Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Απ'όσο το χω ψάξει ευθύνονται τα drivers και η εσωτερική κάρτα ήχου της μητρικής.

Μα όταν έχω τον ενισχυτή ο ήχος δεν περνάει από τη Realtek εσωτερική κάρτα ήχου που έχω.

Σωστό δεν είναι αυτό;

Μήπως φταίνε πια τα drivers της NVIDIA HD Audio...

playback.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 ώρες πριν, filmmusic είπε

Πάντως στο volume το έχω χαμηλά. Το πολύ να είναι στο -8db και πάλι είναι δυνατούτσικα.

 

στους φθηνούς ενισχυτές με τα μικρά τροφοδοτικά και την μικρή επάρκεια σε απαιτήσεις ρεύματος, στην πράξη το "εύρος" που κινείται το volume από την σιγή μέχρι την ακουστή ηχητική συμπίεση και παραμόρφωση είναι μικρό...

 

η ένδειξη στον ενισχυτή σου είναι ένα σχετικό μέγεθος και η "ένταση" του ήχου που φτάνει στα αυτιά σου σε σχέση με αυτό σαν ένδειξη, εξαρτάται κυρίως από την ευαισθησία των ηχείων...

 

μην παραξενεύεσαι γιατί πχ με ένα ακριβότερο σετ ηχείων με χαμηλή ευαισθησία, πλέον στα -8db ο παραγόμενος ήχος θα ακούγεται αρκετά χαμηλότερα στα αυτιά σου...

 

9 ώρες πριν, filmmusic είπε

Μήπως φταίνε πια τα drivers της NVIDIA HD Audio...

 

οι λόγοι δυστυχώς θα μπορούσαν να είναι (πάρα) πολλοί και σε τέτοιες περιπτώσεις πας δια της ατόπου αποκλείοντας πιθανότητες... ήμουν από τους τυχερούς γιατί (κυρίως για λόγους ποιότητας εικόνας) σε pc setup που δεν προορίζονταν αποκλειστικά για παιχνίδια, χρησιμοποιούσα πάντα κάρτες της ATI που κατά κανόνα είχαν και στον ήχο χαμηλότερα latency και έτσι δεν θυμάμαι να έχω κάποια ανάλογα προβλήματα...

 

κατέβασε το LatencyMon που  θα σου δώσει μια αναλυτική εικόνα για τα latency των συσκευών του υπολογιστή σου σε πραγματικό χρόνο...

 

δοκίμασε σε πρώτη φάση (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) να αλλάξεις τους game drivers της nvidia με την έκδοση "studio" που δίνει στο official site της (ακόμα κι αν δεν λυθεί το θέμα αν δεν είσαι φανατικός gamer κράτα μόνιμα αυτούς}...

 

επίσης επειδή τα coflict μεταξύ των drivers των διάφορων συσκευών ήχου δεν είναι σπάνια ακόμα και σήμερα, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις προσωρινά στην "διαχείρηση συσκευών" των windows την focusrite και την εσωτερική κάρτα ήχου για να αποκλείσεις διενέξεις μεταξύ των οδηγών τους...

 

και αν δεν γίνει τίποτα συνεχίζεις ψάχνοντας ρυθμίσεις στο "ύποπτο" pοwer manager και πας βλέποντας...

 

 

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, npap είπε

κατέβασε το LatencyMon που  θα σου δώσει μια αναλυτική εικόνα για τα latency των συσκευών του υπολογιστή σου σε πραγματικό χρόνο...

Το κατέβασα. Μου λέει:

conclusion: Your system appears suitable for handling real-time audio and other tasks without dropouts.

 

28 λεπτά πριν, npap είπε

δοκίμασε σε πρώτη φάση (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) να αλλάξεις τους game drivers της nvidia με την έκδοση "studio" που δίνει στο official site της (ακόμα κι αν δεν λυθεί το θέμα αν δεν είσαι φανατικός gamer κράτα μόνιμα αυτούς}...

έψαξα για drivers, αλλά δε βρήκα για την κάρτα μου. Πήγα εδώ:

https://www.nvidia.com/Download/index.aspx

Εγώ έχω μια Manli GeForce GTX 1050 Ti .

 

28 λεπτά πριν, npap είπε

επίσης επειδή τα coflict μεταξύ των drivers των διάφορων συσκευών ήχου δεν είναι σπάνια ακόμα και σήμερα, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις προσωρινά στην "διαχείρηση συσκευών" των windows την focusrite και την εσωτερική κάρτα ήχου για να αποκλείσεις διενέξεις μεταξύ των οδηγών τους...

Το έκανα. Τίποτα δυστυχώς..

 

Πάντως με αυτό το application, φτιάχνει το πρόβλημα, αλλά δε θέλω να "τρέχω" ένα παραπάνω application στον υπολογιστή μου συνέχεια. 

https://blog.rhysgoodwin.com/htpc/spdif-keepalive/

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
24 λεπτά πριν, filmmusic είπε

έψαξα για drivers, αλλά δε βρήκα για την κάρτα μου. Πήγα εδώ:

https://www.nvidia.com/Download/index.aspx

Εγώ έχω μια Manli GeForce GTX 1050 Ti .

 

να υποθέσω την καλή εκδοχή ότι είσαι ερωτευμένος και δεν την είδες...😁

 

5571220_Screenshot2022-10-11at03-28-18DownloadthelatestofficialNVIDIAdrivers.thumb.png.8871330893612b5545110f34039548e7.png

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, npap είπε

 

να υποθέσω την καλή εκδοχή ότι είσαι ερωτευμένος και δεν την είδες...😁

 

 

Ουπς!

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω αν και εδώ https://forums.tomsguide.com/threads/calling-all-audiophiles-windows-sounds-cut-off-w-hdmi-possible-s-pdif-keep-alive-issue.373126/ λένε ότι δεν είναι πρόβλημα της Nvidia.

 

edit: Τους εγκατέστησα. Τίποτα..😪

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, κάτι περίεργο:

Για πολύ λίγο (για 1-2 λεπτά) έφτιαξε αυτό το πρόβλημα με τους ήχους, μετά ξαναχάλασε και τώρα ακούω ένα διαρκές βουητό-θόρυβο-φύσημα από τα ηχεία, σε όποιο setting κι αν βάλω, ακόμα και με κλειστό υπολογιστή!!! Όταν αυξάνω την ένταση, αυξάνεται και ο θόρυβος.

Ακούγεται από όλα τα ηχεία (και το subwoofer).

Τί γίνεται; δεν πείραξα απολύτως τίποτα. Μόλις τέλειωσα μια ταινία, όλα καλά, και το βουητό άρχισε τώρα!

edit: Ο θόρυβος ακούγεται και από τα ακουστικά που συνέδεσα στον ενισχυτή. Άρα δε φταίνε τα καλώδια των ηχείων..

Είμαι να σκάσω! Ούτε 5 μέρες δεν τον έχω! 😔

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήγα πίσω στο public που το πήρα και θα το στείλουν στην αντιπροσωπεία.

Αγχώνομαι πολύ, μήπως εκεί δεν τους δημιουργεί κανένα πρόβλημα ή δεν ακούνε τον "θόρυβο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από 1 μήνα αναμονής(!), μου είπαν ότι δεν επιδέχεται επισκευή.

Αναγκάστηκα να πάρω πάλι το ίδιο γιατί το public δεν έχει κάτι παρόμοιο στα ίδια λεφτά.

Πολύ άσχημη εμπειρία, και φοβάμαι μη μου βγει σκάρτο και το 2ο. Αν βγει, δυστυχώς δεν μου επιστρέφουν τα χρήματα και δεν θα ξέρω τι να κάνω μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Μετά από 1 μήνα αναμονής(!), μου είπαν ότι δεν επιδέχεται επισκευή.

Αναγκάστηκα να πάρω πάλι το ίδιο γιατί το public δεν έχει κάτι παρόμοιο στα ίδια λεφτά.

Πολύ άσχημη εμπειρία, και φοβάμαι μη μου βγει σκάρτο και το 2ο. Αν βγει, δυστυχώς δεν μου επιστρέφουν τα χρήματα και δεν θα ξέρω τι να κάνω μετά...

 

Αν σου βγει σκάρτο και το δεύτερο απανωτά, τότε μάλλον κάτι άλλο έχει παιχτεί. Επίσης γιατί πήρες το ίδιο αφού έβγαλε θέμα το άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Αν σου βγει σκάρτο και το δεύτερο απανωτά, τότε μάλλον κάτι άλλο έχει παιχτεί. Επίσης γιατί πήρες το ίδιο αφού έβγαλε θέμα το άλλο?

Γιατί το public δεν έχει άλλο home cinema στα ίδια λεφτά. Βασικά έχει μόνο 3 home cinema όλα κι όλα. Τα άλλα δύο είναι αυτά:

https://www.public.gr/product/tileoraseis/home-cinema-set/lg-lhb625m-home-cinema--51--mauro/1425085

https://www.public.gr/product/tileoraseis/home-cinema-set/lg-lhb655nw-home-cinema-51-wireless/1229814

Χρήματα δεν επιστρέφουν για να πάρω κάτι άλλο από κάπου αλλού! 😔

Λάθος ήταν τελικά και η επιλογή του καταστήματος.

Έπρεπε να ψωνίσω από κατάστημα που να ειδικεύεται στα home cinema για να έχω πολλές επιλογές μετά αν συνέβαινε κάτι.

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου