Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Στις 29/9/2022 στις 6:55 ΠΜ, filmmusic είπε

Καταρχήν να πω ότι δεν έχω τηλεόραση. Μόνο οθόνη υπολογιστή.

 

ένα ένα μας τα  λες...😎

anyway... θα στα ζωγραφίσω ώστε ελπίζω αυτή τη φορά να μην σου μείνει απορία...

 

318862878_npaprout01.thumb.jpg.60878a6dc4e16e0cf663cfc7bd5a124c.jpg

 

θα συνδέσεις την hdmi out του υπολογιστή σου σε μία από τις hdmi in του ενισχυτή σου, και την hdmi out του δεύτερου σε μία hdmi in του μόνιτορ... χρειάζεσαι δύο καλώδια και είσαι έτοιμος...

 

το αν θα υπάρχει δυνατότητα προβολής του μενού θα το βρεις manual... τέλος το ARC πλέον δεν σε απασχολεί εκτός αν θελήσεις κάποια στιγμή να βάλεις και τηλεόραση στο σύστημά σου.... σε μια τέτοια περίπτωση θα πρέπει να αλλάξει και η λογική της σύνδεσης αλλά άστο για τότε μην σε ξαναμπερδέψω τώρα που φαντάζομαι έβγαλες μιαν άκρη...🙏  

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου. Έχω όμως άλλη μια απορία: γιατί ξεσυνδεω την οθόνη από την κάρτα γραφικών; Οπότε η κάρτα γραφικών μου είναι άχρηστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
12 ώρες πριν, filmmusic είπε

Έχω όμως άλλη μια απορία: γιατί ξεσυνδεω την οθόνη από την κάρτα γραφικών; Οπότε η κάρτα γραφικών μου είναι άχρηστη;

 

χμ! με τόσα που έχουμε πει θεώρησα αυτονόητο ότι θα είναι αντιληπτό το ότι έτσι κι αλλιώς η εικόνα του pc θα πέρναγε μέσα από το hdmi για τον ήχο (πως αλλιώς θα μπορούσε άλλωστε αφού μόνο αυτό το καλώδιο φεύγει από τον υπολογιστή στο σχήμα)... το διορθώνω για να μην υπάρξει άλλη παρανόηση...

 

1012470049_npaprout02.thumb.jpg.cbe0d5246bc2e36d43d3f0775142753f.jpg

 

ο υπολογιστής σου έχει μόνο ένα HDMI και το Displayport του είναι ΙΝ... αν ήθελες να παρακάμψεις την έξοδο εικόνας του ενισχυτή θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις την Thunderbolt™ 4 Connector (USB Type-C Port) με αντάπτορα από USB Type-C σε καλώδιο displayport με ότι αυτό συνεπάγεται σε αύξηση κόστους (αρκετή) και ρίσκο για ενδεχόμενα artifacts και δυσλειτουργίες...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήρα τελικά το Pioneer htp 076(ξέρω, ξέρω...).

Αλλά δε σκαμπάζω τίποτα από τέτοια και δεν ξέρω πώς θα ακούσω ήχο από τα ηχεία μου.

Αυτό που έκανα αρχικά είναι να συνδέσω όλα τα ηχεία στον ενισχυτή, συνέδεσα @npap όπως μου τα έδειξες και βγήκα σε μια αρχική set up οθόνη του ενισχυτή, όπου δοκίμασα όλα τα ηχεία αν δουλεύουν και αν τα έχω συνδέσει καλά. Όλα καλά μέχρι εκεί.

Μετά όμως δεν έβλεπα τίποτα στην οθόνη, οπότε ξεσύνδεσα πάλι το hdmi της οθόνης από τον ενισχυτή και το έβαλα στην κάρτα γραφικών όπως ήταν πριν.

Τώρα όμως δε βλέπω εδώ στο sound output τον ενισχυτή. (σύμφωνα με ένα online ψάξιμο που έκανα θα έπρεπε να τον βλέπω.)

Τί κάνω;

Επειδή μου φαίνεται πολύ δύσκολο όλο αυτό να το καταλάβω, μήπως γνωρίζετε κάποιον (από Αθήνα κέντρο) που να έρχεται σπίτι και να τα φτιάχνει όλα κομπλέ; (με πληρωμή εννοείται)

sound.png

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με βοήθεια που πήρα από άλλο φόρουμ*, κάτι έκανα και τώρα ψάχνω τις ρυθμίσεις του ενισχυτή.

 

*

Παράθεση

φεύγει HDMI καλώδιο από την LG HDMI 3 ή HDMI 4 (4κ 60p) και πάει προς τον ενισχυτή στη θέση HDMI out (arc)

2ο καλώδιο HDMI από τον ενισχυτή και οποιαδήποτε θέση HDMI in 1 έως 4 θέλεις και πάει προς την κάρτα γραφικών του υπολογιστή στην μοναδική HDMI που έχει η 1050 Ti

Απλώς τώρα πρέπει να ανοίγω και τον ενισχυτή για να έχω εικόνα από το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 16/9/2022 στις 5:13 ΠΜ, filmmusic είπε

Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται η σύνδεση με το pc μου.

Τα ηχεία τα συνδέω στον ενισχυτή και τον ενισχυτή τον συνδέω με HDMI πίσω στη Motherboard μου;

spacer.png

 

αλλά ποιό HDMI port του ενισχυτή χρησιμοποιώ (βλ. σελ. 11-12 του manual);

 

2 ώρες πριν, filmmusic είπε

Τελικά με βοήθεια που πήρα από άλλο φόρουμ*, κάτι έκανα και τώρα ψάχνω τις ρυθμίσεις του ενισχυτή.

 

*

Παράθεση

φεύγει HDMI καλώδιο από την LG HDMI 3 ή HDMI 4 (4κ 60p) και πάει προς τον ενισχυτή στη θέση HDMI out (arc)

2ο καλώδιο HDMI από τον ενισχυτή και οποιαδήποτε θέση HDMI in 1 έως 4 θέλεις και πάει προς την κάρτα γραφικών του υπολογιστή στην μοναδική HDMI που έχει η 1050 Ti

 

ε και μεις από το άλλο φόρουμ λοιπόν μαθαίνουμε ότι όσο προσπαθούσαμε σε αυτό το φόρουμ να σε βοηθήσουμε νομίζοντας ότι χρησιμοποιείς την εσωτερική κάρτα γραφικών της motherboard (και σε αυτήν την λογική σου δίνονταν και οι απαντήσεις και τα σχήματα), τελικά έχεις και ανεξάρτητη nvidia στον υπολογιστή σου...

 

ok!

μπορώ να καταλάβω ότι δεν έχεις ασχοληθεί με το άθλημα αλλά αν μη τι άλλο φρόντιζε όσο μπορείς (όχι μόνο εσύ αλλά και όσοι ρωτούν κάτι) σε ανάλογες ερωτήσεις να δίνεις όλα τα δεδομένα για το σεταπ σου, γιατί δυστυχώς αν αυτά δεν υπάρχουν ή παρανοηθούν και όσοι προσπαθούν να βοηθήσουν θα κουράζονται και θα προβληματίζονται ασκόπως και εσύ δεν θα κάνεις την δουλειά σου...

 

 

2 ώρες πριν, filmmusic είπε

Απλώς τώρα πρέπει να ανοίγω και τον ενισχυτή για να έχω εικόνα από το pc.

 

ψάξε στο manual του ενισχυτή σου... στο τηλεχειριστήριο ή σε κάποιο μενού θα υπάρχει σίγουρα η ρύθμιση HDMI Standby Through... αν την γυρίσεις σε κατάσταση on (από off που λογικά βρίσκεται τώρα) θα έχεις και εικόνα όταν ο ενισχυτής σου είναι "κλειστός" (σε stand by φυσικά όχι έξω από την πρίζα)...😉

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, npap είπε

τελικά έχεις και ανεξάρτητη nvidia στον υπολογιστή σου...

Χμμμ.. Νόμιζα ότι έγινε κατανοητό ότι έχω ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.

Παράθεση

Την οθόνη πάντως (4k αλλά όχι HDR) την έχω συνδεδεμένη πάνω στην κάρτα γραφικών.

Παράθεση

γιατί ξεσυνδεω την οθόνη από την κάρτα γραφικών; Οπότε η κάρτα γραφικών μου είναι άχρηστη;

 

 

4 ώρες πριν, npap είπε

ψάξε στο manual του ενισχυτή σου... στο τηλεχειριστήριο ή σε κάποιο μενού θα υπάρχει σίγουρα η ρύθμιση HDMI Standby Through... αν την γυρίσεις σε κατάσταση on (από off που λογικά βρίσκεται τώρα) θα έχεις και εικόνα όταν ο ενισχυτής σου είναι "κλειστός" (σε stand by φυσικά όχι έξω από την πρίζα)...😉

Ευχαριστώ πολύ! That did the trick!!

Δεν έχω κοιμηθεί και παίζω με τις ρυθμίσεις. 

Δεν ξέρω και ποιές είναι οι "σωστές" ρυθμίσεις. Καταλαβαίνω ότι είναι αναλόγως τον χώρο και τις προσωπικές προτιμήσεις του ακροατή.

Αλλά πχ. εγώ που θέλω δυνατό μπάσο, το έχω βάλει τώρα το subwoofer στο +5.0db.

Αν το βάλω τέρμα στο +12db, υπάρχει περίπτωση να χαλάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κάρτα γραφικών είναι και η onboard... όταν δεν διευκρινίζεται η ύπαρξη εξωτερικής και το μόνο στοιχείο είναι η φωτό της εσωτερικής που παραθέτεις (και έτσι κι αλλιώς υπάρχει στο σύστημά σου) όπως ελπίζω καταλαβαίνεις ως "κάρτα γραφικών" στη συζήτηση θα λαμβάνεται αυτή... anyway...

 

17 ώρες πριν, filmmusic είπε

Δεν ξέρω και ποιές είναι οι "σωστές" ρυθμίσεις. Καταλαβαίνω ότι είναι αναλόγως τον χώρο και τις προσωπικές προτιμήσεις του ακροατή.

Αλλά πχ. εγώ που θέλω δυνατό μπάσο, το έχω βάλει τώρα το subwoofer στο +5.0db.

Αν το βάλω τέρμα στο +12db, υπάρχει περίπτωση να χαλάσει;

 

υπάρχουν αντικειμενικά (ουσιαστικά τεχνικά) "σωστές" ρυθμίσεις που έχουν να κάνουν με τον χώρο αλλά και τις δυνατότητες των μηχανημάτων που χρησιμοποιούνται... υπάρχουν φυσικά και οι υποκειμενικές "σωστές" ρυθμίσεις ανάλογες με τις προσωπικές προτιμήσεις του ακροατή, αρκεί αυτές να σέβονται αυτές τις δυνατότητες...

 

αν όμως για να επιτευχθούν οι δεύτερες ο χρήστης οδηγεί το μηχάνημα στα όριά του (και μάλιστα χωρίς γνώση των αντοχών του) εννοείται φαντάζομαι ότι ρισκάρει ανά πάσα στιγμή την οποιαδήποτε ζημιά, ή δυσλειτουργία, ή κατ ελάχιστο την μείωση του χρόνου της υγιούς λειτουργίας του...

 

στην περίπτωσή σου (καθώς φαίνεται από τις υπερβολικές ρυθμίσεις που ήδη επιχειρείς), απλά απέκτησες ένα σύστημα που δεν ικανοποιεί τις ανάγκες σου... ξέρω ο (βασικός για σένα) λόγος είναι οικονομικός αλλά δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα...

 

μέχρι λοιπόν κάποια στιγμή να αλλάξεις (σε πρώτη φάση) τα ηχεία σου με ποιοτικότερα (τα οποία καλό είναι πριν να έχεις ακούσει αν σε καλύπτουν), δοκίμασε (για να μην καταλήξεις να έχεις μια απέραντη ηχητική  "λάσπη" χαμηλά με τον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα), να αφήσεις το sub στα 0db και τα "μπάσα" που σου λείπουν να τα αναζητήσεις αυξάνοντας ελαφρά στο eq του ενισχυτή σου την περιοχή μεταξύ 80-120hz... σε δεύτερο χρόνο αν δώσεις και κάποια db στο sub (που δυστυχώς είναι παθητικό με ότι αρνητικό αυτό συνεπάγεται) φρόντισε να είναι στο ελάχιστο δυνατόν...

 

 

 

ΥΓ. εννοείται ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι εκ μακρόθεν είναι από δύσκολο έως απίθανο να σου δοθούν ακριβείς οδηγίες περί ακουστικών ρυθμίσεων, αλλά και από την άλλη, το να δώσεις ένα σεβαστό ποσό σε κάποιον αξιόπιστο "ειδικό" για να σου καλιμπράρει ένα τόσο φθηνό σύστημα δεν θα είναι έξυπνη κίνηση μια και τα όρια του όπως είπαμε είναι συγκεκριμένα και καλύτερα αυτά τα χρήματα να τα διέθετες εξ αρχής στην αξία αγοράς... γι αυτό προσπάθησε να πειραματιστείς φειδωλά μέχρι να το φέρεις στο καλύτερο που μπορεί να σου δώσει και όπου καταλαβαίνεις ότι "ζορίζεται" να κάνεις πίσω μέχρι να βρεις τα χρήματα για κάτι καλύτερο...

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο volume το έχω χαμηλά. Το πολύ να είναι στο -8db και πάλι είναι δυνατούτσικα.

Κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος γιατί υπάρχει ένα πρόβλημα εκνευριστικό.

Από λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ είδα το έχουν και άλλοι 2-3 με άλλους ενισχυτές.

πχ. αυτός εδώ:

https://forums.tomsguide.com/threads/calling-all-audiophiles-windows-sounds-cut-off-w-hdmi-possible-s-pdif-keep-alive-issue.373126/

Παράθεση

Sounds awesome except for the Windows sounds. The front 0.500ms of each sound is cut off and some shorter sounds do not play at all. 

Μήπως έχει κανείς καμιά λύση; Ή έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα με το pc του;

(όταν γυρνάω σε ήχο από τη Scarlett το πρόβλημα δεν υπάρχει.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Sounds awesome except for the Windows sounds. The front 0.500ms of each sound is cut off and some shorter sounds do not play at all. 


Αυτό το πρόβλημα το έχει συγκεκριμένα το laptop που μου χουν δώσει στη δουλειά. Απ'όσο το χω ψάξει ευθύνονται τα drivers και η εσωτερική κάρτα ήχου της μητρικής. Πέρα από το να ελέγξεις αν κάποιο καινούργιο πακέτο driver το χει φτιάξει, δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι.

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου