Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Εαν θες καλα καθαρα, μην πας σε evh και λοιπους "βρωμο"ενισχυτες.

 

Σου προτεινω να δεις τον laney supercub 15, combo ή κεφαλη. Εχει εξοδο στα και στα 1 watt, χωρις να μειωνεται η ποιοτητα.

 

H αλήθεια είναι δεν την κοιτούσα καν αυτή την εταιρία γιατι δεν την έχω δεί και πουθενα αλλα θα τον τσεκάρω!

 

Με τον custom vibro champ πιστεύεις αργότερα στο μέλλον θα είναι αρκετός στα 5 watt για να τζαμάρω με κανενα φίλο σε κανενα υπόγειο? Και στα καθαρά εννοω να έχει ένταση όχι μόνο τσιταρισμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dj_pns είπε

θα είναι αρκετός στα 5 watt για να τζαμάρω με κανενα φίλο σε κανενα υπόγειο?

 

με ντραμερ που κοπανα?

οχι

 

12 λεπτά πριν, dj_pns είπε

Και στα καθαρά εννοω να έχει ένταση όχι μόνο τσιταρισμένος

 

αυτοι οι ενισχυτες δεν ανεβαινουν σε ενταση μετα τη μεση,απλα κομπρεσαρουν και παραμορφωνουν

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dj_pns είπε

 

H αλήθεια είναι δεν την κοιτούσα καν αυτή την εταιρία γιατι δεν την έχω δεί και πουθενα αλλα θα τον τσεκάρω!

 

Με τον custom vibro champ πιστεύεις αργότερα στο μέλλον θα είναι αρκετός στα 5 watt για να τζαμάρω με κανενα φίλο σε κανενα υπόγειο? Και στα καθαρά εννοω να έχει ένταση όχι μόνο τσιταρισμένος

 

Να τον τσεκαρεις.

 

Χθες ειχα προβα και επαιζα με εναν laney cub 5 watt με 8 ιντσες ηχειο. Ειχα την ενταση στο 4 και η ενταση ηταν αρκετα ψηλα για να ακολουθησω τον ντραμερ (σε μετρια ενταση επαιζε). Επαιζα με καθαρο ηχο και πεταλια.

 

Πιστευω οτι, υπο προϋποθεσεις, καθε ενισχυτης των 5 watt θα ειναι αρκετος για τζαμ.

 

Εναλλακτικα, μπορεις να δεις vox ac10, rocker 15 (εχει φανταστικο καθαρο καναλι), vht special 6, bugera v22 ή v55, marshall origin 20.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

με ντραμερ?

οχι

 

 

αυτοι οι ενισχυτες δεν ανεβαινουν σε ενταση μετα τη μεση,απλα κομπρεσαρουν και παραμορφωνουν

 

Ωραία άρα να κοιτάξω καλύτερα κάτι σε 15 βάτ γιατί προφανώς και τα λεφτά είναι πολλά και δεν μπορώ να έχω προς το παρόν εναν ενισχυτή για το σπίτι που να κάνει μόνο για το σπίτι, θα ήθελα η αλήθεια είναι να ειναι και λίγο μελλοντική επένδυση όπως κανενα jam η γιατί όχι και κάποιο live σε κανενα μικρό μαγαζάκι!

 

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Να τον τσεκαρεις.

 

Χθες ειχα προβα και επαιζα με εναν laney cub 5 watt με 8 ιντσες ηχειο. Ειχα την ενταση στο 4 και η ενταση ηταν αρκετα ψηλα για να ακολουθησω τον ντραμερ (σε μετρια ενταση επαιζε). Επαιζα με καθαρο ηχο και πεταλια.

 

Πιστευω οτι, υπο προϋποθεσεις, καθε ενισχυτης των 5 watt θα ειναι αρκετος για τζαμ.

 

Εναλλακτικα, μπορεις να δεις vox ac10, rocker 15 (εχει φανταστικο καθαρο καναλι), vht special 6, bugera v22 ή v55, marshall origin 20.

 

Τους είδα τους bugera αλλα δεν θα ηθελα κατι τοσο "κινεζιά" να πω την αλήθεια, είμαι της άποψης "αγοράζουμε ποιοτικά γιατι είμαστε φτωχοί" οπότε προτιμώ να πάρω κάτι που θα μου μείνει απο το να θέλω αργότερα να παρω και κάτι καλύτερο και εν τέλη να βγεί πιο ακριβή η όλη φάση.

 

Είχα στο μυαλό μου την orange σαν crunch ήχο καπως γι αυτό δεν τον έβαλα "στη λίστα" αλλα τον εχω δει τον ενισχυτή και έχει και αυτός attenuator, εφόσον λες οτι έχει καθαρό κανάλι (σε σχέση με τον EVH που έστειλα) δεν είναι κακή λύση, βέβαια είναι τα διπλάσια λεφτά απο τον Laney αλλά εαν τα αξίζει και είναι πιο "future proof" αγορά τότε δεν έχω θέμα. 

 

Τον AC 10 τον είδα πρώτα πρώτα αλλα δεν έχει attenuator, δεν ξέρω κατα πόσο 10 βάτ για το σπίτι θα είναι καλή αγορά... Έχουν καλό καθαρό κανάλι οι λαμπάτοι VOX? Εαν όμως είναι να πάρω κάποιον χωρίς attenuator μήπως ο blues junior που κοίταγα εξ αρχής ειναι η καλύτερη επιλογή? Βασικά λόγω του attenuator ξεκίνησα να κοιτάω άλλους ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O rocker εχει πολυ καλο καθαρο καναλι. Οχι crystal clean, αλλα καπως hairy. Και πεφτει στι μισο βατ, χωρις σημαντικη απωλεια ποιοτητας.

 

 

 

 

Ο ac10 εχει, κατα πολλους, τα καλυτερα καθαρα της κατηγοριας. Αλλα, δεν ειναι για σπιτι. Πολυ δυνατος. Δεν εχει attenuation.

 

 

 

 

Και στους δυο εχω κανει review, εαν το ψαξεις.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dj_pns είπε

Έχουν καλό καθαρό κανάλι οι λαμπάτοι VOX

 

Ο   AC10 έχει μόνο καθαρό κανάλι και είναι φυσικά όπως όλοι οι κλασσικοι VOX Θεϊκό. 

Εννοείται ότι κάνει και για σπίτι μια και έχει....volume knob ,το γυρνάς προς τα αριστερά και ως δια μαγείας η ένταση πέφτει   :)

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

O rocker εχει πολυ καλο καθαρο καναλι. Οχι crystal clean, αλλα καπως hairy. Και πεφτει στι μισο βατ, χωρις σημαντικη απωλεια ποιοτητας.

 

 

 

 

Ο ac10 εχει, κατα πολλους, τα καλυτερα καθαρα της κατηγοριας. Αλλα, δεν ειναι για σπιτι. Πολυ δυνατος. Δεν εχει attenuation.

 

 

 

 

Και στους δυο εχω κανει review, εαν το ψαξεις.

Γράψε λάθος, εννοούσα τον Fender Pro Junior IV και όχι τον blues junior. Αρα απο οτι καταλαβαίνω το attenuator είναι must για το σπίτι.  Ωραίο παίξιμο! Όνως ο orange δεν ακούγεται και τόσο καθαρός οπότε μάλλον με βλέπω για κάποιον άλλο γιατι η αλήθεια είναι οτι τα καθαρά είναι σημαντικά καθώς δεν μαθαίνω μόνο ροκ αλλα γενικά κιθάρα, και Ελληνικά ελαφρολαικά κομμάτια δηλαδη και διάφορα (όχι τόσο βέβαια αλλα υπάρχουν και αυτά στο ρεπερτόριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Ο   AC10 έχει μόνο καθαρό κανάλι και είναι φυσικά όπως όλοι οι κλασσικοι VOX Θεϊκό. 

Εννοείται ότι κάνει και για σπίτι μια και έχει....volume knob ,το γυρνάς προς τα αριστερά και ως δια μαγείας η ένταση πέφτει   :)

 

Το volume στον ac10 δεν δινει ενταση, απλα κομπρεσσαρει. Το gain κανονιζει την ενταση...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

 

Το volume στον ac10 δεν δινει ενταση, απλα κομπρεσσαρει. Το gain κανονιζει την ενταση...

 

Δεν το ήξερα ότι τα έχουν βάλει...ανάποδα  :)

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Ο   AC10 έχει μόνο καθαρό κανάλι και είναι φυσικά όπως όλοι οι κλασσικοι VOX Θεϊκό. 

Εννοείται ότι κάνει και για σπίτι μια και έχει....volume knob ,το γυρνάς προς τα αριστερά και ως δια μαγείας η ένταση πέφτει   :)

Αυτό αλλάζει τα δεδομένα, δηλαδή το volume knob η το master volume που εχουν μερικοι λειτουργεί σαν attenuator? Δεν κανει μεγάλες αλλαγές στην ένταση με με πολύ μικρή κίνηση του knob? (δεν ηξερα πως αλλιως να το εξηγησω) 😅

 

Εαν είναι έτσι τοτε ο VOX είναι και σε καλή τιμή και έχω και πολυ καλές εντυπώσεις απο το vox av 15 που εχω ήδη, στα 10 βάτ θα κάνει να παίξω κανενα τζάμ με ντράμερ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου