Προς το περιεχόμενο

Εντυπωσεις απο την εμφανιση του Scott Henderson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως, αν και δεν ξερω ξερω τον κιθαριστα για τον οποιο και το θρεντ, αλλα θελω να σχολιασω κατι που ειπε καποιος πιο πριν, για παιξιμο πεντατονικης καθετα.

Ναι, μεν χωρις πολλους απο αυτους η κιθαρα θα ηταν χρονια πισω, αλλα απο την αλλη, σημασια εχει πως παιζεις, και οχι ΤΙ παιζεις. Μια πεντατονικη απο μενα μπορει να ναι η ΑΠΟΛΥΤΗ μουφα, αλλα η ιδια, παιγμενη απο την boukaw, να σε αφηνει ξερω.

Ισως εχει χαθει λιγο το νοημα απο ενα σημειο και μετα, αφου μιλαμε για μουσικη. Και αυτο γιατι παντα μπαινει μεσα το θεμα του γουστου. Οπως ενα αλλο μελος ειπε οτι θεωρει οτι ο Vai ειναι απλα σουμαχερ και τιποτα αλλο, ετσι εγω βρισκω νοημα στο παιξιμο του ιδιου.

Απο την αλλη μην ξεχναμε, θελουμε δεν θελουμε, οτι μιλαμε για μουσικη η οποια απευθυνεται περισσοτερο προς μουσικους παρα προς μουσικοφιλους. Αν δειτε πολλους που ΔΕΝ παιζουν ΚΑΠΟΙΟ οργανο να ακουν fusion, cusion, musion , lusion Κλπ κλπ κλπ, τοτε να μου το πειτε. Και οχι "εμεις" που ακουμε "τετοιους" μουσικους, ΔΕΝ εχουμε πιασει το νοημα της μουσικης,απλα εχουμε πιο εξειδικευμενο γουστο απο αλλους.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειναι η πραγματικοτητα.

 

ΔΕΝ είναι η πραγματικότητα!!

Η τζαζ (και οι μεγάλοι αυτοσχεδιαστές της) έπαιζαν σε μπουρδέλα.

Μερικοί μάλιστα' date=' τα διαχειριζόντουσαν κιόλας.[/quote']

 

παιζανε σε μπουρδελα?......ακομη κι αν ειναι ετσι, ε και?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώωωωωωωωωωωω. Σας ευχαριστω ολους!!!!! :o :o :o :o Όοποιους μουσικούς δεν μπορώ να εκτιμήσω σήμερα θα καθήσω να μελετήσω τι κλίμακες παίζουν σε τί ακόρντα θα πάρω και ένα πτυχίο φούγκας και μετά θα με πορώνουν άσχημα και θα αρχίσω της μετάνοιες :o :o :o Ρε τι μαθαίνει κανείς απο 1 απλό thread. Για να σου λέει κάτι η μουσική πρέπει να την μελετήσεις πρώτα... 8O 8O 8O 8O 8O Και έλεγα γιατί είναι τόσο μούφα το σόλο του comfortably numb!!!! ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ γιατί είναι σε χιλιοπαιγμένη βαρετή 5τονική 8O 8O 8O 8O ¶σε ακομα και εγώ που δεν έχω κάνει καμμία σπουδή έπιασα με το αυτί τα ακόρντα του κομματιού και την κλίμμακα.... Πολυ πρόχειρο κομματι... Δεν ήθελε καθόλου μελετη!!! :? :? :? :? :? 8O 8O 8O 8O 8O :roll: :roll: :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορείς να το καταλάβεις και απο το είδος των συζητήσεων που πλημυρίζουν τα διάφορα φόρα' date=' οπού ο ίδιος χρήστης ρωτάει πως παίζεται μια κλίμακα και απο την άλλη κριτικάρει το παίξιμο ενός μουσκού με αναγνωρισμένη πορεία και μάλιστα τανθρώπων που παίζουν παπάδες :wink:[/quote']

 

Κοίτα, στα φόρα δεν υπάρχουν "συλλογικές ευθύνες" αλλά "ατομική ευθύνη". Καθένας είναι υπεύθυνος να τιμά την ίδια του την άποψη. Αν κάποιος κάνει αυτό που λες, τότε προφανώς χάνει λάδια αλλά εγώ δεν το κάνω και φαντάζομαι ούτε εσύ το κάνεις. Μάλιστα, δύο-διόμιση χρόνια που παρακολουθώ το noiz δεν έχω δει κανέναν να το κάνει, οπότε συμπεραίνω ότι μιλάς για άλλο φόρουμ.

 

Πέραν αυτών, πρέπει να σου πω ότι με σοκάρει η άγνοια αρκετών σχετικά με τις κοινωνικές καταβολές της τζαζ (τι στην ευχή, τόσα βιβλία υπάρχουν για το θέμα, μάλιστα τα είχαμε διαβάσει πριν το ίντερνετ), αλλά απ' την άλλη δικαιώνει την πάγια πεποίθησή μου ότι οι πορωμένοι ωδειόπαιδες δεν έχουν καμία ουσιαστική σχέση με τις μουσικές που παίζουν.

 

Επιμένουν κάποιοι (από την αρχή του thread) να μας πείσουν ότι χρειάζεται κάποιο είδος ειδικής παιδείας για να απολαύσει κάποιος και να εκτιμήσει τη μουσική του αυτοσχεδιασμού, άποψη απέναντι στην οποία εναντιώνομαι με λύσσα και μανία διότι δίνει άλοθι στις φτωχότατες μουσικές επιλογές της μεγάλης μάζας του κοινού, ενώ παράλληλα δίνει άλλοθι στα σύνδρομα ανωτερότητας όλων αυτών που νομίζουν ότι κάνουν "ποιοτική" μουσική.

 

Εν' πάσει περιπτώσει, ο καθένας μας μπορεί να ξεστραβωθεί αν θέλει: αναζητείστε το βιβλίο Beneath The Underdog (ελληνικός τίτλος : Χειρότερα από Σκυλιά) το οποίο περιλαμβάνει την αυτοβιογραφία του Mingus και μετά τα ξαναλέμε. Σε εκείνο το βιβλίο βρίσκεται πολύ περισσότερη τζαζ από όλες τις "μεθόδους εκμάθησης" που έχουν πέσει στα χέρια μου μέχρι σήμερα. Περιέργως (το βιβλίο που ανέφερα) δεν έχει μέσα ούτε μία νότα!! Λες να είναι τυπογραφικό λάθος; :D :D :D :D :D :D :D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Wow!

Μάλλον δεν θα μπορέσω να αλλάξω την ¨δικαιωμένα παγια πεποίθηση σου¨για του πορωμένους ωδειοπαθείς.

Δεν νομίζω, επίσης οτι χρειάζεται να ¨ξεσταρβωθώ¨ διαβάζοντας το βιβλίο που αναφέρεις, και καλό είναι να μη θεωρείς όλους όσους διαφωνούν μαζί σου ¨σταρβωμένους¨- μπορεί και να μην είναι.

Όταν χρειάζομαι δάσκαλο για να με ¨καθοδηγήσει¨στο ξεστράβωμά μου τον επιλέγω από ανθρώπους που γνωρίζω προσωπικά και όχι απο τον καθένα που γράφει πίσω απο μια οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένουν κάποιοι (από την αρχή του thread) να μας πείσουν ότι χρειάζεται κάποιο είδος ειδικής παιδείας για να απολαύσει κάποιος και να εκτιμήσει τη μουσική του αυτοσχεδιασμού

 

μα εννοειται οτι δεν μπορεις να εκτιμησεις και να καταλαβεις τι παιζει αν δεν εχεις αυτην ..την οπως την λες μουσικη παιδεια..δυστυχως ετσι ειναι ειδικα σε αυτην την μουσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν' πάσει περιπτώσει' date=' ο καθένας [b']μας[/b] μπορεί να ξεστραβωθεί αν θέλει

 

@akis147

Όπως βλέπεις, είμαι πολύ προσεκτικός στις διατυπώσεις μου και δεν μιλάω για εσένα ή για εσάς αλλά για "εμάς", εννοώντας ότι η διαδικασία μάθησης είναι κάτι το ανοικτό για όλους μας.

 

Αλλά σπεύδεις να εκδηλώσεις αγένεια, όχι τόσο στην παραχάραξη αυτού που έγραψα, όσο στην απαξιωτική σου δήλωση για ανθρώπους που κάθονται πίσω από οθόνες. Αν τους εκτιμάς τόσο λίγο, γιατί τους απασχολείς;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώωωωωωωωωωωω. Σας ευχαριστω ολους!!!!! :o :o :o :o Όοποιους μουσικούς δεν μπορώ να εκτιμήσω σήμερα θα καθήσω να μελετήσω τι κλίμακες παίζουν σε τί ακόρντα θα πάρω και ένα πτυχίο φούγκας και μετά θα με πορώνουν άσχημα και θα αρχίσω της μετάνοιες :o :o :o Ρε τι μαθαίνει κανείς απο 1 απλό thread. Για να σου λέει κάτι η μουσική πρέπει να την μελετήσεις πρώτα... 8O 8O 8O 8O 8O Και έλεγα γιατί είναι τόσο μούφα το σόλο του comfortably numb!!!! ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ γιατί είναι σε χιλιοπαιγμένη βαρετή 5τονική 8O 8O 8O 8O ¶σε ακομα και εγώ που δεν έχω κάνει καμμία σπουδή έπιασα με το αυτί τα ακόρντα του κομματιού και την κλίμμακα.... Πολυ πρόχειρο κομματι... Δεν ήθελε καθόλου μελετη!!! :? :? :? :? :? 8O 8O 8O 8O 8O :roll: :roll: :roll: :roll:

 

οπως σου ειπε και ο ακης..τρια πουλακια καθονται..αυτο καταλαβες εσυ απο αυτο το thread?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' μεν χωρις πολλους απο αυτους η κιθαρα θα ηταν χρονια πισω, αλλα απο την αλλη, σημασια εχει πως παιζεις, και οχι ΤΙ παιζεις. Μια πεντατονικη απο μενα μπορει να ναι η ΑΠΟΛΥΤΗ μουφα, αλλα η ιδια, παιγμενη απο την boukaw, να σε αφηνει ξερω. Απο την αλλη μην ξεχναμε, θελουμε δεν θελουμε, οτι μιλαμε για μουσικη η οποια απευθυνεται περισσοτερο προς μουσικους παρα προς μουσικοφιλους. Αν δειτε πολλους που ΔΕΝ παιζουν ΚΑΠΟΙΟ οργανο να ακουν fusion, cusion, musion , lusion Κλπ κλπ κλπ, τοτε να μου το πειτε. Και οχι "εμεις" που ακουμε "τετοιους" μουσικους, ΔΕΝ εχουμε πιασει το νοημα της μουσικης,απλα εχουμε πιο εξειδικευμενο γουστο απο αλλους.[/quote']

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου