Προς το περιεχόμενο

Comfortably numb guitar tone


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

ή κάποια ιδιαίτερη τεχνική που δεν κανω στο παρόν track?

 

Αυτό.

 

Πήγαινε στο 1:40 πχ

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κατάλαβα καλά, εννοείς το να χτυπάει πρώτα η πένα και μετά το δάκτυλο στην χορδή. Δηλαδή αυτό (το κάνω καθ' υπερβολή)

 

 

 

Αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό ο Σπύρος. Είναι θέμα οργανικό, του ήχου, και όχι παιξίματος. Λείπει η πολύ έντονη ατάκα, το δάγκωμα της στρατ, που να "τρυπά" τον φουσκωμένο ήχο του big muff. Ίσως φταίνε οι ενισχυτές, ίσως οι ρυθμίσεις στα πολλά πετάλια που χρησιμοποίησα και "πνίγουν" τον ήχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Είναι θέμα οργανικό, του ήχου, και όχι παιξίματος. Λείπει η πολύ έντονη ατάκα, το δάγκωμα της στρατ, που να "τρυπά" τον φουσκωμένο ήχο του big muff.

 

Το ίδιο λέμε.

Ακόμα και αυτό το τελευταίο που ανέβασες (που είναι λίγο πιο κοντά) μου ακούγεται σαν να είναι διπλοί  (στο περίπου) με hi-pass filter.

 

Γιώργο μου δεν είναι κακό αυτό.

Μην χάσεις τον ήχο σου σκεφτόμενος κάτι τέτοιο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χάνω ούτε τον ήχο μου, ούτε τον ύπνο μου 😄

 

Ήταν ενας out of the ordinary πειραματισμός, και προσπαθώ να δω σε ποιο σημείο της αλυσίδας υπάρχει το θέμα. Πιστεύω ότι είναι ο συνδυασμός των πεταλιών, κατα κύριο λόγο. Πνίγουν τον ηχο. Θα το ψάξω εκτενέστερα.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ήταν ενας out of the ordinary πειραματισμός, και προσπαθώ να δω σε ποιο σημείο της αλυσίδας υπάρχει το θέμα

 

 

 

Αν (λέμε τώρα) "σκάψεις" περισσότερο με την πένα στην χορδή, θα είναι πιο πειστικό.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιζει ρολο και η πενια εκτος απα τα υπολοιπα.

Εδω εχω δυο εκτελεσεις μια (το 2009) με prs jb dunkan και pod xt (προσομοιωση soldano 100) και μια (το 2020) με fender gold lace sensors και pod hd500 (προσομοιωση jcm800 με chandler tube drive, boss eq) , χωρις modulation effects, μονο reverb και delay.
Εχει μεγαλη διαφορα με τους μονους, παρα το οτι παιζω με την ιδια πενια.
 


 

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίος ο ήχος (και το παίξιμο). Εμένα μου λείπει λίγη «αγριάδα» στον ήχο- ενδεχομένως να αναφέρομαι στο σκάσιμο που είπε ο Σπύρος. 

 

Μου ακούγεται αρκετά πιο «στρογγυλός» σε σχέση με τον original- όχι βέβαια ότι αυτό είναι μειονέκτημα, καθώς όπως προείπα είναι ένας καλός ήχος. 

 

Αλλά ας σου τα πούνε οι κιθαρίστες που είναι τα... χωράφια τους 😎

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις συμβουλες. Κατάλαβα τι "συστατικά" θέλει ακόμα. Θα επανέλθω με "όπως πρέπει" κλιπ!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Ναι παιζει ρολο και η πενια εκτος απα τα υπολοιπα.

Εδω εχω δυο εκτελεσεις μια (το 2009) με prs jb dunkan και pod xt (προσομοιωση soldano 100) και μια (το 2020) με fender gold lace sensors και pod hd500 (προσομοιωση jcm800 με chandler tube drive, boss eq) , χωρις modulation effects, μονο reverb και delay.
Εχει μεγαλη διαφορα με τους μονους, παρα το οτι παιζω με την ιδια πενια.
 

 

συγνώμη κι όλας αλλά υπάρχει μια α' τεράστια διαφορά στην κλάση σας και το λέω γνωρίζοντας ότι ο Γιώργος δεν θα περεξηγηθεί.

και οι δυο δικές σου προσπάθειες είναι πολύ κοντά και με ό,τι και να έπαιζες πάλι εκεί κοντά θα ήταν.

Τα έχουμε πει τα εύγε και πάλι εύγε λέμε

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου