Προς το περιεχόμενο

Triton Extreme - Να... ή να μην...????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα δώσω κι εγώ το πράσινο φως για Triton Extreme αν βιάζεσαι πολύ. Αν μπορείς να περιμένεις και να δώσεις και 500 ευρώ επιπλέον (ίσως και λίγο παραπάνω), περίμενε να βγεί το Korg M3. Καμία σχέση, πολύ βελτιωμένο και με πραγματικές διαφορές από τα Triton, όχι όπως οι διαφορές που είχαν το Classic από το Studio ας πούμε... :wink:

 

Κανούργιο triton προβλέπεται να βγεί με εγχρωμη οθόνη για να μη βγάζουμε τα μάτια μας?

Βλέπε Korg M3 πιο πάνω.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην να σα ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.

 

ΔΕΝ παιρνω Motif για τους αξης λόγους (τα έξω ξαναπει στο Noiz αυτα και θα μου κανει καμμια μηνυση η Yamaha.)

 

Πρώτον: Έχω 1 clavinova εδώ και 5 περιπου χρονια.

 

Από τις αρχες του 2ου χρόνου σπάνε τα πλήκτρα.

 

Καλά ακούσατε. Σπάει ένα κομμάτι από το πλαστικό στο πίσω μέρος του πλήκτρου με αποτέλεσμα μετά το παιξιμο το πλήκτρο να μένει κάτω. Το ποιόν; 8-10 ευρώ το πλήκτρο από τον πιασοκώλη (ονοματα δεν λέμε. Καταλάβατε πιστεύω) και να τα φτιάχνω μόνος μου. Κάθε εξάμηνο 4-5 πλήκρα = 30 - 40 ευρώ + ο κόπος και το σπάσιμο κυρίως.

 

Δεύτερον: Πήρα και δυο κιθάρες παλαιότερα. Ηλεκτρική και ακουστική. ¨ΑΧΡΗΣΤΕΣ. Πεταμένα λεφτά. Κάποτε ήμουν φανατικός της Yamaha. Έχω και σαξόφωνο και ένα μιχτη, από τα οποία δεν έχω κανένα παράπονο.

Το Clavinova όμως 2900 ευρώ όργανο (τότε) δεν δικαιολογείται. Δεν ξαναπαίρνω τιποτα Yamaha από τότε.

 

Και

 

Τρίτον: KORG! (ή Korg Triton)

 

σοβαρά τώρα.

 

Το Motif έχει αποκλειστέι για τους παραπάνω λόγους, ας το έχουν κάνει Θεό , δεν με ενδιαφέρει.

 

Από κεί και πέρα ψιλοσκέφτομαι και το Fantom. Το έχει κανείς ρε παιδιά να πεί τίποτα? Δεν με πείθει κάτι από αυτα που έχω δεί. ¨εχω ακούσει ότι έχει πολύ καλούς ορχηστρικούς ήχους, κατι που δεν με πολυενδιαφέρει.

 

Έχω καταλάβει και εγώ ότι τελείωσε το διάβασμα και ήρθε ώρα για να βγώ στη γύρα και να παίζω. Τί άλλο προτείνετε να δω? Σίγουρα πάντως triton και fantom.

 

Τα Kurzweil τι λένε από ποιότητα? Απ ότι λένε έχουν τους καλύτερους ήχους πιάνων.

 

Και κάτι τελευταίο:

 

Ξέρετε τί μάρκες έχει to Tonys Keyboards? Θα έχει Roland?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν έχεις όρεξη και μελετάς (αν και δεν έχω εγώ) να πάρεις Kurzweil.

Για τα Fantom δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ αλλα απλά έχω ακούσει.

Για τα Triton (Le/TR) μπορώ να σου πω επειδή το'χω κιόλας.με 2 λέξεις,για τα λεφτά που κοστίζει,απλά τα σπάει.

Ανάλογα τι θες και τι πληρώνεις,βγες όμως μια βόλτα και δες τα όλα αυτά,για γνώμη μου πάνε σε κεντρικά,τυχαίνει και βρήσκεις/μαθαίνεις πολλά περισσότερα απο κάποιον που θα σου "ξεναγήσει" ένα όργανο σε κατάστημα λιανικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκθεση της Roland είναι κοντά στη στάση μετρό Εθνική ¶μυνα αν θες να πας να δοκιμάσεις.

Δεν χρειάζεται να λες συνέχεια για το πλήκτρο.. πες δεν θέλω Yamaha και φτάνει.

Φαντάσου να σου σπάσει και κανένα Triton και μετά να σε έχουμε να φωνάζεις για τα KORG :) Η πολύ άτυχος θα είσαι ή αρσιβαρίστας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί εννοείς μελέτη? Διάβασμα πιάνο π.χ. ή διάβασμα για το τί πλήκτρο θα πάρουμε?

 

¶ν εννοείς για πιάνο, δεν το θελω γι αυτό. Το πιάνο θα διαβάζεται στο Clavinova λόγω Βαρυκεντρισμένων πλήκτρων. Δεν υπάρχουν λεφτά (ούτε μπράτσα για 30 κιλά) για 88πλήκτρα.

 

¶ν εννοείς έρευνα αγοράς, έχει λήξει τ διάβασμα. Έγινα και εξπερ στα αγγλικα τόσα review που έχω διαβάσει....

 

Είδα τα Συνθ της Kurzweil και δεν μου γέμισε κανένα το μάτι. Τι ξενάγηση να σου κάνουν και αυτοί? Ποιός σου εγγυάται ότι στα κεντρικά θα είναι καλύτερος "ξεναγός"? Λένε πολύ καλά λογάκια για τον Tony.

 

Έτσι και αλλιώς εγώ απλώς θέλω να παίξω τα όργανα και να τα ακούσω. Τι να σου κάνει ο πωλητής?

 

Να σε ρωτήσω κάτι αφου έχεις Korg.

 

Τί λένε όσον αφορά ποιότητα? Αντέχουν? Σ έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκθεση της Roland είναι κοντά στη στάση μετρό Εθνική ¶μυνα αν θες να πας να δοκιμάσεις.

Δεν χρειάζεται να λες συνέχεια για το πλήκτρο.. πες δεν θέλω Yamaha και φτάνει.

Φαντάσου να σου σπάσει και κανένα Triton και μετά να σε έχουμε να φωνάζεις για τα KORG :) Η πολύ άτυχος θα είσαι ή αρσιβαρίστας!

 

 

Δεν φωνάζω ρε παιδιά...

 

Η κουβέντα το φέρνει κάθε φορά με τα Yamaha.

 

Έχω να δηλώσω ότι παρόλ αυτά το αγαπάω το Clavinova μου. Εκει μελετάμε, με αυτό κανουμε η δουλειά μας τόσο καιρο.

 

Απλά το θεωρώ επιεικώς ξεφτίλα αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με κάνει κάτι περίεργους ήχους το stage piano της KORG που έχω στα πλήκτρα από τον 6 μήνα.. τώρα έχει κάμια σχέση αυτό να μην πάρω ένα trinity που βρήκα μεταχειρισμένο από 6ετία;

Εντομεταξύ κανένα Yamaha δεν μου κάνει τίποτα.

Εσύ την έπαθες με clavinova τώρα τι να κάνουμε να κάψουμε και τις κονσόλες της Yamaha? Τα synthia πάντως είναι καλά. Αν με πυροβολήσουν θα βάλω το motif μπροστά! :) Το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν κάνει για σένα.

 

Εσύ δίνεις τα λεφτά εσύ ξέρεις. Εγω θα τα δώσω για Trinity πάντως και αν χτυπάνε τα πλήκτρα τι να κάνουμε.. θα βγώ στο noiz και θα κάψω την KORG.

 

Χωρίς παρεξήγηση δεν το κατανόησα γιατί δεν σου γεμίζουν το μάτι τα Kurzweil..

 

Δεν ξέρω αν φέρνει Roland ο Tonys αλλά δεν είδα να έχει στο μαγαζί πρίν κανά 2μηνο για να παίξεις.

Τέλος πάντων, να πας και στο BonStudio για τα synth της KORG. Έχει καλλή έκθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου