Προς το περιεχόμενο

Τι χορδές χρησιμοποιείτε (ηλεκτρική κιθάρα)?


Superfunk

Τι χορδές χρησιμοποιείτε (ηλεκτρική κιθάρα)?  

75 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι μάρκα χορδές χρησιμοποιείτε στις ηλεκτρικές κιθάρα σας?

    • Elixir
    • D’Addario
    • Ernie Ball
    • GHS
    • DR
    • La Bella
      0
    • Dean Markley
    • Fender
    • Gibson
    • John Pearse
      0
    • Pyramid
    • Rotosound
    • Έχω να αλλάξω χορδές 20 χρόνια και δεν θυμάμαι
    • Dogal
    • Τhomastick
    • 'Αλλη μάρκα
  2. 2. Τι gauge?

    • 010-046
    • 010-038
    • 010-052 (light top heavy bottom)
    • 09-042
    • 09-046 (x-light top heavy bottom)
    • 011-048(49)(50)
    • 012-052(53)(54)
    • 13αρες
    • 14αρες
      0
    • καποιο αλλο υπερ-βαρυ set γιατι κανω down tuning
    • φτιάχνω μόνος μου custom sets
      0
    • τι είναι το gauge?
    • 08-038
    • 9,5 αρες
    • 10,5 αρες
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγα χρόνια κατέληξα στις elixir 10-46 και δεν έχω σκοπό να πειραματιστω άλλο με τη βασική κιθάρα μου . 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elixir Nanoweb χωρίς να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον ήχο. Αλλά η ανάγκη μου να μην αλλάζω χορδές ανά δύο εβδομάδες (τα πιο ιδρωμένα δάχτυλα του πλανήτη με τον πιο τοξικό ιδρώτα) και να μη σκουριάζουν τα πάντα, με νίκησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο διάστημα έπαιζα με 11-50 webstrings που τις εύρισκα φθηνά, όμως με χάλαγε πολύ η 50άρα Ε μπάσα καθώς μπούκωνε πολύ.

Στην συνέχεια πήγα σε Ernie ball 11-48 και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος καθώς είχα λύσει το πρόβλημα της Ε. Εννοείται κούρδιζα και συνεχίζω να κουρδίζω μισό τόνο κάτω και το όργανο ποτέ δεν με κούραζε.

Τα τελευταία 2 χρόνια μεταπήδησα στο 10-38 το οποίο επίσης μου αρέσει πολύ καθώς «κουδουνάει» πολύ όμορφα. Εννοείται συνεχίζω να κουρδίζω μισό τόνο κάτω καθώς stratocaster σε στάνταρ κούρδισμα απλά δεν παίζει…..

Μου λείπει μερικές φορές ο όγκος από τις 11άρες αλλά το τσίγκι-τσίγκι από τις 10-38 υπερισχύει

Επεξεργασμένο από ekim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Superfunk είπε

Προσωπικα προτιμώ τις GHS.

Μου αρέσει το feel των roundcore χορδων (GHS Boomers) και οι περισσότερες κιθάρες μου φοράνε 010-038 set  (το κλασσικο 70s standard set που αντικαταστάθηκε στα late 80s απο το 010-046) 


SF, χρησιμοποιώ 10-46 GHS σε strat και tele και είμαι ευχαριστημένος. Σκοπεύω να δοκιμάσω, όμως, αυτό το περιβόητο 10-38. Σε παλιότερο post είχες δώσει έμφαση στις strat. Στην tele θα… «σκάνε»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Reborn είπε

Στην tele θα… «σκάνε»;

 

Ωσάν τρελές. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9-46 Daddario σε όλες.

Ήμουν χρήστης GHS και έχω να πω μόνο τα καλύτερα, αλλά πέτυχα σε προσφορά τις 9-46 της Daddario και έβγαινε το σετ κοντά στα 4,60ευρώ οπότε αλλαξοπίστησα. Πιθανά όταν τελειώσουν τα σετ που έχω να ξαναγυρίσω σε GHS αν είναι σε καλή τιμή. 

 

Επίσης φλερτάρω με την ιδέα να δοκιμάσω και το 10-46 γιατί νιώθω ότι θέλω πιο τσίτα τα καντίνια. 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Miltos23 είπε

θέλω πιο τσίτα τα καντίνια. 

Με βάση αυτό που είπε ο συμφορουμιτης ρωτω- σχολιάζω κ το εξής, με τον κίνδυνο να πω ανοησια. Με το 10 46 στην τελε οι χορδές είναι πιο τσίτα( κοντά σε αυτό που θέλω) από το 10 46 στο σκαφος, αν και η τελε μου μισό σκάφος ειναι. Αυτό είναι φυσιολογικό η είναι θέμα σεταπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geka είπε

Με βάση αυτό που είπε ο συμφορουμιτης ρωτω- σχολιάζω κ το εξής, με τον κίνδυνο να πω ανοησια. Με το 10 46 στην τελε οι χορδές είναι πιο τσίτα( κοντά σε αυτό που θέλω) από το 10 46 στο σκαφος, αν και η τελε μου μισό σκάφος ειναι. Αυτό είναι φυσιολογικό η είναι θέμα σεταπ. 

 

Το μεγαλύτερο ρόλο παίζει η κλίμακα της κιθάρας (scale) δηλαδή η απόσταση από το nut μεχρι τη γέφυρα. Η tele έχει 25,5 inches, το σκάφος που έχεις αν έχει μικρότερο scale length από τη tele τότε θα κάνει τα καντίνια να είναι πιο χαλαρά. 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι χορδές που έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ είναι D'addario Nickel Wound

  1. 10‑46 EXL110 για κιθάρες με κλίμακα 24.3/4"

  2. 9.5‑44 EXL120+ για κιθάρες με κλίμακα 25.1/2"

έτσι έχω περίπου την ίδια ένταση (tension) σε 335 - Les Paul και Stratocaster .

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο και αποκλειστικα Daddario 9-42, στα 30 χρονια κιθαριστικου μου βιου. Καποια μικρα διαστηματα που αντιμετωπιζα τραυματισμους στο χερι (tennis elbow, και καποιες τενοντιτιδες στον καρπο) ειχα πεσει και σε 8αρες.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου