Προς το περιεχόμενο

Dover drive DIY clone demo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα παρέλαβα έναν κλώνο του Dover drive. Πρόκειται για πετάλι που δεν κυκλοφορεί πλέον, ούτε μπορώ να το βρω μεταχειρισμένο.

Αγόρασα ένα έτοιμο κιτ από γνωστό γερμανικό σάιτ, και το έστειλα σε έναν γνωστό ώστε να το συναρμολογήσει και ρυθμίσει.

 

Είναι distortion με αρκετά κρεμώδη και fuzzy ήχο, εάν πιεστεί. Δεν χρειάζεται κανένα πετάλι να του βάλω μπροστά. Μόνο λίγο compression. Τέλειο για γκιλμουρικούς ήχους.

Το αποτέλεσμα ηχητικό αποτέλεσμα μου έφτιαξε το πρωινό μου, γι' αυτό και ανεβάζω 3 κλιπάκια (του κακού καιρού παιγμένα) για να μοιραστώ την χαρά μαζί σας....

(στο πρώτο ξεκινώ με gain στο 1 και ανεβαίνω. Στα υπόλοιπα -γνωστά κομμάτια- το gain ειναι σχεδόν τέρμα)

 

 

 

 

 

 

 

 

310807203_623191236007591_7082234931900675565_n.thumb.jpg.f3c99e785f8369b46cf089555c5fe58d.jpg 310951519_1117351445839412_4337187129321824732_n.thumb.jpg.b0da758acb985d224101b1797571d640.jpg

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ αρέσει που την ψάχνεις...

ωραίο είναι....

κακάσχημο στη φάτσα πάντως. Εντελώς underground

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πετάλι έχει ένα trimmer στην κατω πλευρά, όπου ρυθμίζει το πόσο γρήγορα θα "σπάει" και θα ξεκινήσει να ακούγεται σαν φαζ. Πειράζοντας του, αλλάζουν πολλές παράμετροι, όπως το πόσο καλά θα καθαρίζει, το πόσο θα ακούει στην πένα, τα επίπεδα θορύβου κλπ. Το 1ο κλιπ το έγραψα τελευταίο χρονικά, αφότου το ρύθμισα εκεί που μου άρεσε. Τα δύο κλιπ από φλόυντ ήταν με αρύθμιστο πετάλι, και δεν ακούγεται και πολύ καλά (δεν ασχολήθηκα και τόσο με ρυθμίσεις).

 

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μ αρέσει που την ψάχνεις...

 

Εννοείται. Έχω φάει κόλλημα με distortion και fuzz.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραξα λίγο το τρίμερ που έχει στο πίσω μέρος, που αλλάζει το πως φαζαρει ο ήχος. Βρήκα το σημείο που φαζαρει στο ελάχιστο. Εκεί παίζει πολύ φλατ, σα βιολί. Λείπει χαρακτήρας. Το κούνησα ένα κλικ αριστερά, και... αυτό ήταν. Αγριεψε αμέσως.

 

Έγραψα πάλι το echoes, όπου φαίνεται η διαφορά με εκείνο στο αρχικό ποστ. Το πετάλι παίζει μόνο του χωρίς καν κομπρεσσιον. Με τελε αυτή τη φορά. Δηλώνω εξτασιασμένος.

 

 

 

 

Ήχος ακριβώς ίδιος με το ορίτζιναλ (βλ. 4.30).

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηχαρα αλλα και το παιξιμο τελειο. σου ταιριαζουν πολυ αυτοι οι ηχοι. ειναι πολυ ευχαριστο οταν ενα "πειραμα" ξεπερναει τις προσδοκιες μας.ο ηχος πολυ τσελο φαση αλλα και με ατακα. γεμιζει τον χωρο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Γιώργο.

Χρειάζεται νομίζω λίγο προσοχή μόνο στις μπάσες νότες να μην μπουκώνουν (όχι ότι το έκανες, αλλά ακούω το πετάλι).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα χορδών αυτό (3ετιας χορδές), αλλά και θέμα μαγνητών (έχουν πολύ μπάσο). Πιθανότατα και θεμα καθαρού σήματος ενισχυτή.

Εάν έχω πιο πριματη κιθάρα, θα έχει λιγότερο "λασπωμενα" χαμηλά, αλλά πιθανόν να ξυρίζουν τα πρίμα της.

Άσε που ο γκιλμουρ, όταν παίζει σε χαμηλές νότες, χτυπάει και με λίγο δακτυλακι τη χορδή για έξτρα αρμονικές, ώστε να μη λασπωνει.

 

Είδες τελικά τι βινταζ ηχαρα βγάζουν οι βινταζ χορδαι??

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου