Προς το περιεχόμενο

Εμβοές


makis87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κι εγώ έχω εμβοές, κοντά 10 χρόνια τώρα. 

Κατ' αρχάς νομίζω ότι στα πρώτα 24ωρα που θα εμφανιστεί η εμβοή έχεις μια πιθανότητα με ένεση κορτιζόνης να αποκατασταθεί. Αν είσαι σ' αυτή την περίπτωση ψαξ το λίγο (μου το έχει πει η ΩΡΛ μου). Και μια αγωγή με Memovigor για 2 εβδομάδες (πολυβιταμίνες είναι) δεν βλάπτει (επίσης βασει 2 ΩΡΛ).

Δεύτερον πρέπει να εξετάσεις την αιτία της εμβοής. Αν στο ακουόγραμμα φαίνεται μεγάλη πτώση σε συχνότητες, τότε η εμβοή πιθανότατα έχει προέλθει από την προσπάθεια του εγκεφάλου να "γεφυρώσει" τα τα ακουστικά νεύρα που σταμάτησαν να λειτουργούν μετά το ακουστικό τραύμα, ώστε να συνεχίσει να ακούει τις συγκεκριμένες συχνότητες. Σε αυτή την περίπτωση πρόκειται για μόνιμο δυστυχώς πρόβλημα.

 

Αν δε φαίνεται κάποια σημαντική πτώση στο ακουόγραμμα, έλεγξε την πίεσή σου. Η υψηλή πίεση επίσης μπορεί να επηρεάσσει τη ροή του αίματος στα ακουτικά νεύρα και να προκαλέσει εμβοή. Αν η εμβοή επανέρχεται μετά από δέκα κιλά κοψίδια, μεγάλες στεναχώριες κλπ, αυτό είναι επίσης σημάδι ότι πρέπει να ελέγξεις την πίεσή σου. 

Τα καλά νέα φυσικά στο τέλος. Οι περισσότεροι άνθρωποι όταν αποκτούν μια μόνιμη εμβοή, επειδή είναι ένα καινούργιο πρόβλημα κι επειδή συνειδητοποιούν απότομα ότι θα το έχουν για πάντα, μαυρίζουν και αγχώνονται. Στην πραγματικότητα όμως δεν είναι κάτι όπως εάν ζεις σε ένα μέρος με φοβερή κίνηση αυτοκινήτων κάποια στιγμή σταματάς να την ακούς ή μια δυσάρεστη οσμή σταματά να σε ενοχλεί μετά από λίγο, έτσι κι ο εγκέφαλός σου θα επαναπροσαρμοστεί σε λίγο καιρό και θα φιλτράρει εκτός την ενοχλητική συχνότητα. Αυτό συμβαίνει με όσους ισχυρίζονται ότι οι εμβοές τους σταμάτησαν και σπάνια τους ταλαιπωρούν πλέον. Θα την ακούς μόνο όταν συγκεντρώνεσαι σε αυτή ή όταν τη θυμάσαι (σε περίπτωση πχ που κάποιος ανοίξει ένα νήμα στο noiz για τις εμβοές) 🙃.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις σωστή δουλειά με ωτοασπίδες,πρέπει να βρείς ειδικό,να σου κάνει κάποια τεστ,να σου πάρει μέτρα,να δεί τα αποτελέσματα για το κάθε ένα ξεχωριστά και να παραγγείλει αυτό που αντιστοιχεί στο πρόβλημα σου,με τα κατάλληλα υλικά και οδηγίες συντήρησης.Αν πέρνεις ότι βρείς και το κουμπώνεις στα αυτιά σου,υπάρχει πιθανότητα σε μερικά χρόνια να σου κορνάρει τρένο και εσύ εν μέσω τιτιβίσματος πουλιών,να σκύβεις και να κόβεις μαργαρίτες.Απορώ που κανένας εώς τώρα,δέν πρότεινε την λύση του καρότου.

Μεταξύ σοβαρού και αστείου,γενικά σε θέματα υγείας,καλό είναι να αποφεύγουμε να πέφτουμε θύματα του μάρκετινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό το θέμα πρέπει να γίνει αφορμή, για να "δασκαλέψουμε" τα νέα παιδιά που ασχολούνται με τη μουσική ότι οι are you nuts εντάσεις έχουν το τίμημα τους.

 

Στα νιάτα μας, βλακωδώς, όλοι θέλαμε να πέφτουν τα ντουβάρια γύρω μας όταν παίζαμε. Αυτό μας είχαν "μάθει", ότι για να ακουστείς πρέπει να παίζεις με το volume στο...11. Πέρα από το ηχητικό μαύρο χάλι, το θέμα της ακοής είναι κυρίαρχο.  

 

Όσο πιο χαμηλά παίζεις, εκτός του καλύτερου, ευκρινέστερου, ποιοτικότερου ήχου, θα σώσεις και τα αυτάκια σου in the long run. 

 

Ελπίζω οι νεότεροι να το εμπεδώσουν... 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τα σχολια,ειμαι ακομα στη περιοδο προσαρμογης και οπως ειναι φυσιολογικο υπαρχει και το αγχος στρες καπου αναμεσα. Γιατι ειναι μια δουλεια 15 χρονων αυτη και δεν θελω να σταμητησει με αυτο τροπο ετσι αποτομα.Απο την αλλη τα μαγιαζια που παιζω μουσικη δεν ειναι κλαμπ αλλα καφε μπαρ και μακρια τα ηχεια,δε ξερω ποσο διαφορα θα εχουν ολα αυτα,το δευτερο καλο τεστ θα ειναι αυριο βραδυ απο ωτοασπιδες αγορασα αυτες alpine musicsafe pro,αλλα αν ειναι να γινει δουλεια σωστη και να μην επιδινωθει το προβλημα ειμαι διατεθιμενος αν υπαρχουν πιο ακριβες και ποιοτικες να τις παρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει ο Terry.Για τα νέα παιδιά να προσθέσω ότι και βάσει των ειδών που έχουν τις μεγαλύτερες προτιμήσεις,όσοι είσαστε DJs,κλείνετε το MID στο μίξερ να πάει στο διάλο,μα ούτος η άλλος ένα όργανο της προκοπής να παίζει κάτι ουσιαστικό δέν υπαρχει εκεί,να μήν ακούτε και τις βλακείες που λέει ο κάθε καμμένος,να μήν κινδυνεύουν και τα αυτιά σας.Μόνο LOW για τα 808 και HI για τα Hats που σέρνονται και είμαστε έτοιμοι.Ειναι μια μορφή ακτιβισμού αυτό,σε όλους καλό θα κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Τουτέστιν πρόβες με την μπάντα σε πολύ μεγάλες εντάσεις και live αρκετά συχνά. Αυτό που πρόσεχα ήταν να μην έχω ηχεία/μεγάφωνα σε άμεση ευθεία με τα αυτιά μου.

 

Σπύρο μου να προσέχεις... αν βρίσκεσαι εκτεθειμένος για πολύ ώρα σε πολύ δυνατή ένταση το τελευταίο που ενδιαφέρει τον οργανισμό σου είναι η γωνία πρόπτωσης... π.χ. τα συνεχή "105-110 db στο κεφάλι" που λέμε, τη ζημιά θα στην κάνουν από όπου και να προέρχονται και δυστυχώς από την στιγμή που μετρηθούν στο σημείο που βρίσκεσαι η ένταση παραμένει υπερβολική και το αποτέλεσμα θα ναι το ίδιο μη σου πω χειρότερο... καταλαβαίνω ότι με τον τρόπο που περιγράφεις δεν σου έρχονται άμεσα οι (πιο) ενοχλητικές αισθητικά μεσουψηλές λόγω μήκους κύματος και κατευθυντικότητας και αυτό σε σε καθησυχάζει, αλλά 🙄...

 

η δική μου γενική πλέον "συμβουλή" (που ακολουθώ φυσικά και γω πλέον των ακουστικών noise canceling και που μπορείτε φυσικά να την διασταυρώσετε και με τον ΩΡΛ σας) είναι να κατεβάσετε στο κινητό (όσοι δεν έχετε) μια εφαρμογή ντεσιμπελόμετρου (δεν είναι καμιά από αυτές απόλυτα ακριβής αλλά για αυτή την δουλειά κάνει μια χαρά) και να φροντίζετε όπου αισθάνεστε την συνεχή (ή πολύ συχνά επαναλαμβανόμενη) ένταση του ήχου "δυνατή", να μετράτε και αν ξεπερνά τα 87-90db να "θορυβείστε" (😉) και άμεσα να αποφεύγετε με τον όποιο τρόπο την έκθεση (η νομοθεσία για χώρους εργασίας ας πούμε επιτρέπει 80 dB με 85 dB ανώτερη τιμή)...

 

και για να μας "τρομάξω" (ναι καλά σώθηκα τώρα), η επιστημονική κοινότητα (sic!) έχει συνδέσει την ηχορύπανση πλην των ακουστικών, καρδιολογικών, ψυχολογικών και λοιπών εις -ων επιπτώσεων στον οργανισμό μας και με τον καρκίνο και ήδη από το 2017 η ευρωπαϊκή ένωση  με οδηγία της καθιστά την ηχορύπανση ως υπ' αριθμόν δύο περιβαλλοντική απειλή... οι εμβοές υπό συνθήκες μπορεί και να φαντάζουν τα "γατάκια" της υπόθεσης...

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, npap είπε

μια εφαρμογή ντεσιμπελόμετρου

Αυτό είναι πολύ πρακτικό- θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου άμεσα. 

ΥΓ: Το νου σας ρεμάλια, αύριο θα υπάρχει ντεσιμπελόμετρο- όποιος περάσει τα 87db θα "κόβεται". 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, npap είπε

 

Σπύρο μου να προσέχεις... αν βρίσκεσαι εκτεθειμένος για πολύ ώρα σε πολύ δυνατή ένταση το τελευταίο που ενδιαφέρει τον οργανισμό σου είναι η γωνία πρόπτωσης... π.χ. τα συνεχή "105-110 db στο κεφάλι" που λέμε, τη ζημιά θα στην κάνουν από όπου και να προέρχονται και δυστυχώς από την στιγμή που μετρηθούν στο σημείο που βρίσκεσαι η ένταση παραμένει υπερβολική και το αποτέλεσμα θα ναι το ίδιο μη σου πω χειρότερο... καταλαβαίνω ότι με τον τρόπο που περιγράφεις δεν σου έρχονται άμεσα οι (πιο) ενοχλητικές αισθητικά μεσουψηλές λόγω μήκους κύματος και κατευθυντικότητας και αυτό σε σε καθησυχάζει, αλλά 🙄...

 

η δική μου γενική πλέον "συμβουλή" (που ακολουθώ φυσικά και γω πλέον των ακουστικών noise canceling και που μπορείτε φυσικά να την διασταυρώσετε και με τον ΩΡΛ σας) είναι να κατεβάσετε στο κινητό (όσοι δεν έχετε) μια εφαρμογή ντεσιμπελόμετρου (δεν είναι καμιά από αυτές απόλυτα ακριβής αλλά για αυτή την δουλειά κάνει μια χαρά) και να φροντίζετε όπου αισθάνεστε την συνεχή (ή πολύ συχνά επαναλαμβανόμενη) ένταση του ήχου "δυνατή", να μετράτε και αν ξεπερνά τα 87-90db να "θορυβείστε" (😉) και άμεσα να αποφεύγετε με τον όποιο τρόπο την έκθεση (η νομοθεσία για χώρους εργασίας ας πούμε επιτρέπει 80 dB με 85 dB ανώτερη τιμή)...

 

και για να μας "τρομάξω" (ναι καλά σώθηκα τώρα), η επιστημονική κοινότητα (sic!) έχει συνδέσει την ηχορύπανση πλην των ακουστικών, καρδιολογικών, ψυχολογικών και λοιπών εις -ων επιπτώσεων στον οργανισμό μας και με τον καρκίνο και ήδη από το 2017 η ευρωπαϊκή ένωση  με οδηγία της καθιστά την ηχορύπανση ως υπ' αριθμόν δύο περιβαλλοντική απειλή... οι εμβοές υπό συνθήκες μπορεί και να φαντάζουν τα "γατάκια" της υπόθεσης...

Θα συμφωνήσω με την ΕΕ καθώς προσωπικά η ηχορύπανση με ενοχλεί περισσότερο από όλα στον αστικό ιστό.Κυκλοφορω πάντα με κλειστά παράθυρα στο αυτοκίνητο και κλιματισμό η θέρμανση.Δεν με ενοχλούν τόσο τα καυσαέρια και η ζέστη το καλοκαίρι στο αυτοκίνητο όσο ο θόρυβος που προέρχεται από αυτά τα ίδια τα οχήματα.Με την μουσική βέβαια δεν έχω πρόβλημα ακούω και σε υψηλές εντάσεις.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 ώρες πριν, kpeyos είπε

Αυτό συμβαίνει με όσους ισχυρίζονται ότι οι εμβοές τους σταμάτησαν και σπάνια τους ταλαιπωρούν πλέον. Θα την ακούς μόνο όταν συγκεντρώνεσαι σε αυτή ή όταν τη θυμάσαι (σε περίπτωση πχ που κάποιος ανοίξει ένα νήμα στο noiz για τις εμβοές) 🙃.

 

η κάθετη και απόλυτή σου θέση, ευτυχώς (τουλάχιστον για μένα) δεν ισχύει, εκτός αν αμφισβητείς την ικανότητα κρίσης μου και αντίληψης σε ότι νοιώθω και βιώνω, οπότε πάω πάσο...

 

η ψυχολογία τις επιδεινώνει και φυσικά ο μηχανισμός επιβίωσης του οργανισμού μας μπορεί να μειώσει την "αντιληπτικότητα" σε συνδυασμό με την "ακουστική σκίαση" διαδραστικά με τον θόρυβο περιβάλλοντος, αλλά αν κλείσουμε καλά τα αυτάκια μας μαζί με τον μόνιμο συνεχή χαμηλόσυχνο θόρυβο που παράγουν τα όργανά μας η υπάρχουσα έντονη εμβοή δεν κρύβεται δυστυχώς... απλά μαθαίνεις να την ανέχεσαι...

 

σε κάποιες περιπτώσεις το ότι "συνηθίζεται"  δυστυχώς δεν σημαίνει ότι "εξαφανίζεται"... στην δική μου περίπτωση όμως (και εδώ είναι το "ευτυχώς") πραγματικά πια ακόμα και με κλειστά αυτιά δεν υπάρχουν... ο γιατρός μου παρεμπιπτόντως δεν παραξενεύτηκε γιατί είναι σύνηθες και καθότι το αιτιατό έχει επί το πλείστον πολύ μικρό ποσοστό άμεσης διάγνωσης και απόδοσης αιτίας σε ανάλογες περιπτώσεις, δεν ασχολήθηκε περαιτέρω...

 

ας το ξέρουν όσοι φίλοι ειδικά είναι "νέοι" στα συμπτώματα γιατί θέλω να πιστεύω ότι θα τους βοηθήσει ψυχολογικά ως δυνητική προοπτική η πιθανότητα ίασης... προσωπικά αν αυτή δεν την είχα τότε σαν εν δυνάμει κατάληξη και είχα εσένα στην ζωή μου δεν θα τα γλίτωνα τα xanax...😘

 

 

ΥΓ οι εμβοές μου παρότι άνοιξε θέμα στο noiz και τις θυμήθηκα είναι φαίνεται αγενείς και δεν πέρασαν να πουν ούτε ένα γεια... ντροπή τους...😛

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ψυχολογια το ολο θεμα.,.Ειμαι στις 20 μερες τωρα ετσι και το σκεφτομαι,συνεχεια πως θα μπορω πλεον να κανω τι δουλεια μου (αν θα μπορω) ποσο θα με επηρεαζει εκεινη τη στιγμη,γενικα το μυαλο αυτες τις πρωτες μερες ειναι ενα μπαχαλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου