Προς το περιεχόμενο

Δεν έχω ακούσει τον πρώτο δίσκο των VH


dimsonic

Είμαι κιθαρίστας και δεν έχω ακούσει το 1ο άλμπουμ των VH (ακόμα)  

14 μέλη ψήφισαν

  1. 1. τι συμπέρασμα μπορει να βγαίνει

    • είμαι σίγουρα κιθαρίστας?
    • μήπως είμαι κουφός?
      0
    • μήπως ακούω μοντέρνο λαϊκό?
      0
    • μήπως είμαι ναυαγός σε νησί 45 χρόνια?
    • μήπως δεν έχω ράδιο?
      0
    • μήπως αυτό που παίζω τελικά είναι μπάντζο?
    • μήπως είμαι εξωγήινος?
      0
    • μήπως έχω μείνει στάσιμος στην 1η ανωτέρα?
      0
    • μήπως παίζω country?
      0
    • μήπως έχω telecaster?
    • μήπως ήμουν φαντάρος?
    • άλλο: προσδιορίστε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι 2 απόψεις σωστές είναι. Απλά ξεκίνησε ως χαρακτηριστμός που αφορούσε τον ήχο του Alex

Σύμφωνα με αυτό το link.

https://www.roland.com/uk/blog/guitarists-brown-sound/

 

At some point, Ed said:

“I want my guitar to sound like Al’s snare…..Warm, big and majestic.”

He went on to describe his brother’s snare drum as having a sound that is “brown”. In Eddie’s mind, this was the perfect word to describe Alex Van Halen’s warm snare tone – (“I’ve always thought Alex’s snare drum sounds like he’s beating on a log” said Eddie).

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jimmy87 είπε

 

Έχω την εντύπωση ότι ήταν για τον ήχο του έντι, ειδικά τα πρώτα χρόνια, με τους 100ρηδες μάρσαλ που "έψηνε" με το variac και τη στρατ με humbucker.

 

https://legendarytones.com/edward-van-halen-brown-sound/

 

 

https://www.billboard.com/music/rock/eddie-van-halen-synesthesia-rumors-brown-sound-6605131/

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 minutes ago, fusiongtr said:

 

Ενδιαφέρον ότι ξεκίνησε έτσι (τελικά είχε συναισθησία; ), αλλά ότι όλος ο κόσμος το χρησιμοποιεί για ήχο κιθάρας δείχνει πόσο επιδραστικός ήταν ο Εντι, αν και ο αδερφός του είναι επίσης μεγάλος παιχταρας και πολύ ξεχωριστός ντραμερ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Δηλ είναι άμπαλοι όπως οι Beatles?

 

Ε όχι και τόσο άμπαλοι, έλεος δηλαδή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πρώτος δίσκος των VH έχει αλλάξει τον ρου της κιθαριστικής ιστορίας και αυτό είναι αδιαμφισβήτητο και καταγεγραμμένο.

 

Βέβαια εγώ προσωπικά είμαι πιο πολύ fan των ''Van Hagar'' παρά της Roth εποχής, παρά το ότι παραδέχομαι ότι η περίοδος αυτή ηταν πολύ πιο επιδραστική.

 

Δεν συμφωνώ ότι δεν είχαν κοινό στην Ελλάδα λόγω του ότι είχαν ''αμερικάνικο'' ήχο, οι Bon Jovi και άλλες τέτοιες μπάντες που τους άκουγε η μισή Ελλάδα δηλαδή τι ήχο είχαν? 

 

Γενικά είναι μια μπάντα που έχει από (εξαιρετικά) pop hit και τρελές ροκ-εν-ρολιές μέχρι και αλήτικο, ποιοτικό hard rock.

 

Προσωπικός αγαπημένος μου δίσκος ο 5150, ιεροσυλία αλλά κάποτε εμείς οι Hagar fans θα δικαιωθούμε.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Lord_Goumis said:

Προσωπικός αγαπημένος μου δίσκος ο 5150, ιεροσυλία αλλά κάποτε εμείς οι Hagar fans θα δικαιωθούμε.

 

Καθόλου ιεροσυλία, ο hagar φωνάρα και πολύ καλός κιθαρίστας. Κρίμα που δεν έγινε ποτέ τουρ VH με Roth μαζί με Hagar και γιατί όχι και Cherone (αυτό θα ήταν ιεροσυλία, να πεις ότι το αγαπημένο σου είναι το VH III...😀 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jimmy87 είπε

Κρίμα που δεν έγινε ποτέ τουρ VH με Roth μαζί με Hagar

Έγινε τουρ και με τους δύο, νομίζω το 2002 ή κάπου εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου είχε κάνει δώρο ο θείος μου το 1984 στην εφηβεία μου 

 

Παραδόξως κι εγώ με τη σειρά μου θα πω ότι παρόλο που μου αρέσει πάρα πολύ το 80s hard rock που καθιερώθηκε ως hair/glam metal , οι VH δεν με τρελαίνουν πλην εξαιρέσεων όπως αυτό πχ που είναι από τα αγαπημένα τους

 

 

Σίγουρα και πέραν πάσης αμφιβολίας ο EVH ευθύνεται για όλο αυτό το κίνημα κιθαριστικά ( χώρια της γενικότερης επιρροής του στο όργανο που είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ) , η μπάντα συνολικά μουσικά κοκ . Χωρίς να υπονοώ ότι είναι και αποκλειστικός υπεύθυνος αφού έβαλαν το χεράκι τους ο Bowie αισθητικά , ο Alice Cooper , οι KISS παρα πολυ κλπ  

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

29 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Έγινε τουρ και με τους δύο, νομίζω το 2002 ή κάπου εκεί 

Αυτό δεν ηταν VH tour.

 

Ήταν ένα co-headlining tour όπου ο Roth και ο Hagar έπαιζαν με τις μπάντες τους (έπαιζαν εναλλάξ πρώτο όνομα, μια ο ένας και μια ο αλλος)

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου