Προς το περιεχόμενο

Αυτοενισχυόμενη κονσόλα ή ηχεία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έχεις ήδη κονσόλα μπορείς να δώσεις 300-400 ευρώ και να πάρεις 2 active 100 watt και να κάνεις την δουλειά σου,αλλά όπως είπες και εσύ η καλύτερα λύση είναι η τρίτη,όμως θα πρέπει να τα σκάσεις.Πάντως αυτό που σου πρότεινα θα το κάνουμε και εμείς όταν ολοκληρωθεί το home studio του συγκροτήματος

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. πρέπει να θέσεις κάποια τιμή μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις. Ισως τα πράγματα δεν είναι τόσο ακριβά όσο νομίζεις.. ίσως σου φανούν και πανάκριβα όμως :).

 

Σκοπεύω να διαθέσω γύρω στα 1000¤.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι,

 

Αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω και από εδώ τον fleamail, ο οποίος με την εμπεριστατωμένη και χωρίς φανατισμούς άποψή του, μέσω πολλών πμ, με βοήθησε στο να ξεκαθαρίσω αρκετά πράγματα, αναφορικά με το θέμα που έχω θέσει.

 

Χρήστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου εμπειρία, μετά απο κάποια χρόνια παραστασεων με live μουσική, είναι ότι τα καλά ηχεία είναι το κυριότερο σημείο στην ποιότητα του ήχου και πρέπει κανείς να εξασφαλίσει πρώτα αυτό.

 

Τα αυτοενισχυόμενα έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι πρακτικά για πολλές δουλιές, ευκολα στην μεταφορά και καλλίτερα σχεδιασμένα στην σχέση ενισχυτή-ηχείου (μιλάω φυσικά για καλές εταιρείες)

 

Μια καλή πρόταση -κατα την γνώμη μου- είναι τα Mackie SRM350 που ειναι στα λεφτά που θες και έχουν ποιότητα hi-fi, πράγμα που σημαίνει ότι και πρόβα κανεις και μουσική θα ακούς καλά. Και είναι στα λεφτά που διαθέτεις, αν και όχι στην Ελλάδα (!).

 

http://www.thomann.de/gr/mackie_srm_350.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι,

 

Τελικά καταλήγω στη λύση, δηλαδή αναλογική κονσόλα με αυτοενισχυόμενα ηχεία, επειδή νομίζω ότι θα εξυπηρετήσουν καλύτερα τις ανάγκες μου.

Και για μεν την κονσόλα, τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα (πχ YAMAHA MG 124 CX, όπως συμβούλεψαν κάποιοι φίλοι).

Με τα ηχεία όμως ... ? Εκεί το πράγμα δυσκολεύει. Μπαίνει και το οικονομικό...

Η αλήθεια είναι ότι ύστερα από αρκετές "συζητήσεις" και σχετικό ψάξιμο, μάλλον καταλήγω σε δύο μάρκες. (PEAVEY, BEHRINGER)

 

Και για να ακούσω τις απόψεις κι άλλων φίλων, θα ανοίξω καινούργιο thread.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

Χρήστος.

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7701

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

ψάχνοντας για αυτοενισχυόμενη κονσόλα στο thomann.de βρήκα την Behringer  pmp 4000.

Εκεί μου πρότεινε η ιστοσελίδα ένα πλήρες σύστημα (bundle όπως το λέει) και συγκεκριμένα αυτό http://www.thomann.de/gr/prod_cbundle_26.html?gk=pamipm&cbcid=136&art=150941.

 

η απορία μου είναι η εξής: η κονσόλα είναι 2Χ800/4 Ohms.

και στα ηχεία που προτείνει λέει: 300/600W, 8Ohm.

 

κάνουν αυτά τα ηχεία; δεν θα έπρεπε τα ηχεία να είναι το ελάχιστο 800W για να υποστηρίζουν αυτήν την κονσόλα;

 

επίσης γιατί στα ηχεία έχει 2 τιμές για watt? (300 & 600)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ΡΑ συστήματα υπάρχουν τρία watt:

 

rms

program

peak

 

...που ποσοτικά συνδέονται - συνήθως - με τη σχέση 1:2:4

 

τα 300/600 σημαίνει μάλλον program=300/peak=600, ή rms=300/program =600

 

Tα δε 800 της κονσόλας μόνο η Behringer ξέρει τι είναι, πρέπει να κατεβάσεις το εγχειρίδιο και να το ψάξεις

 

Τέλος, η κονσόλα έχει ρύθμιση έντασης, οπότε φροντίζεις να μην υπερφορτώσεις τα ηχεία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και αναστηθηκε θεμα 5ετιας και εξελισσεται σε PA περι ανεμων και υδατων στην παιδικη χαρα...

 

Χαζευα προχθες ηχεια PA και πεφτω πανω σ αυτα...

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Fame-M-112-12-Monitor-300-W-8-Ohm/art-PAH0009923-000

;D ;D ;D ;D

 

Πραγματικα απορω...49 ευρω...

Πως βγαινει τετοια τιμη?

Αν βαλεις υλικα(εστω τα πιο μαπα),μεταφορικα απο Κινα,καποιο κερδος,κανα δολλαριο εργατικα..

πως γινεται να προκυπτει τετοια τιμη? ???

 

Αφου μου ρθε να παραγγειλω ενα απο απορια,να δω πως ακουγεται και μετα να το χω stand για την κιθαρα ή να το πουλησω τακο για νταλικα...  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου