Προς το περιεχόμενο

updates του cubase...αξίζει τον κόπο?


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λύστε μου αυτή την απορία ωρέ συνάδελφοι...

Έχω original το Cubase SL3.

Λέμε τώρα... αν πάρω το update του σε cubase4 (370euro περίπου)σκέφτομαι μήπως έχω το εξής πρόβλημα...

 

Όταν θα βγει (λέμε τώρα) το cubase5...Θα υπάρχει update5 για το update4 και θα πρέπει πάντα να περνάω το αρχικό original SL3 και μετά όλα τα updates... γενικότερα έχω μια απορία με το μέλλον της πολιτικής της αγοράς των updates...τι λέτε εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το sonar. Οταν αγορασω το update μου δεινουν ολο το καινουργιο software με το manual χωρις την συσκευασια.

Αρα οποτε θελεις να κανεις εγκατασταση,θα περνας μονο την τελευταια version.

Εκτιμω οτι ετσι θα ειναι και στο cubase.

Η πολιτικη των updates ειναι μια χαρα γιατι δεν αναγκαζεσαι να αγορασεις ξανα το καινουργιο πακετο.Απλα πληρωνεις την διαφορα.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶μα σου δίνουν ολοκληρωμένο το καινούργιο software όπως γράφεις, τότε συμφωνώ, αξίζει.

Το δίνουν όμως ολοκληρωμένο? θα ρωτήσω αυτούς που το πουλάνε και θα μάθω... thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι λέω? :x πως μπορεί να είναι ολοκληρωμένο το πρόγραμμα αφού λέγεται update! άμα ήταν τότε όλοι θα έπαιρνα το update και όχι το κανονικό... :?

βλάξ ikon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα updates είναι ολοκληρωμένα προγράμματα, απλώς δικαιούται να τα πάρει μόνο όποιος έχει αγοράσει - έστω μία φορά - το πρόγραμμα (το κανονικό πακέτο).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες δικαιουται τι ακριβως εννοεις? Δηλαδη πας στο μαγαζι με την αποδειξη αγορας της προηγουμενης εκδοσης και στο δινουν? Ή το update μπορει να εγκατασταθει μονο πανω απο προηγουμενη εκδοση? Αν ισχυει το δευτερο, τοτε δεν ισχυει αυτο που λεει ο underground, οτι περνας καθε φορα την τελευταια version...

 

:roll: Μπερδευτηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω παράδειγμα με τις εγκαταστάσεις του Cubase που έχω κάνει μέχρι τώρα, έχουμε και λέμε.

Το update αφορά βελτίωση του ήδη εγκατεστημένου προγράμματος που σημαίνει ότι εγκαθίσταται πάνω στην προηγούμενη έκδοση. Ενώ το upgrade αφορά τελείως καινούργιο πρόγραμμα που μπορεί να συνυπάρξει με την παλαιότερη έκδοση στο pc.

Και στις δύο όμως περιπτώσεις, κατά την εγκατάσταση σε κάποια φάση σου ζητάνε τον σειριακό αριθμό της παλαιότερης έκδοσης που αναβαθμίζεις. Χωρίς αυτόν δεν γίνεται αναβάθμιση, πράγμα που το διασταυρώνει, για το αληθές, και μέσα από το κλειδί της Steinberg που έχεις σίγουρα σε κάποια USB θύρα σου, μια και χρησιμοποιείς προγράμματα της.

Έτσι και σε μένα από την έκδοση VST 32/5 για το SX1 το κουτί που μου στείλανε έλεγε επάνω UPDATE/UPGRADE. Με αποτέλεσμα να μπορούν να συνυπάρξουν τα δύο προγράμματα μέχρι ένα σημείο.Από ένα σημείο και μετά δεν υπήρχε πια λόγος να κρατάω την παλιά έκδοση.

Για το SX2 το κουτί που μου ήρθε λέει επάνω μόνο UPDATE.

Και πράγματι κάθισε επάνω στην παλιά έκδοση και την βελτίωσε.

Σε αυτή την περίπτωση όταν αναγκάστηκα να κάνω ένα formaτάκι στο pc, (λόγω βλακείας :roll: ), έπρεπε να ξαναεγκαταστήσω με την ίδια σειρά SX1 και μετά SX2.

Στο SX3 το κουτί λέει πάλι UPDATE/UPGRADE. Και όντως οι δύο εκδόσεις συνυπάρχουν στο pc σαν ανεξάρτητα προγράμματα.

Το Cubase 4 όπως με πληροφόρησε ο φίλος από την εδώ αντιπροσωπεία είναι βασισμένο σε εντελώς διαφορετικό πυρήνα οπότε για αυτούς που θα αναβαθμίσουν θα τους έρθει σε UPDATE/UPGRADE έκδοση.

Προσοχή εδώ παιδιά, μια και το θίξαμε το θέμα, υπάρχει κάτι που δεν κάνει σε σχέση με το SX3, η καινούργια έκδοση!

Για τους ρομαντικούς που από καιρό σε καιρό θέλουν να ανοίξουν κάποια από τις παλιές τους παραγωγές που ενδεχομένως είχαν κάνει με Cubase 24 η 32 δεν είναι εφικτό. Το Cubase 4 δεν ανοίγει αυτές τις παραγωγές, παρά μόνο ότι έχει να κάνει με SX.

Οπότε προτείνω όποιος πάρει το καινούργιο πρόγραμμα μην βιαστεί να απεγκαταστήσει την παλιά έκδοση. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν πάρω το update Cubase4 (που όπως λέτε είναι και upgrade) απο το SL3 που έχω...

 

και κάνω format κάποια στιγμή...

 

θα περάσω κατευθείαν το update Cubase4 με παράλληλη χρήση του παλιού μου usb key ίσως και του παλιού serial.

 

Οπότε για κάθε νεό update/upgrade που θα παίρνω (π.χ. Cubase5 κ.τ.λ.) Θα περνάω πάντα κατευθείαν το νεο update και θα έχω πάντα το παλιό usb.

 

Με ενδιαφέρει αυτό το πράγμα γιατί δεν θέλω να φτάσω κάποια στιγμή σε αδιέξοδο...πολύ νωρίς τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις το SX3 (ή οτιδήποτε) και κατόπιν, όταν βγει το SX4, δικαιούσαι να το αγοράσεις σε μειωμένη τιμή σε σχέση με την τιμή που θα πλήρωνε κάποιος που δεν είχε αγοράσει το SX3. Τόσο απλό είναι, μην μπερδεύεστε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου