε μακριά από Beyerdynamic  για τον THR30ii... Υποθέτω ότι δεν είναι το θέμα με τα Ω αλλά πιθανόν και άλλα χαρακτηριστικά που κρίνουν τη συμβατότητα ανάμεσα σε έναν ενισχυτή και τα headphones.

Παρ' όλα αυτά κανείς (από εκείνους που διάβασα) δεν έχει τα Beyerdynamic DT 990 (32 Ohm) που είναι και ανοικτού τύπου.

Έχουν όλα τα άλλα (80Ω, 250Ω, 600Ω) τα οποία δεν τη παλεύουν με τον THR αλλά όχι τα 32Ω που είναι και ανοικτού τύπου σε σύγκριση με τα υπόλοιπα της σειράς.

Επίσης έχω δει και τα AKG K245 με 32Ω που και αυτά είναι ανοικτού τύπου.

Μήπως έχεις κάποια προσωπική εμπειρία, είτε κάποιος γνωστός σου, με έστω 1 από τα 2 παραπάνω μοντέλα? Και ιδανικά αν έχεις εικόνα το πως ακούγονται με τον συγκεκριμένο ενισχυτη?

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω καταλήξει στο να αγοράσω τον THR30Wii της Yamaha.

Όμως μετά από πολύ διάβασμα σε διεθνή forums έχω διαπιστώσει ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι δύσκολος σε ότι αφορά την εύρεση συμβατών headphones. Όταν λέω συμβατότητα, εννοώ να βγαίνει καθαρός και ποιοτικός ήχος...Όχι απλά να δουλεύουν και να βγαίνει κάτι άθλιο σε ήχο λες και έχει χαλάσει το ακουστικό..

Επειδή έχω μωρό παιδί στο σπίτι για μένα είναι απαραίτητο αξεσουάρ οπότε σίγουρα θα πρέπει να πάνε πακέτο μαζί με τον ενισχυτή. Και να είναι και ανοικτού τύπου για να ακούω το μωρό είτε τη σύζυγο αν συμβεί το οτιδήποτε ανά πάσα ώρα και στιγμή...

Γενικότερα έχω δει ότι τα πάει καλά με headphones των 32Ω... Και όχι απαραίτητα με όλα... Οπότε υποθέτω (δεν είμαι ειδικός, ούτε καν έμπειρος με headphones και amps..) ότι δεν είναι το μόνο χαρακτηριστικό τα Ω που κρίνουν τη συμβατότητα ανάμεσα σε amp και headphones.

 

Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει προσωπική εμπειρία με τον συγκεκριμένο ενισχυτή (ή έστω με τη σειρά THRii, όχι την προηγούμενη..) και να έχει δοκιμάσει πάνω του headphones τα οποία να έχουν επιτυχημένο αποτέλεσμα στον ήχο?

Επίσης μετά από αρκετό ψάξιμο με βάση τις ιδιαιτερότητες που αναφέρω παραπάνω, έχω βρει 2 μοντέλα τα AKG K245 (32Ω) και Beyerdynamic DT 990 (32Ω). Γνωρίζει κάποιος αν κάποιο από τα 2 αξίζει τον κόπο? Συγκεκριμένα για τα υπόλοιπα Beyerdynamic της σειράς  DT 990 (250Ω, 600Ω) τα οποία είναι και κλειστού τύπου, είδα ότι δεν την παλεύουν με τον ΤΗR30ii από τα forums που διάβασα. Αλλά σίγουρα υπάρχει μεγάλη διαφορά στα Ω.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, να ξέρετε η βοήθειά σας μου είναι πολύ σημαντική!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Βλέπε εδώ...

 

 

Το έχω δει.....

Πέρα από τον φίλο dimsonic όπου του απάντησα, τα υπόλοιπα comments (συμπεριλαμβανομένου και του δικού σου) είναι εκτός θέματος σε σχέση με την αρχική μου ερώτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινω μια καρτα ηχου ως "κεντρο ελεγχου" του ηχου στο σπιτι.
Ειτε με ενισχυτη ειτε με πεταλιερα ειτε με μονιτορ ειτε με ακουστικα.

Εστω μια φτηνη πχ behringer umc204hd
Δεν εχει να ζηλεψει τιποτα υπο αυτες τις home συνθηκες.

Και σε αλλους ενισχυτες και πεταλιερες που εχω κουμπωσει απευθειας ακουστικα, ηχο της ποροκοπης δεν ακουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μην μπερδεύεις το θέμα ανοιχτού τύπου με impedance.

Εχω ακουστικά 600 Ω ανοιχτού τύπου. Απλά παίζουν καλύτερα με τον ανάλογο ενισχυτή.

Αλλά πρόσεξε: δεν παίζουν χάλια με μη "συμβατό" ενισχυτή. Απλά δεν εκμεταλλεύεσαι το 100% τους ή γενικά του ηχητικού αποτελέσματος.

Και 80Ω να βάλεις σε 30 Ω έξοδο μια χαρά θα είναι σε σχέση πάντα με 300 ή 600.

 

Από την άλλη σου λεω η yamaha πρέπει να κάνει κάτι επίτηδες ή να θελήσει να πυροβολήσει το πόδι της για να έχει κακή έξοδο ακουστικών σε ένα μηχανάκι που προορίζεται για τέτοια σπιτική χρήση. Σήμερα ένα ολοκληρωμένο εξόδου που να μπορεί να οδηγεί ακουστικά 32Ω κοστίζει 5 σεντς. Εντάξει, αν ο άλλος βάλει εκεί ακουστικά που θέλουν 10 βατ να οδηγηθούν πρόβλημά του. Και στο νετ διαβάζεις πολλές φορές τέτοιες "πονεμένες" ιστορίες. 

Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά πιστεύω με ακουστικό στα 30-50-80 Ω θα είσαι ΟΚ. Ή ακόμα με ψείρες που προορίζονται για κινητά. Σου είπα τυπική περίπτωση τα akg K240.

Ετσι απο περιέργεια δώσε καποιο λινκ αγανακτισμένων πολιτών να δω τι λένε.

 

 

τα Κ245 είναι ΟΚ από impedance αλλά είναι over ear, που σημαίνει πατάνε το αυτί όλο, αντί των Κ240 που είναι circumaural - δηλαδή γύρω γύρω από το αυτί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Βασικά μην μπερδεύεις το θέμα ανοιχτού τύπου με impedance.

Εχω ακουστικά 600 Ω ανοιχτού τύπου. Απλά παίζουν καλύτερα με τον ανάλογο ενισχυτή.

Αλλά πρόσεξε: δεν παίζουν χάλια με μη "συμβατό" ενισχυτή. Απλά δεν εκμεταλλεύεσαι το 100% τους ή γενικά του ηχητικού αποτελέσματος.

Και 80Ω να βάλεις σε 30 Ω έξοδο μια χαρά θα είναι σε σχέση πάντα με 300 ή 600.

 

Από την άλλη σου λεω η yamaha πρέπει να κάνει κάτι επίτηδες ή να θελήσει να πυροβολήσει το πόδι της για να έχει κακή έξοδο ακουστικών σε ένα μηχανάκι που προορίζεται για τέτοια σπιτική χρήση. Σήμερα ένα ολοκληρωμένο εξόδου που να μπορεί να οδηγεί ακουστικά 32Ω κοστίζει 5 σεντς. Εντάξει, αν ο άλλος βάλει εκεί ακουστικά που θέλουν 10 βατ να οδηγηθούν πρόβλημά του. Και στο νετ διαβάζεις πολλές φορές τέτοιες "πονεμένες" ιστορίες. 

Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά πιστεύω με ακουστικό στα 30-50-80 Ω θα είσαι ΟΚ. Ή ακόμα με ψείρες που προορίζονται για κινητά. Σου είπα τυπική περίπτωση τα akg K240.

Ετσι απο περιέργεια δώσε καποιο λινκ αγανακτισμένων πολιτών να δω τι λένε.

 

 

τα Κ245 είναι ΟΚ από impedance αλλά είναι over ear, που σημαίνει πατάνε το αυτί όλο, αντί των Κ240 που είναι circumaural - δηλαδή γύρω γύρω από το αυτί.

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Τσέκαρε στο παρακάτω link. Στη σελίδα 99 γίνεται η πρώτη ερώτηση-comment και απαντάται στης 100 αλλά πιο focus γίνεται από την 101 και μετά. Μετά ξανά κάμποσες σελίδες αργότερα το ξανά πιάνουν το ζήτημα.

https://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/yamaha-thr-ii.2081407/page-100

 

Επίσης και στο παρακάτω forum θα δεις αντίστοιχα σχόλια:

 

 

Επεξεργασμένο από LeonidasKik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη παιζει πολυ το akg στο θεμα και οχι μονο, να δοκιμασεις οτιδηποτε πριν αγορασεις αν γινεται, γιατι εμενα που δεν μπορω τα ντενεκεδέ μεσαια, θα τους εβριζα αν με επειθαν να το αγορασω στα τυφλα.
Οπως και τα πριμα ath50.
Προτιμω τα beyer 770 pro (τα 80αρια γενικοτερα ειναι μια καλη επιλογη για νορμαλ καρτα ηχου και χωρις να χρειααζονται προενισχυση)

Γουστα ειναι αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω αυτά που διαβάζω στα λινκς μυρίζουν ασχετίλα.

Εντάξει ο ενισχυτής έχει έξοδο ακουστικών. Αυτό δεν σημαίνει ότι εκεί μπορείς να βάλεις και ένα τάνκερ.

Όλες αυτές οι έξοδοι είναι για να ακούς σε ΛΟΓΙΚΕΣ εντάσεις. Δηλαδή μέχρι τη μέση χωρίς ιδιαίτερη παραμόρφωση. Σε οποιαδήποτε τέτοια έξοδο αν τη βάλεις τέρμα άντε γειά. Σημαίνει ότι τα ακουστικά σου....δεν. (ταιριάζουν όχι δεν είναι καλά).

Αν είσαι κάνγκουρας πρόβλημά σου. Τα beyerdynamic έχουν εξαιρετικό όνομα στον επαγγελματικό χώρο ή αυτόν του ακριβού hifi. Και γενικά είναι υψηλής impedance. Αλλά είναι δύσκολα και απαιτητικά.

Αυτός στη σελίδα 99 λέει για διαφορές στη στάθμη μεταξύ preset. Αλλο πράγμα αυτό. Και φυσιολογικό σε ενισχυτή που παίζει από καθαρά έως βρωμομέταλ. Και μάλιστα αλλάζεις preset που παίρνεις από δω και κεί.

 

Επίσης όταν ακούω για ανθρώπους που θέλουν δήθεν να φτιάξουν μουσική και μιλάνε για bose και noise cancelling φεύγω τρέχοντας.

 

8 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Επειδη παιζει πολυ το akg στο θεμα και οχι μονο, να δοκιμασεις οτιδηποτε πριν αγορασεις αν γινεται, γιατι εμενα που δεν μπορω τα ντενεκεδέ μεσαια,

 

δεν ισχύει αυτό Σπύρο.

Εχω 6 ζευγάρια akg, έχω και sennheiser, έχω και hifiman. Δεν υπάρχει πιό all around ακουστικό από το Κ240

 

Εννοείται για να δοκιμάσεις πριν, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Αν μπορεί να γίνει, σαφώς με 10 χέρια

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου