Προς το περιεχόμενο

Δύο κιθάρες των 1000€ ή μία των 2000€;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Να υπενθυμίσω βέβαια ότι όταν αγοράζεις online ένα όργανο- που πλέον τείνει να είναι το καθεστώς- ρίχνεις τα ζάρια. Ως εκ τούτου ακόμα και τα 2 Χ μπορεί να μην είναι τελειότητα, όταν θα τα πιάσεις στα χέρια.

 

μια ατέλεια μπορει να μην την δεις ούτε στο κατάστημα, π.χ. έστω είναι setin/neckthru και με την γεφυρα τερμα κατω μετα βίας πιάνει 1.5mm στο 24ο τάστο, που είναι τραγικά ψηλά για την χαμηλότερη ρύθμιση. Ε αυτο δεν μπορεις να το δεις ούτε στο καταστημα. Είναι χοντρο κουσούρι που αν το αντιληφθείς μετά το 14-ημερο, θα αναγκαστεις να παντρευτεις το όργανο, αν δε, βάλεις πάνω κατσαβίδι και δείξει χρηση καμια βίδα, θα σου πει ο Θωμάς (ή ο κάθε Θωμάς) εκανες επέμβαση δεν το δέχομαι για επιστροφή ....

 

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

 

Ποικιλία ή τελειότητα?

 

 

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

 

Γενικά υποθέτουμε πώς η 2000 είναι ακριβώς το τέλειο όργανο στα χέρια του αγοραστή, εώς και custom-made ασούμε που θα λεγε και ο φούσιον. Δηλαδή έχει την τέλεια εμφάνιση, μαγνήτες, frets, scale, όλα τέλεια. Αλλά... υπάρχουν και άλλες δυο που είναι παντελώς διαφορετικές.

 

 

Αλέξη, κατ' αρχήν χρόνια πολλά για χθες.

 

Εδώ υπάρχει μια "ανακολουθία".

Άλλο το δίλημμα "μια των 2000 ή δύο των 1000", και άλλο το "την τέλεια κιθάρα ή δύο διαφορετικές φθηνότερες".

Κατά την γνώμη μου, κακώς όρισες αυτή των 2000 ως "τέλεια" ή ακόμα και "custom πάνω στον κιθαρίστα", γιατί έτσι χάνεται το νόημα του διλήμματος.

 

Και εξηγούμαι.

 

Η τελειότητα δεν έχει τιμή, γιατί η αξία της είναι ανεκτίμητη.

Συνήθως δεν μας φτάνουν τα χρήματα για την "τέλεια" για μας κιθάρα.

Αν όμως υποθέσουμε ότι μπορούμε να την αγοράσουμε, απλά και μόνο αντί να πάρουμε δύο διαφορετικές μεταξύ τους φθηνότερες, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην την προτιμήσει κάποιος.

 

Στο τελειότητα ή ποικιλία η απάντηση είναι φυσικά τελειότητα (αν υποθέσουμε φυσικά ότι υπάρχει κάτι τέτοιο).

Ειδικά αν η "τελειότητα" είναι προσβάσιμη, και απαιτεί μόνο το να στερηθούμε δύο άλλα όργανα "συνηθισμένα", τα οποία θα μπορούσαμε να αγοράσουμε ίσως στο μέλλον, δεν υπάρχει πραγματικά δίλημμα.

 

Σκέψου ότι αν αποφάσιζα ποτέ να πάω σε custom κιθάρα, και μπορούσα να την χρηματοδοτήσω, αυτή δεν θα είχε καμία σχέση με οτιδήποτε κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Από το σχήμα, μέχρι τα specs.

Και μου λες ότι θα είναι φθηνότερη πχ από μια Gibson Les Paul standard.

Υπάρχει ποτέ περίπτωση να προτιμήσω να πάρω πχ δύο μεξικάνικες Fender αντί για αυτή?

 

Βάζεις τιμή στο "τέλειο".

Και όχι μόνο αυτό.

Τη βάζεις και πολύ χαμηλά.

  • Like 4
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
42 λεπτά πριν, rgxinap είπε

μια ατέλεια μπορει να μην την δεις ούτε στο κατάστημα

Και αυτό μπορεί να συμβεί, αλλά εγώ αναφέρομαι στο ότι για μια ποικιλία λόγων το "κούτσουρο" πολύ απλά μπορεί να μην παίζει για 2Χ- λόγω τυχαιότητας. Αντίθετα ένα άλλο του ενός Χ, να το πιάσεις στο χέρι και να εκστασιαστείς. 

 

Όλα αυτά τα έχουμε βιώσει άλλωστε...

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Η τελειότητα δεν έχει τιμή, γιατί η αξία της είναι ανεκτίμητη

Είσαι ποιητής, τιτάνας και τρισμέγιστος 😎

 

Και εγώ θα προσθέσω: Identify τελειότητα, γιατί (νομίζω) ότι στην τελειότητα υποβόσκει και η προσωπική παράμετρος.

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και εγώ θα προσθέσω: Identify τελειότητα, γιατί (νομίζω) ότι στην τελειότητα υποβόσκει και η προσωπική παράμετρος.

 

Το λέει Τέρρυ μου, ότι εννοεί "τέλεια για τον αγοραστή", δεν εννοεί αντικειμενικά "τέλεια".

Φυσικά και είναι προσωπικό για τον καθένα κάτι τέτοιο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusiongtrΤις τιμές τις έβαλα ενδεικτικά γιατί κάπως έτσι τις έχω στις λίστες μου, ανέφερα ότι δε χρειάζεται να μείνουμε σε αυτές. Το φτιαξα σαν πιο χαλαρό, χαζο-θέμα όπως έγραψα, έτσι για δω το τι θα κάνατε εσείς!

 

Εγώ από τη μία θέλω "την τέλεια" αυτή που έχει ακριβώς όλα αυτά που θέλω, και μπορώ να τη φτιάξω. Από την άλλη θα μπορούσα να έχω παραπάνω κιθάρες με διάφορα άλλα features που δε μπορεί να τα έχει μόνο μια κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Εγώ από τη μία θέλω "την τέλεια" αυτή που έχει ακριβώς όλα αυτά που θέλω, και μπορώ να τη φτιάξω. Από την άλλη θα μπορούσα να έχω παραπάνω κιθάρες με διάφορα άλλα features που δε μπορεί να τα έχει μόνο μια κιθάρα.

 

Αλέξη μου στο ξαναλέω.

Η "τέλεια" κιθάρα για τον καθένα, είναι ανεκτίμητη (έχει τεράστια αξία και ... καθόλου τιμή).

Αν μπορείς να την έχεις/αποκτήσεις (πράγμα συνήθως πολύ δύσκολο, σπάνιο, και κοστοβόρο), δεν κοιτάς καμία άλλη, δεν συγκρίνεις.

Και στο λέει αυτό ένας φανατικός θιασώτης της ποικιλίας.

 

EDIT: Είναι σαν να μου λες, ότι βρήκες την τέλεια γυναίκα για σένα, σε γουστάρει κιόλας, και το σκέφτεσαι, επειδή σου την πέφτουν δύο πιτσιρίκες από την παρέα σου, μια ξανθιά και μια μελαχρινή που γουστάρουν τριολέ.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Αλέξη μου στο ξαναλέω.

Η "τέλεια" κιθάρα είναι ανεκτίμητη.

Αν μπορείς να την έχεις/αποκτήσεις (πράγμα συνήθως πολύ δύσκολο, σπάνιο, και κοστοβόρο), δεν κοιτάς καμία άλλη, δεν συγκρίνεις.

Και στο λέει αυτό ένας φανατικός θιασώτης της ποικιλίας.

 

Μα τόσο δύσκολο είναι να βρεις την τέλεια κιθάρα? Θεωρώ ότι εάν ξέρεις τι ψάχνεις, θα τη βρεις και με νορμάλ χρήματα. Πχ η SG faded που έχω είναι τέλεια από κάθε άποψη. Δεν θα μπορούσα να τη φανταστώ καλύτερη, ουτε μπορώ να σκεφτώ έναν τομέα που θα ήθελε βελτίωση. Μιλώ για τα δικά μου κριτήρια και γούστα.

 

Αρκεί ομως η τέλεια κιθαρα για κάποιον? Δεν πρέπει να υπάρχει και μια τέλεια τελε κ.ο.κ., για να έχεις διαθέσιμους έξτρα ήχους και διαφορετικη αίσθηση παιξίματος? Το τέλειο είναι και πολύ μονοδιαστατο, νομίζω. Εάν το τέλειο σου έχει πάρει τα μυαλά, και δεν εχεις μάτια για άλλο, θεωρώ ότι αυτό είναι κάτι που δεν θα έχει διάρκεια. Σύντομα θα ξενοκοιταζεις για κάτι εναλλακτικό.

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Μα τόσο δύσκολο είναι να βρεις την τέλεια κιθάρα? Θεωρώ ότι εάν ξέρεις τι ψάχνεις, θα τη βρεις και με νορμάλ χρήματα. Πχ η SG faded που έχω είναι τέλεια από κάθε άποψη. Δεν θα μπορούσα να τη φανταστώ καλύτερη, ουτε μπορώ να σκεφτώ έναν τομέα που θα ήθελε βελτίωση. Μιλώ για τα δικά μου κριτήρια και γούστα.

 

Αρκεί ομως η τέλεια κιθαρα για κάποιον? Δεν πρέπει να υπάρχει και μια τέλεια τελε κ.ο.κ., για να έχεις διαθέσιμους έξτρα ήχους και διαφορετικη αίσθηση παιξίματος? Το τέλειο είναι και πολύ μονοδιαστατο, νομίζω. Εάν το τέλειο σου έχει πάρει τα μυαλά, και δεν εχεις μάτια για άλλο, θεωρώ ότι αυτό είναι κάτι που δεν θα έχει διάρκεια. Σύντομα θα ξενοκοιταζεις για κάτι εναλλακτικό.

 

 

Βρε Γιώργο μου αν η SG faded είναι η τέλεια για σένα, γιατί παίζεις με tele (άντε να το κάνεις μια στο τόσο για κάτι διαφορετικό)?

Τι είναι αυτό που έχει η tele και δεν έχει η SG faded (εκτός από τους διαφορετικούς μαγνήτες)?

Αν η SG faded είναι η τέλεια κιθάρα, δεν υπάρχει "τέλεια tele".

Πόσες "τέλειες" υπάρχουν?

 

Αν είναι δύσκολο να βρεις την "τέλεια" κιθάρα?

Αν υπάρχει τέτοια, είναι πάρα πολύ δύσκολο ...

 

Και βέβαια, επειδή εμείς αλλάζουμε με την πάροδο του χρόνου, αλλάζει και το τι θεωρούμε ως "τέλεια" κιθάρα.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 Από ένα σημείο και πέρα, ότι και να πιάσεις στα χέρια, θα βγάλεις τον δικό σου ήχο. Αυτόν στον οποίο έχουν "κουρδίσει" τα αυτιά σου.

 

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια, όταν επέρχεται η συνειδητοποίηση της όλα γίνονται πιο απλά. Απο την άλλη, κάθε κατασκευή σε ωθεί σε διαφορετικές προσεγγίσεις παιξίματος και τούτο κάθε άλλο παρά αμελητέο είναι. Ένα τελευταίο: κάποιοι απο μας έχουν βρει μια τέτοια "τέλεια" κιθάρα, απο τότε κάθε νέα αγορά δοκιμάζεται σε σύγκριση με κείνη - και συνήθως χάνει, οπότε παίρνει τον δρόμο της πώλησης / ανταλλαγής. Σπάνια η αναζήτηση βγάζει λαυράκι, αλλά ακόμα και τότε, αλλάζουν οι ρόλοι και όχι η ουσία, σε κάθε περίπτωση όμως είναι συναρπαστική διαδικασία, τουλάχιστον για μένα πάντα έτσι ήταν και θα είναι, το "παιχνίδι" μου μέχρι τέλους.

 

 

Επεξεργασμένο από ez
  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ez είπε

κάθε κατασκευή σε ωθεί σε διαφορετικές προσεγγίσεις παιξίματος και τούτο κάθε άλλο παρά αμελητέο είναι.

 

Αυτός είναι ο λόγος Ηλία, που είμαι (όπως προείπα) θιασώτης της ποικιλίας.

Αλλά αν βρεις την "τέλεια" .... αρκείσαι στο να την διανθίσεις με συντροφιά μόνο και μόνο για τον λόγο που έγραψες.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου