Προς το περιεχόμενο

Ημερολογια κιθαροπεριεργειας και κιθαροκαψουρας


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι λιγο περιεργος ο τιτλος οποτε εξηγουμαι. Προσωπικα, ως βαθια καμμενος κιθαρολαγνος, οταν καθομαι στο pc και χαζολογω στα διαφορα social, youtube κλπ συχνα καταληγω να χαζευω guitar-related stuff. Μπορει να ειναι social media posts απο κιθαριστικα γκρουπ/μαγαζια, μπορει να ειναι κατι στο youtube, μπορει να εχω μπει σε ebay/reverb κλπ και να χαζευω τι κινειται στην αγορα.

Συχνα λοιπον θα πεσω πανω σε καποια κιθαρα που μου κεντρησε το ενδιαφερον, οχι επειδη ψαχνω κατι συγκεκριμενο και το βρηκα αλλα περισοτερο επειδη ειδα κατι που με εκανε να πω oh wow. Aπο περιεργεια, απο ομορφια, απο κιθαρονερντιλικι? Δεν εχει ιδαιτερη σημασια. Kατι ρε παιδι μου που αν ηταν καποιος αντιστοιχα καμμενος φιλος διπλα θα τον σκουνταγα και θα του λεγα "Ωπ! Κοιτα εδω τι πετυχα! Ποσο τελειο/κουλο/somethingsomething".

 

Μπορει να ειναι κατι τρομερα σπανιο που δεν βλεπεις κατι μερα, μπορει να ειναι κατι τοσο κουφο που προσπαθω να καταλαβω τι βλεπω. Μπορει να ειναι ενα οργανο πραγματικο αντικειμενο διακαους ποθου, μπορει να ειναι ενα boutique κομψοτεχνημα ή μια μπαρουτοκαπνισμενη βινταντζια, κατι τρομερα περιεργο απο ενα εξελικτικο αδιεξοδο στην ιστορια της κιθαρας ή μια stratocaster, κατι πραγματικα πανεμομορφο ή τραγελαφικα ασχημο. Κατι αξιο χαζεματος και ελαφρου σχολιασμου που ισως δεν σηκωνε δικο του αυτουσιο thread αλλα θα το εκανες ενα share στο κιθαροgroup chat. 

Δε ξερω ποσο καμμενοι ειστε οι υπολοιποι, αλλα σε περιπτωση που ειμαστε αρκετοι ειπα να ανοιξω ενα rolling thread, σαν το "Τι ακουτε τωρα? vol. 352", οπου θα μπορουμε να πεταμε link/φωτο απο αξιοσημειωτα οργανα που πετυχαινουμε στις online περιηγησεις μας και που μας κανανε ενα καποιο κλικ για τους οποιους λογους ανεφερα παραπανω. 

Ξεκιναω με καναδυο αντιπροσωπευτικα δειγματα. 
 

Στην κουφη γωνια, κατι που εχω δει μονο καναδυο φορες - ακουστικη κιθαρα με κατασκευη banjo, με την πλατη δηλαδη να ειναι χωριστο αυτονομο κομματι μεσα στο οποιο καθεται το (σαφως μικροτερο) "κανονικο" σωμα της κιθαρας, οπως θα ηταν δηλαδη το resonator back σε ενα closed-back banjo. Crazy weird, δεν περπατησε ποτε. H συγκεκριμενη ειναι μια 1930s Greenshaw που πετυχα σημερα στο reverb.

Rare & Collectable Emile Grimshaw Revelation (Banjo) Guitar (1930s) image 9

https://reverb.com/uk/item/61513489-rare-collectable-emile-grimshaw-revelation-banjo-guitar-1930s


Για συνεχεια, μια Gibson L-5 απο το 1930 που μου προκαλεσε μια καποια αναστατωση χτες. Απο την πρωτη "γενια" με το 16'' σωμα και με banjo tuners.
May be an image of guitar
https://www.facebook.com/photo?fbid=133236556119917&set=a.132267366216836

 

Και μια Fano JM για την κατηγορια "I didn't know I was really into that" φινιρισματων 
May be an image of 1 person and guitar
https://www.facebook.com/FanoGuitars/posts/pfbid04KfptAGX9eZ5Pn4aoSiMNr8qtfiWD5Fe3syDoCvvWSF7ZhFRdGWnugAappv96c4Rl



Υ.Γ. Εχουμε τη δυνατοτητα να κανουμε embed instagram posts?

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, odis13 είπε

Δε ξερω ποσο καμμενοι ειστε οι υπολοιποι

😂

Λες και δεν μας ξέρεις...

 

Ωραίο το thread και θα βοηθήσουμε στην τόνωση του!

 

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι θα αρέσουν σε κανέναν οι δικές μου κιθαριστικές προτιμήσεις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Δεν νομίζω ότι θα αρέσουν σε κανέναν οι δικές μου κιθαριστικές προτιμήσεις.

Αδιανοητο - βαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστικές δέχεστε; Α δέχεστε. 

 

tumblr_piv9p1ZjUq1u1lz8jo1_1280.jpg

 

Gibson J200m (υπήρχε και η πολύ παρόμοια J200 parlor)

Το καλό με αυτές τις κιθάρες, όπως και με τις μεγάλες αδερφές τους, είναι ότι είμεθα τόσο πτωχάντζες που ο καλός Θεούλης σίγουρα θα μας φυλάξει απ' το θανάσιμο κίνδυνο να τις ακούσουμε δίπλα - δίπλα και να μην μπορούμε να αποφασίσουμε ποία εκ των δύο είναι προτιμοτέρα.

 


(κάνω χρήση καθαρευούσης ίνα καταστεί πρόδηλον στον κύριο Γκίμπσον ότι τυγχάνω νεανίας αδαμάντινου χαρακτήρος και ως εκ τούτου κατάλληλος ίνα νυμφεφθώ μία εκ των θυγατρών αυτού)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο μια κιθαρα μου λειπει πραγματικα ...... η maple cap 66αρα μου που πουλησα πριν καποια χρονια γιατι "ηταν πολλα τα λεφτα Αρη"..... για καθαρα συναισθηματικους λογους βεβαια (Birth year guitar)

 

Fender Telecaster Maple Neck Blonde, 1966  Full Front VIew

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου