Προς το περιεχόμενο

Comfortably numb guitar tone


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Συμφωνω και με Bill,

 

Αν σκεφτείς ότι το μεγαλύτερου ποσοστού των τραγουδιών, ηχογραφηθηκαν ΤΥΧΑΙΑ με αυτον τον ηχο, με την εννοια ότι δεν μπιστευω ότι ο Gilmour ψυρισε την μαιμου για να τον βγαλει....το ψαξε λιγο, βρηκε τι του άρεσε και το γραψε ο ανθρωπας.

 

Δεν φαντάζομαι ότι εφαγε μερονυχτα για να σκαλιζει ποντιεσόμετρα και να παραμετροποιεί μεχρι να βγαλει αυτό, και αν κάνεις εκα κλικ το knob αριστερα....να χαλάσει το αριστουργημα.

 

Φευ, η κιθαρα του Ghost Busters είναι out of phase ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ....απο λαθος ηχοληπτικο.

Φαντάζεσαι να φας ωρες να κανεις αυτο το λαθος για να πετυχεις τον ηχο αυτό;

Ματαιότης ματαιοτήτων 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LK είπε

Συμφωνω και με Bill,

 

Αν σκεφτείς ότι το μεγαλύτερου ποσοστού των τραγουδιών, ηχογραφηθηκαν ΤΥΧΑΙΑ με αυτον τον ηχο, με την εννοια ότι δεν μπιστευω ότι ο Gilmour ψυρισε την μαιμου για να τον βγαλει....το ψαξε λιγο, βρηκε τι του άρεσε και το γραψε ο ανθρωπας.

 

Δεν φαντάζομαι ότι εφαγε μερονυχτα για να σκαλιζει ποντιεσόμετρα και να παραμετροποιεί μεχρι να βγαλει αυτό, και αν κάνεις εκα κλικ το knob αριστερα....να χαλάσει το αριστουργημα.

 

Φευ, η κιθαρα του Ghost Busters είναι out of phase ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ....απο λαθος ηχοληπτικο.

Φαντάζεσαι να φας ωρες να κανεις αυτο το λαθος για να πετυχεις τον ηχο αυτό;

Ματαιότης ματαιοτήτων 😁

Ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης...  Και ξέρω ποιός φταίει γι'αυτήν την τροπή που πήραν τα πράγματα...  Ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε, τζαζίστας είναι, απ'την Θεσσαλονίκη είναι, το όνομα του αρχίζει από Δ. και το χειρότερο..., παίζει με Tele.....

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης...  Και ξέρω ποιός φταίει γι'αυτήν την τροπή που πήραν τα πράγματα...  Ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε, τζαζίστας είναι, απ'την Θεσσαλονίκη είναι, το όνομα του αρχίζει από Δ. και το χειρότερο..., παίζει με Tele.....

Θα τον κανω ΜΠΑΝ να τελειωνουμε.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με τον Βασίλη. Όντως, ένας από τους λόγους που άνοιξα το θέμα, είναι ότι ο εξοπλισμός που χρησιμοποίησα είναι απλός και σχετικά οικονομικός (σε σχεση με τον εξοπλισμό που χρειαζεται). 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ήχος και μπράβο σου!

 

Θέλω να σταθώ στο ότι δεν έχει σημασία ποιος παίζει τι, αλλά ότι μέσα από τέτοια τοπικ μαθαίνουμε πράγματα, πχ σήμερα μάθαμε τι είναι το σκάσιμο. Το έμαθε και ο ΟΡ και μπορεί να το χρησιμοποιήσει στο παίξιμο του.

 

Επισης πήρε ένα feedback από εμάς ότι πλησίασε σε έναν "θεόποιημένο" ήχο, σαν αντιγραφή πιάτου στο master σεφ, οπότε τώρα ξέρει που να ψάξει αν θέλει έναν συγκεκριμένο ήχο. Δεν καταλάβατε τίποτα το ξέρω.  😛

Εννοώ ότι αντιγράφοντας  έναν ήχο μαθαίνεις πως να στήνεις ήχους, άρα ότι έχεις στο μυαλό σου μπορείς σιγά σιγά να το αναπαράξεις.

 

Μόνο θετικά έχουν τέτοιες προσπάθειες όταν απευθύνονται σε πολιτισμένα άτομα όπως εδώ!

 

Και πάλι μπράβο σου!

  • Ευχαριστώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, LK είπε

Συμφωνω και με Bill,

 

Αν σκεφτείς ότι το μεγαλύτερου ποσοστού των τραγουδιών, ηχογραφηθηκαν ΤΥΧΑΙΑ με αυτον τον ηχο, με την εννοια ότι δεν μπιστευω ότι ο Gilmour ψυρισε την μαιμου για να τον βγαλει....το ψαξε λιγο, βρηκε τι του άρεσε και το γραψε ο ανθρωπας.

 

Δεν φαντάζομαι ότι εφαγε μερονυχτα για να σκαλιζει ποντιεσόμετρα και να παραμετροποιεί μεχρι να βγαλει αυτό, και αν κάνεις εκα κλικ το knob αριστερα....να χαλάσει το αριστουργημα.

 

Φευ, η κιθαρα του Ghost Busters είναι out of phase ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ....απο λαθος ηχοληπτικο.

Φαντάζεσαι να φας ωρες να κανεις αυτο το λαθος για να πετυχεις τον ηχο αυτό;

Ματαιότης ματαιοτήτων 😁

ότι ψάχνουν ψάχνουν

Πχ στο another brick ο ίδιος λέει ότι ήθελε να γράψει με ενισχυτή, αλλά ο Ezrin επέμενε να παίξει DI. Και μάλιστα lespaul (μέχρι να δω το βίντεο πριν 10 χρόνια ορκιζόμουν ότι ήταν στρατο). Και αφού το έκαναν, στο τέλος πήραν ένα send απο την κονσόλα και το στείλανε στον ενισχυτή για δώσει λίγο παραπάνω ψωμί στην υπόθεση.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

P90 νομίζω φορουσε

ναι, έτσι νομίζω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Ισχύει αυτό, εννοειται. Δεν υπάρχει καν σύγκριση. Ο Σπύρος ανέβασε τα βίντεο για να μου δείξει τον σωστό τρόπο παιξίματος. Κι επίσης, σίγουρο είναι ότι μπορώ να αγριεψω την πένα στο επόμενο κλιπ, αφού αλλαξω πετάλια, διότι με αυτά δεν "ακουνε" οι χορδές την πένα. Είναι μόνιμα στρογγυλός και κομπρεσαρισμενος ο ήχος.

 

 

Όχι δεν το ανέβασα για δείξω τρόπο παιξίματος.

Το ανέβασα για να συγκριθεί το θέμα μόνος ή διπλός μαγνήτης, παιγμένο από τον ίδιο παίχτη με παρόμοιο tone (που προφανώς δεν προσπάθησα να μιμηθώ το tone του gilmour) και κατά πόσο μπορεί να παίζει ρόλο στο λεγόμενο σκάσιμο.

Μια και το έφερε η συζήτηση δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ότι ψάχνουν ψάχνουν

Πχ στο another brick ο ίδιος λέει ότι ήθελε να γράψει με ενισχυτή, αλλά ο Ezrin επέμενε να παίξει DI. Και μάλιστα lespaul (μέχρι να δω το βίντεο πριν 10 χρόνια ορκιζόμουν ότι ήταν στρατο). Και αφού το έκαναν, στο τέλος πήραν ένα send απο την κονσόλα και το στείλανε στον ενισχυτή για δώσει λίγο παραπάνω ψωμί στην υπόθεση.

 

Να επισημάνουμε εδώ πως άλλο η υπερκονσόλα και άλλο η κάρτα ήχου των 100 ευρώ. Μην περιμένετε δηλαδή να το βάλετε καρφί στην ΙΜΜΟΝΤΙΟΥΜ FAST TRACK PRO και να έχετε τον ίδιο ήχο 🤣

 

Και επειδή ζήλεψα πάρτε κι ένα δικό μου που είχα κάνει παλιά για ένα project, τα έχει τα λαθάκια του αλλά οκ 🤣

 

Ο ήχος δεν είναι ούτε κατά διάνοια τόσο μαμάτος όσο του Gkourmoul!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου