Προς το περιεχόμενο

Squier Contemp Tele - Ναι ή Όχι


PAL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 ώρα πριν, mediumswing είπε

είναι σίγουρο αυτό;

 

Έγραψα "on paper" 🙂

 

Όλοι έχουμε ιστορίες με όργανα των 100ε που πατάνε κάτω Custom Shop (ναι, υπερβάλω 😇) αλλά εγώ προσωπικά όταν προτείνω κάτι σε κάποιον, πηγαίνω "κατά κανόνα".

 

Είμαι σίγουρος ότι αν γυρίσεις 10 μαγαζιά και παίξεις όλες τις Tele, θα βρεις και Squier που τα λένε μια χαρά. Από εκεί κι έπειτα, έχει να κάνει και πόσο κοστολογείς το χρόνο και την ταλαιπωρία που θα φας. Εγώ ας πούμε για να πάω σε 10 κιθαρομάγαζα θέλω 2 μήνες, κάτι που δε θα κάνω για να γλιτώσω 100-150 ευρώ, βλέποντας και πάνω στο headstock "Squier" μετά από όλα αυτά.

 

Και το λέω αυτό χωρίς να είναι Fender η Tele μου, μια ταπεινή Γιαπωνέζα Tokai είναι, που έτυχε να μου κάτσει λίρα 100, γιατί την αγόρασα διαδικτυακά από ένα μαγαζί στην Εσθονία, χωρίς δοκιμές, χωρίς τίποτα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mediumswing είπε

είναι σίγουρο αυτό;

 

Δεν το λέω από την άποψη specs. Μια χαρά είναι η squier.

Όταν πιάνεις τη μια, έχει την αίσθηση φτηνής usa. Όταν πιάνεις την άλλη έχει την αίσθηση ακριβής china made.

Όταν πιάνεις το μανίκι στην mim, νιώθεις βάρος και στιβαρότητα. Νιώθεις ότι δεν είναι "παιχνίδι". Στις cv τα πάντα είναι ελαφριά, ιδίως το μανίκι, κάτι που με χαλα πολύ.

 

Στις στραρ είναι ακομα μεγαλύτερες οι ποιοτικές διαφορές στα υλικα και στην αίσθηση.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις, και οι δύο τύποι είναι άρτια φτιαγμενοι. Η διαφορά είναι στα υλικά.

(αυτό ισχύει σε όσες έχω πιασει σε μαγαζιά/φίλους και από δικές μου. Δεν ξέρω εάν ισχύει για το σύνολο)

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

.Τώρα όμως η επιρροή ασκείται σε πολλές περιπτώσεις από κάτι πουρουπούδες με ένα κανάλι στο Youtube και έξω από την παράγκα.

Ναι στο influence, αλλά όχι έτσι όπως έχει καταντήσει.

Πουρουπουπούδες είναι μήπως αυτοί που παίζουν στους Purrs?

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
41 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Πουρουπουπούδες είναι μήπως αυτοί που παίζουν στους Purrs?

Αφτοί ίνε 😎

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου