Προς το περιεχόμενο

Σημεία Αλλοίωσης


Dixie
Η απάντηση από τον manosx,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

7? Κατι δεν πιανω παλι

Οκ, ας το πάμε αλλιώς. Η άρπα είναι σαν να έχουμε ένα πιάνο χωρίς μαύρα πλήκτρα. Κάθε άσπρο πλήκτρο είναι και μια χορδή. Αν θέλουμε να παίξουμε και από "μαύρα πλήκτρα", πατάμε το πετάλι και αλλοιώνουμε όλα τα ντο, ή όλα τα ρε, ή όλα τα μι κ.τ.π.. 1 πετάλι για κάθε νότα. 7 νότες, 7 πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκάθαρα ο @Ali Baroutεξηγεί για την άρπα και μπαίνει σε levitation mode

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gmoukou είπε

ξεκάθαρα ο @Ali Baroutεξηγεί για την άρπα και μπαίνει σε levitation mode

 

Ο Αλής είναι τεράστιος.

Και δεν είναι μόνο ότι τα κατέχει, αυτό το έχουν κι άλλοι.

Είναι και ο τρόπος που τα λέει.

Όχι πενηνταράκια, δεκάρες τα κάνει, αυτές με τις τρύπες, τις παλιές.

Και έτσι όπως το δίνει, είναι πολύ ευκολοχώνευτο ακόμα και για κάποιον που δεν ξέρει.

 

Είναι για μοντεράτορας, γκουρού, και αρχιμανδρίτης μαζί.

 

Τσ' αρχιεπίσκοποι και τσι πρωθυπουργοί δεν τους έχω σε καμία υπόληψη ασούμε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ωραίος ο Αλί.

 

 Να και ένα βίντεο για του λόγου το αληθές. Ανάμεσα στο 0.20 και το 0.40, εύκολα η ξανθιά πρωταγωνίστρια με τα μεγάλα ζιβυά, πλησιάζει την πόρτα διστακτικά 😆

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

Ανάμεσα στο 0.20 και το 0.40 ...

 

 

Κλασσικό Carpenter (ο ίδιος έχει γράψει την μουσική).

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κάρπεντερ θεός, Πρίγκιπας του Σκότους, Ζουν ανάμεσά μας, the thing, είμαι μεγάλος φαν.

 

 Όσο αγορά το Halloween, αξίζει να δεις αν δεν το έχεις δει ήδη το Halloween του 2018, είναι απευθείας συνέχεια του πρώτου του original και είναι αξιοπρεπέστατο.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κάρπεντερ θεός, Πρίγκιπας του Σκότους, Ζουν ανάμεσά μας, the thing, είμαι μεγάλος φαν.

 

 Όσο αγορά το Halloween, αξίζει να δεις αν δεν το έχεις δει ήδη το Halloween του 2018, είναι απευθείας συνέχεια του πρώτου του original και είναι αξιοπρεπέστατο.

 

Εννοείται το έχω δει, λίγο μετά που κυκλοφόρησε.

Φαν κι εγώ, και των ταινιών του, και της μουσικής του.

44 λεπτά πριν, dimsonic είπε

7? Κατι δεν πιανω παλι

 

46 έχει, αλλά 7 πετάλια.

Το "7 χορδές" φαντάζομαι το είπε σε παραλληλισμό με κιθάρα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

46 έχει, αλλά 7 πετάλια.

Το "7 χορδές" φαντάζομαι το είπε σε παραλληλισμό με κιθάρα.

7?

Εγω γιατί ξερω 6?

Τι μου κρυβετε?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δες το βίντεο, ειδικά τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο τύπος γκλισαρντάρει (μιλάμε για λεξιπλάστη 😆 ) τις χορδές, τις πάει μαρούλι ρε παιδάκι μου 😆 και αυτές βγάζουν ολοτονική κλίμακα. Πως έγινε αυτό; Με τα πετάλια τις έχει αλλοιώσει κατάλληλα, με μια νότα εναρμόνια ώστε οι 7 νότες μιας διατονικής κλίμακας να γίνουν 6. Η ολοτονική κλίμακα έχει έξι βαθμίδες (6 τόνοι= 12 ημιτόνια). Αν κάνεις π.χ. τη Λα= Λα δίεση και τη Σι= Σι ύφεση τρως μια νότα, οπότε έχουμε μετα Ντο ως έχει, Ρε ως Έχει, Μι ως έχει, Φα=Φα δίεση Σολ= Σολ δίεση και μαζί με την Λα δίεση τσουπ, να η ολοτονική.

 

 

 Και για να επιστρέψουμε και στο θέμα μας με τα σήκουελ από θρίλερ 😆 ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ σήκουελ που ψιλοπέρασε στο ντούκου είναι το Doctor Sleep που είναι sequel του αξεπέραστου the shining ( η Λάμψη ) Όσοι δεν το πήρατε χαμπάρι σπεύσατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

7?

Εγω γιατί ξερω 6?

Τι μου κρυβετε?

 

6 χορδές το πιάνο χωρίς μάβρα πλήκτρα?

 

 

3 λεπτά πριν, manosx είπε

1.  Δες το βίντεο, ειδικά τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο τύπος γκλισαρντάρει (μιλάμε για λεξιπλάστη 😆 ) τις χορδές, τις πάει μαρούλι ρε παιδάκι μου 😆 και αυτές βγάζουν ολοτονική κλίμακα. Πως έγινε αυτό; Με τα πετάλια τις έχει αλλοιώσει κατάλληλα, με μια νότα εναρμόνια ώστε οι 7 νότες μιας διατονικής κλίμακας να γίνουν 6. Η ολοτονική κλίμακα έχει έξι βαθμίδες (6 τόνοι= 12 ημιτόνια). Αν κάνεις π.χ. τη Λα= Λα δίεση και τη Σι= Σι ύφεση τρως μια νότα, οπότε έχουμε μετα Ντο ως έχει, Ρε ως Έχει, Μι ως έχει, Φα=Φα δίεση Σολ= Σολ δίεση και μαζί με την Λα δίεση τσουπ, να η ολοτονική.

 

 

2.  Και για να επιστρέψουμε και στο θέμα μας με τα σήκουελ από θρίλερ 😆 ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ σήκουελ που ψιλοπέρασε στο ντούκου είναι το Doctor Sleep που είναι sequel του αξεπέραστου the shining ( η Λάμψη ) Όσοι δεν το πήρατε χαμπάρι σπεύσατε.

 

1. Αφτό είπε και ο Αλής, πώς να το εξηγήσει καλύτερα δηλαδής ασούμε?

 

2. Ταινιάρα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου