Προς το περιεχόμενο

Τι Πένες χρησιμοποιείτε?


Superfunk

Τι Πένες χρησιμοποιείτε?  

77 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι μάρκα Πένες χρησιμοποιείτε?

  2. 2. Τι τύπο?

  3. 3. Τι πάχος?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρεις φάσεις μέχρι τώρα...

 

1) Ό,τι να'ναι: Κάποιο γνωστό όνομα να έγραφε πάνω, ωραίο χρώμα να είχε, και τσιμπούσα 2-3 εντελώς διαφορετικές κάθε φορά που περνούσα από κατάστημα... φάση αρχαρίου με λίγα λόγια, και ακόμα μη συνειδητοποιημένος για την επίδραση αυτού του μικρού πράγματος στον ήχο και στο παίξιμο.

2) Dunlop Jazz III: Η πένα που μου έκανε πρώτα εντύπωση για τη διαφορετικότητά της. Εντέλει κατέληξα για πολλά χρόνια να παίζω αποκλειστικά με τις κόκκινες Dunlop Jazz III XL Plectrums.

3) Fender Heavy: Η αίσθηση στο πιάσιμο της Jazz III XL μου άρεσε πολύ, αλλά ήρθε κάποια στιγμή που έκανα τη σύγκριση (να'ναι καλά ο Scott Henderson και η φορουμάρα του) και κατάλαβα ότι ο ήχος που μου έδινε δεν ήταν αυτός που κυνηγούσα. Κάπως έτσι στράφηκα για λίγο καιρό στις Fender Medium, και κατόπιν στις Fender Heavy, στις οποίες και παραμένω σταθερός από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, fusionakis είπε

να'ναι καλά ο Scott Henderson και η φορουμάρα του

 

Αυτό ξαναπέστο!

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον παίζω με Dunlop Prime Tone Grip 1.3.

 

Οι αγαπημένες μου πένες, βέβαια, είναι οι Fender Extra Heavy και οι D’Andrea Extra Heavy (αρκετά εφάμιλλες). Δυστυχώς ιδρώνω εύκολα και πολλές φορές χάνω το χειρισμό (ρημάδι Celluloid). Δεν βρήκα ποτέ τρόπο να μπορώ να τις χρησιμοποιώ για ώρα αποτελεσματικά…

 

Αν έχετε κάποια λύση, θα χαρώ να την ακούσω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Reborn είπε

έχετε κάποια λύση, θα χαρώ να την ακούσω!

 

Τρύπα την πένα στο κέντρο της με το μηχάνηζμα που τρυπάμε τα χαρτιά για να μπούνε στο ντοσιέ. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις παρακάτω φανατικά.

 

Και για την κιθάρα, οποιεσδήποτε όσο πιο άκαμπτες γίνεται αλλά χωρίς να είναι παχιές.

 

2781.thumb.jpg.6907be91a1552d8503bedc8ab92b050e.jpg

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Reborn είπε

Πλέον παίζω με Dunlop Prime Tone Grip 1.3.

 

Οι αγαπημένες μου πένες, βέβαια, είναι οι Fender Extra Heavy και οι D’Andrea Extra Heavy (αρκετά εφάμιλλες). Δυστυχώς ιδρώνω εύκολα και πολλές φορές χάνω το χειρισμό (ρημάδι Celluloid). Δεν βρήκα ποτέ τρόπο να μπορώ να τις χρησιμοποιώ για ώρα αποτελεσματικά…

 

Αν έχετε κάποια λύση, θα χαρώ να την ακούσω!

 

Δοκίμασε τις dunlop tortex. Όσο πιο πολύ ιδρώνεις, τόσο πιο πολύ κολλάνε στο χέρι. Πολλές φορές όταν ξεκινώ να παίζω και 100% στεγνά χέρια, μου γλιστρούν συνεχώς. Σαλιωνω, ελαφρώς, δάκτυλα και γίνονται βεντούζες. Δεν είχα ποτέ θέματα με την πενα. 

Έχω δοκιμάσει κι άλλες πένες της dunlop, με το ίδιο σχημα, (όπως οι jazz III, βλέπε δεξια), αλλά είτε μου γλιστρούν είτε δεν μου αρέσει ο ήχος τους και η επαφή τους με τις χορδές.

Η μόνη που δε με προβληματισε τόσο είναι η gator grip (βλέπε αριστερά).

 

IMG_20220203_104243.thumb.jpg.19d992ed1e9e1d570213f58eb7765aca.jpg

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δοκίμασε τις dunlop tortex. Όσο πιο πολύ ιδρώνεις, τόσο πιο πολύ κολλάνε στο χέρι. Πολλές φορές όταν ξεκινώ να παίζω και 100% στεγνά χέρια, μου γλιστρούν συνεχώς. Σαλιωνω, ελαφρώς, δάκτυλα και γίνονται βεντούζες. Δεν είχα ποτέ θέματα με την πενα. 

 

 

😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮

 

Συγκλονίστηκα! 

Πάντα αναρωτιόμουν "μα καλά πως παίζουν με τις tortex, δεν τους γλιστράνε; τι δεν καταλαβαίνω;;".

Δεν ιδρώνω πολύ οπότε πάντα μου γλιστρούσαν υπερβολικά..

 

Σχετικά με τις πένες που χρησιμοποιώ, jazz III και Jazz III XL. Επίσης πιο σπάνια αυτες https://www.thomann.de/gr/dunlop_ultex_jazz_iii_john_petrucci.htm που βρίσκω εξαιρετικές!

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον αντίποδα, οι παρακάτω  jazz III μου γλιστρούν μόλις ιδρωσω και είναι και πιο μαλακές, παρά το ίδιο πάχος με τις tortex.

 

IMG_20220203_122711.thumb.jpg.23d449bdedda038e2c12cba364f2c3e0.jpg

 

Είναι πιο γυαλιστερό πλαστικό και απαιτούν στεγνά χέρια.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου