Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία για ηλεκτρική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα βλέπω βιντεάκια στο yt για συνδεσμολογία των ηλεκτρονικών της κιθάρας, τι καλώδιο πιστεύετε εσείς ότι είναι το καλύτερο;;; Έχουμε κάποιο λινκ για καλώδιο; Μπορώ να βάλω ότι νανε; Πχ από ηλεκτρολογικά, τα λεπτά που βάζουν και σε ηχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

https://www.thomann.de/gr/goeldo_e9hb1_vintage_pickup_cable.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjw08aYBhDlARIsAA_gb0dcrg4J9Hz2wXNqwNXYie8YzF3cpVD_g5pUqqcCdg5ODTZifVITMscaAogWEALw_wcB

 

Εντάξει ας έχει καλύτερα καποιο shielding και να ναι μεγαλύτερης διατομής απ το τύλιγμα των μαγνητών (συνήθως 22 AWG και παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kpeyos είπε

https://www.thomann.de/gr/goeldo_e9hb1_vintage_pickup_cable.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjw08aYBhDlARIsAA_gb0dcrg4J9Hz2wXNqwNXYie8YzF3cpVD_g5pUqqcCdg5ODTZifVITMscaAogWEALw_wcB

 

Εντάξει ας έχει καλύτερα καποιο shielding και να ναι μεγαλύτερης διατομής απ το τύλιγμα των μαγνητών (συνήθως 22 AWG και παραπάνω).

στην ελλαδα μεσα αν γινεται γιατι τωρα παραγγελια απο εξωτερικο για ενα καλωδιο λεει; εγω ειχα βαλει απλα καλωδια που βρηκα οπως αυτα που εχουν στις φτηνες κιθαρες και δεν ειχα θεμα απλα για να κανω κ εκει μια αναβθμιση σε ολα pots, pickup switch, jack, tremolo ground. Επισης καθως θα κανω shield με ταινια χαλκου στο cavity να ενωσω τη γειωση με καλωδιο στο πισω μερος του ποντεσιομετρου της εντασης η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τώρα θα παραγγείλεις καλώδιο για τα σωθικά κιθάρας από το εξωτερικό?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επειδή τα μήκη είναι μικρά ισχύει αυτό που λέει ο @dimsonic αλλά για να αποφύγεις όποια απώλεια κάνε αυτό που λέει ο @kpeyos.

Η Ελλάδα δεν είναι μικρή, εκτός και αν θεωρείς πως είναι η Αθήνα, οπότε κοίτα εδώ για ηλεκτρονικά.

https://venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ/Ηλεκτρονικά-Είδη/List/0/CategoryID/2404/Level/a

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επίσης να ξέρεις οι πολλές γειώσεις δημιουργούν πρόβλημα.

Μια απαιτείται και αρκεί.

Αρκεί να είναι σωστά υλοποιημένη.

Οι περισσότερες συνήθως φέρνουν θόρυβο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μιχάλης Παντινάκης είπε

στην ελλαδα μεσα αν γινεται γιατι τωρα παραγγελια απο εξωτερικο για ενα καλωδιο λεει; εγω ειχα βαλει απλα καλωδια που βρηκα οπως αυτα που εχουν στις φτηνες κιθαρες και δεν ειχα θεμα απλα για να κανω κ εκει μια αναβθμιση σε ολα pots, pickup switch, jack, tremolo ground. Επισης καθως θα κανω shield με ταινια χαλκου στο cavity να ενωσω τη γειωση με καλωδιο στο πισω μερος του ποντεσιομετρου της εντασης η οχι;

 

χρόνια παιδευόμουν με μονώσεις/γειώσεις/κτλ, τεράστια μούφα το αποτέλεσμα. Προστατεύουμε τις κοιλότητες απο και καλά διάφορες συχνότητες (π.χ. 50Hz, wifi, etc) , και αφήνουμε τις καρα-κεραίες που είναι οι ίδιοι οι μονοί μαγνήτες εκτεθειμένους φατσα κάρτα μπροστά μπροστά! Θα μου πεις, αν θες μονούς ντε και καλά? Και με ντιστορσιον στον Θεό? Αν τους θες, παίξε με τις θέσεις 2 και 4 που ειναι παράλληλος HB. Θες γέφυρα και μπράτσο με ντιστορσιον? ε τότε βάλε HB και ησύχασες. Εχω δοκιμάσει απο σίλντινγκ τα παντα, χαλκό, αλουμίνιο, γραφίτη, μπογιά, απο το 2011 η ιστορία που γραφτηκα στο guitarnuts, btw το καλύτερο σάιτ για συνδεσμολογία ειναι αυτό. Μετά απο χρόνιαααα διαπίστωσα οτι είμαι τόσο κουλός που καλύτερα για αξιόπιστο αποτέλεσμα την κιθάρα να την παω στο μαστορα. Βαρέθηκα να την ανοίγω κάθε 6 μήνες γτ κάτι σταμάτησε να παίζει. (οκ μιλάω για συνδεσμολογία πολύπλοκη... τα απλά τα κάνεις και μόνος σου).

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, rgxinap είπε

 

χρόνια παιδευόμουν με μονώσεις/γειώσεις/κτλ, τεράστια μούφα το αποτέλεσμα. Προστατεύουμε τις κοιλότητες απο και καλά διάφορες συχνότητες (π.χ. 50Hz, wifi, etc) , και αφήνουμε τις καρα-κεραίες που είναι οι ίδιοι οι μονοί μαγνήτες εκτεθειμένους φατσα κάρτα μπροστά μπροστά! Θα μου πεις, αν θες μονούς ντε και καλά? Και με ντιστορσιον στον Θεό? Αν τους θες, παίξε με τις θέσεις 2 και 4 που ειναι παράλληλος HB. Θες γέφυρα και μπράτσο με ντιστορσιον? ε τότε βάλε HB και ησύχασες. Εχω δοκιμάσει απο σίλντινγκ τα παντα, χαλκό, αλουμίνιο, γραφίτη, μπογιά, απο το 2011 η ιστορία που γραφτηκα στο guitarnuts, btw το καλύτερο σάιτ για συνδεσμολογία ειναι αυτό. Μετά απο χρόνιαααα διαπίστωσα οτι είμαι τόσο κουλός που καλύτερα για αξιόπιστο αποτέλεσμα την κιθάρα να την παω στο μαστορα. Βαρέθηκα να την ανοίγω κάθε 6 μήνες γτ κάτι σταμάτησε να παίζει. (οκ μιλάω για συνδεσμολογία πολύπλοκη... τα απλά τα κάνεις και μόνος σου).

Έχω τύπου στρατ στη θέση νέκ έχω dimarzio BC1 hotrails , και στη γέφυρα έναν Hb της ESP μεταχειρισμένο 10€ το πήρα αλλά βγήκε πολύ τίμιος! Στη μέση δεν έχω τίποτα! Εγώ ωστόσο έως τώρα έχω γειώσει με ταινία αλουμινίου όλο το pickguard και το ξύλο από μέσα και στο ξύλο έχω βιδωσει μια βίδα κ έβαλα καλώδιο κ το είχα κολλήσει πίσω από το ποντεσιομετρο της έντασης, και κάθε pot μεταξύ τους, jack και πίσω στο tremolo ...αυτές τις γειώσεις έχω! Δε ξέρω αν είναι υπερβολή που γειωσα το ξύλο από μέσα ή που έβαλα καλώδιο στο ξύλο να πάει στο ποντεσιομετρο...δεν είμαι ούτε προ, ούτε έχω εμπειρία μεγάλη, είμαι 21 κ ότι έχω κάνει στη κιθάρα μου κ ότι βλέπω στο yt . 

Επίσης θεωρείς ότι η ταινία χαλκού είναι καλύτερη από του αλουμινίου; Η όχι;

Πρήζω ρωτάω πολλά για να μάθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2022 στις 12:20 ΠΜ, Μιχάλης Παντινάκης είπε

Μπορώ να βάλω ότι νανε;

 

Ναι μπορείς. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου