Προς το περιεχόμενο

guitar tone - "cause we've ended as lovers" by Jeff Beck


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τονος δεν ειναι τοσο σημαντικος οσο το παιξιμο.
Εγω παντως το επαιξα με τον ιδιο τονο που εχω παιξει τα παντα (απο srv μεχρι pantera, μεχρι rush, μεχρι VH κλπ).
Αλλαζω φυσικα τα modulation delay εφφε, αναλογα. Αλλα ο βασικος τονος ειναι ιδιος.

Απλα παιζω λιγο με το gain του ενισχυτη και με το pot της κιθαρας οπως παντα.
Μια φορα πηγα να προσομοιασω τον τονο απο κομματι και βγηκε μαπα (bohemian raps).

Η εξηγηση νομιζω οτι ειναι απλα γιατι τα οργανα μου και τα χερια μου θελουν συγκεκριμενο τονο για να παιξουν.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο, θυμάμαι την εκτέλεση αυτή που λες, με την prs νομίζω. Όντως, είχες τον κλασικό σου ήχο. Συμφωνώ με όσα λες. Αυτό κάνω κι εγώ. Έχω έναν συγκεκριμένο ήχο και με αυτόν παίζω τα πάντα.

 

Ο σκοπός του νήματος αυτού (όπως και των προηγούμενων), βέβαια, είναι το να φτιάξω έναν πολύ κοντινό ηχο, σε σχέση με τον οριτζιναλ, και να δείξω ακριβώς πως τον έφτιαξα. Υπάρχουν πολλοί που ψάχνουν τον ήχο γενικότερα, και τέτοια νήματα τους βοηθούν. 

 

Επίσης, συμφωνώ απολυτα ότι ο κάθε ήχος έχει το παίξιμο του. Έχοντας συνηθίσει να παίζω με πιο high gain και compressed ήχους, το να παίξω με έναν τόσο στεγνό ήχο απαιτεί άλλη προσέγγιση στο παίξιμο. Αλλά, όπως είπα, είχε συγκεκριμένο στόχο το θρεντ.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Ο σκοπός του νήματος αυτού (όπως και των προηγούμενων), βέβαια, είναι το να φτιάξω έναν πολύ κοντινό ηχο, σε σχέση με τον οριτζιναλ, και να δείξω ακριβώς πως τον έφτιαξα. Υπάρχουν πολλοί που ψάχνουν τον ήχο γενικότερα, και τέτοια νήματα τους βοηθούν.

 

H αποψη μου ειναι οτι με αυτα μπερδευονται περισσοτερο.


Πολλοι καθονται και εξεταζουν ενα ηχο απο το τελος προς την αρχη. Δηλαδη ακουνε τον ηχο "ετοιμο" και βλεπουν τι εχει μπει για να φτιαχτει. Ετσι ουτε μαθαινεις να φτιαχνεις ηχο, αλλα ουτε θα εχεις και τον ηχο ακομα και αν τα ρυθμισεις παπαγαλια ακριβως με τις οδηγιες.
Σαν να προσπαθεις να μαθεις να μαγειρευεις, βαζοντας μπροστα σου μια φωτο με ενα πιατο μουσακα και  συνταγη πως να τον μαγειρεψεις.
Δεν θα αγορασουν ομως ολοι την ιδια μελιτζανα. Αλλες φορες πιανει το αλατι, αλλες οχι. Αλλο χυμο ντοματας θα βαλει ο ενας, αλλο ο αλλος. Μπορει στο δικο μου χυμο να θελει και λιγο ζαχαρη. Δεν εχουν ολοι τον ιδιο φουρνο, αλλη θερμοκρασια εσενα οι 180, αλλη θερμοκρασια σε αλλον φουρνο οι 180.

Μαθε πρωτα τι ειναι η μελιτζανα, τι γευση εχει μονη της, κανε δοκιμες μεχρι να την πετυχεις, μετα την πατατα, μετα τον κιμα, μετα την μπεσαμελ, μαθε τα μικρα μυστικα με την τριμμενη φρυγανια, με την ποσοτητα και το ειδος του τυριου, και μετα κανεις μια προσπαθεια να τα βαλεις ολα μαζι στο ταψι. Δες το αποτελεσμα. Κατανοησε τι χρειαζεται για να διορθωθουν αστοχιες. Ξαναδοκιμασε.

Βασικο οτι πρεπει πρωτα να ξερεις τι γευση πρεπει να εχει αυτο που τρως (το ιδιο και με τον ηχο, να ξερεις τι θελεις να ακουσεις).
Πως αλλιως θα φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα, οταν δεν ξερεις ποιο αποτελεσμα επιθυμεις?

 Η πλακα ειναι οτι ακομα κι αν τους δωσεις την κιθαρα σου, τα πεταλια σου και τον ενισχυτη σου ετοιμα ρυθμισμενα, και παιξουν ... θα ακουστουν αλλιως.
Δεν πειραζει ομως. Ας δουμε που θα βγει για τον καθενα.


 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Σαν να προσπαθεις να μαθεις να μαγειρευεις, βαζοντας μπροστα σου μια φωτο με ενα πιατο μουσακα και  συνταγη πως να τον μαγειρεψεις.

Μαθε πρωτα τι ειναι η μελιτζανα, τι γευση εχει μονη της, κανε δοκιμες μεχρι να την πετυχεις, μετα την πατατα, μετα τον κιμα, μετα την μπεσαμελ, μαθε τα μικρα μυστικα με την τριμμενη φρυγανια, με την ποσοτητα και το ειδος του τυριου, και μετα κανεις μια προσπαθεια να τα βαλεις ολα μαζι στο ταψι.
 

 

Ο μερακλής ο άνθρωπος φαίνεται από μακριά.

Και ο έμπειρος στα καλά φαγητά επίσης.

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινωντας να διαβαζω την απαντηση του Σπυρου σκεφτομουν ποσο δικιο εχει (ασχετο με το αν ο ηχος κ το παιξιμο του gkoyrmoul-η μου αρεσαν). Στην πορεια για καποιον ακατανοητο λογο 😁πεινασα!! παω να φαω..

  • Χαχα 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

για καποιον ακατανοητο λογο 😁πεινασα

 

Κι εγώ αλλά κρατιέμαι, για να φάω σε λίγο που θα πεινάω περισσότερο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί κανείς να διαφωνήσει με τον Σπύρο σε αυτά που λέει πιο πάνω. Ακόμα και τα υλικά να έχει κανείς, είναι δύσκολο να τα "μαγειρέψει". Εγώ τα έχω κάμποσο καιρό διαθέσιμα, και μόλις τώρα αρχίζω και μπορώ τα διαχειρίζομαι και να ξέρω τι να κάνω με αυτά.

Θεωρω, όμως, ότι το κέρδος μπορεί είναι πολλαπλό από τέτοια νηματα. Μπορεί κάποιος να μην τον ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος ήχος, αλλά βλέποντας τη σειρά στην αλυσίδα, να του κατέβουν ιδέες. Ή βλέποντας ποια εφέ χρησιμοποιησα, να μπορεί να ξέρει ποιο ήταν το "υλικό" που δεν μπορούσε να βρει. Είναι σημαντικό να κατανοήσει ένας κιθαρίστας, στα πρώτα του βήματα, ότι όλοι οι επιθυμητοί ήχοι μπορούν να φτιαχτούν με απλά και ταπεινά υλικά, χωρίς να χρειάζεται να ξοδευτεί μια περιουσία. 

Πριν 3-4 χρόνια δεν μπορούσα να σταυρώσω καλό ήχο, παρόλο που είχα πολυ διαθέσιμο εξοπλισμό. Δεν είχα ιδέα πως να τον χρησιμοποιήσω. Τώρα τα μαγειρεύω στο μυαλό μου, και απλά εφαρμόζω πριν παίξω.

 

6 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Μαθε πρωτα τι ειναι η μελιτζανα, τι γευση εχει μονη της, κανε δοκιμες μεχρι να την πετυχεις, μετα την πατατα, μετα τον κιμα, μετα την μπεσαμελ, μαθε τα μικρα μυστικα με την τριμμενη φρυγανια, με την ποσοτητα και το ειδος του τυριου, και μετα κανεις μια προσπαθεια να τα βαλεις ολα μαζι στο ταψι. Δες το αποτελεσμα. Κατανοησε τι χρειαζεται για να διορθωθουν αστοχιες. Ξαναδοκιμασε.

 

Απολυτα σωστό. Πρέπει να εχει μεγάλη τριβή καποιος, με κάθε υλικό ξεχωριστά, και πρέπει να γνωρίζει τι μπορεί να πάρει από αυτό και πως να το πάρει. Χρειάζεται υπομονή.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Ο μερακλής ο άνθρωπος φαίνεται από μακριά.

Και ο έμπειρος στα καλά φαγητά επίσης.

cartoon-eggplant-zucchini-playing-guitar

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πέτυχα πολυ πολύ καλύτερο ήχο, με εντελώς διαφορετικά υλικά.

 

στρατ (θεση bridge) ->neo drive in (για clean boost) ->rat (vol 4, gain 4) -> marshall origin 20 ->E96 mic ->κάρτα ήχου -> comp, delay, reverb από daw.

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Εδώ πέτυχα πολυ πολύ καλύτερο ήχο, με εντελώς διαφορετικά υλικά.

 

στρατ (θεση bridge) ->neo drive in (για clean boost) ->rat (vol 4, gain 4) -> marshall origin 20 ->E96 mic ->κάρτα ήχου -> comp, delay, reverb από daw.

 

 

 

Θα συμφωνήσω... Και το πρώτο ήταν κοντά, αλλά αυτό είναι πολύ πιο μέσα στο πνεύμα του ήχου του κομματιού. 

 

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με την τόσο παραστατική περιγραφή του Σπύρου 😄

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου