Προς το περιεχόμενο

Chat GPT


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Σίγουρα πάντως δεν θα το πει ο φέρελπις, νεαρός τραγουδοποιός που ξέρει 2-3 ακόρντα και γράφει περισσότερους στίχους, ο μέσος ροκάς, μεταλάς που ακούει ΛΑ με fuzz κι εκστασιάζεται και τόσοι άλλοι που διασκεδάζουν με το χόμπι τους παίζοντας covers. Διότι αν ίσχυε αυτό, τα chart δεν θα ήταν κατακλυσμένα με φασολάδες.

Δεν έχω κάτι με τις φασολάδες, μια χαρά είναι. Και συγκλονιστικά τραγούδια αρκετές. Η αισθητική που περιβάλει την κάθε φασολάδα διαφέρει, ανάλογα την προέλευση και την εποχή. Εντάξει, δεν είμαστε σε καλή εποχή τώρα, αλλά πάντα υπήρχε μια "φάμπρικα" λαοφιλούς τραγουδιού που παρήγαγε κομμάτια φασον σε συγκλονιστικές ποσότητες. Τώρα πια η καλλιτεχνική αξία... δεν ξέρω. Δηλαδή, έχω γνώμη, αλλά δεν ξέρω αν είναι η σωστή. Π.χ. το πάρε ό,τι θέλεις παλιατζή αν το συγκρίναμε με το ΜΑΜΑ μετά από 500 χρόνια, ποιο θα είχε τη μεγαλύτερη αξία; Άγνωστο.

 

Πάντως για μενα, θα προτιμούσα να μου έφτυνε πηγές "ως έχουν", κι οπωσδήποτε πηγές με πληροφορίες αντικρουόμενες. Δεν μου αρέσει που είναι σαν τον έξυπνο φίλο μου που "τα καταλαβαίνει και μετά μου τα εξηγεί". Καλύτερα αυτή τη σύνθεση να την κάνει ο άνθρωπος, για να μείνει άνθρωπος.

 

Για να το διατυπώσω και τελείως γελοία: "Αν θες να μάθεις, γιατί να μάθεις; Αφού έχεις εμένα εδώ, ό,τι θες ρώτα και εγώ θα στο λέω όποτε θες."

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Καλύτερα αυτή τη σύνθεση να την κάνει ο άνθρωπος, για να μείνει άνθρωπος.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά πάντα είχα την πεποίθηση πως η λεγόμενη "τεχνητή νοημοσύνη" αφορούσε κάποιο σετ τεχνολογιών που θα επέτρεπε σε συστήματα να παίρνουν αποφάσεις όταν η ανθρώπινη απουσία παρουσία είναι αδιανόητη ή ανέφικτη (π.χ. στη μη-επανδρωμένη εξερεύνηση άλλων πλανητών). Σιγά μη ρωτήσω μία μηχανή τι είναι "τζαζ" ή σιγά μη της ζητήσω να μου γράψει στίχους.

Επεξεργασμένο από trolley
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trolley είπε

Δεν είμαι ειδικός, αλλά πάντα είχα την πεποίθηση πως η λεγόμενη "τεχνητή νοημοσύνη" αφορούσε κάποιο σετ τεχνολογιών που θα επέτρεπε σε συστήματα να παίρνουν αποφάσεις όταν η ανθρώπινη απουσία παρουσία είναι αδιανόητη ή ανέφικτη (π.χ. στη μη-επανδρωμένη εξερεύνηση άλλων πλανητών). Σιγά μη ρωτήσω μία μηχανή τι είναι "τζαζ" ή σιγά μη της ζητήσω να μου γράψει στίχους.

 

Λογικη μεν αλλα και ιδιαιτερα ρομαντικη η αποψη σου, αν μου επιτρεπεις. Φυσικα και η τεχνητη νοημοσυνη θα ειχε ξεκαθαρες εφαρμογες στο περιβαλλον που αναφερεις. Δεν ειναι ομως η "καουρα" να βρουμε λυση σε τετοιου ειδους προβληματα (την ληψη αποφασεων σε περιβαλλοντα οπου επιβαλεται η απουσια ανθρωπινου παραγωντα) η κινητηριος δυναμη που εχει πυροδοτησει την τρομερη αναζωογωνηση του χωρου του AI την τελευταια 10ετια.

 

Το AI, ή μαλλον για να ειμαστε πιο ακριβης η συλλογη αλγοριθμικων τεχνικων γυρω απο το deep learning που ειναι ο d'jour ορισμος του AI, αυτη τη στιγμη εχει παρει την φωτια που εχει παρει για ενα και συγκρεκριμενο λογο - εχει αποδειχθει ως ενα εξαιρετικα χρησιμο εργαλειο στην κατανοηση, αναλυση και βελτιστη αξιοποιηση των ολο και αυξανομενων behavioural surplus data που δημιουργουμε ολοι μας στο πλαισιο της καθημερινοτητας μας. 
 

Οποτε ναι, εσυ (και εγω) δεν εχουμε καποια ιδιαιτερη καουρα να ρωτησουμε μια μηχανη να μας πει τι εστι τζαζ. Αλλα η μηχανη δεν φτιαχτηκε ωστε να μπορω εγω και εσυ (ή και καποιος τριτος που οντως ειχε την καουρα να μαθει) να την ρωτησουμε τι εστι τζαζ, ασχετως του αν (φαινομενικα) ειναι και αυτο μια απο τις δυνατοτητες που μας προσφερει. Αν θελουμε να ειμαστε και λιγο κυνικοι, για τη μηχανη αυτη πιο σημαντικα αποτιμαται η πληθωρα των ερωτησεων που της τιθεται παρα η χρησιμοτητα και ορθοτητα των απαντησεων που παρεχει στον χρηστη. 

 

Tangent over. 😅

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, odis13 είπε

Το AI αυτη τη στιγμη εχει παρει την φωτια που εχει παρει για ενα και συγκρεκριμενο λογο...

 

Το ολοένα και αυξανόμενο κόστος του ανθρώπινου χρόνου.

Προσωπική μου άποψη βέβαια αυτή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Το ολοένα και αυξανόμενο κόστος του ανθρώπινου χρόνου.

Προσωπική μου άποψη βέβαια αυτή.

Ως ενος σημειου, σιγουρα - αν μεινουμε στο behavioural data analysis (γιατι αυτη ειναι η Ρωμη οπου οδηγουν ολοι οι δρομοι στην προκειμενη περιπτωση), γιατι να πληρωνεις πχ 15 marketing analysts να παλευουν μερα νυχτα πανω απο ενα σετ δεδομενων ενω τη δουλεια τους μπορουν να την κανει ενας αλγοριθμος εντος λεπτων? Αλλα και ευρυτερα να το παμε, γιατι να μην αντικαταστησεις τις X, Y, Z δουλειες απο εναν αλγοριθμο, αντε υπο την εποπτεια ενος ανθρωπου αντι για τους 3, 4, 700 που αντικατεστησε? Ειναι σιγουρα ενα κινητρο.

Το πραγματικο ζουμι της υποθεσης ομως δεν βρισκεται εκει - βρισκεται στο τι θα μπορουσες να κανεις περαν του ανθρωπινου χρονου, ή αν θες στο τι γινεται πλεον εφικτο που ηταν μεχρι προτιστως πρακτικα ανεφικτο εντος ρεαλιστικων ανθρωπινων χρονικων οριων.  Eιναι τετοιος ο ογκος, η πολυπλοκοτητα και  η αλληλοσυνδεσιμοτητα των δεδομενων, που σε συνδυασμο με τις αναγκες ολο και πιο αμεσης ερμηνειας τους επιβαλλουν την χρηση καποιου τεχνολογικου εργαλειου (καλη ωρα το νεφελωδες AI) που θα ξεπερασει τις ανθρωπινες ικανοτητες. Δεν ειναι το θεμα πλεον οτι ο αλγοριθμος μπορει να κανει σε λεπτα κατι που ο ανθρωπος θα εκανε σε ωρες - ειναι οτι μπορει να κανει σε ωρες αυτα που στρατιες ανθρωπων δεν θα μπορουσαν να κανουν εντος προσδοκιμου ζωης.

 

Απο τη στιγμη λοιπον που προσπαθουμε συνεχως να αυξησουμε/βελτιστοποιησουμε την υπεραξια που μπορουμε να εξαγουμε απο τα δεδομενα μας (ειναι αναγκαια συνθηκη αυτη για την επιβιωση του τεχνολογικου αναπτυξιακου μοντελου μας), το AI, ή αν θες το promised land της τεχνολογιας αυτης, ειναι οχι απλα θελκτικο ως αντιμετωπιση του αυξανομενου κοστους αλλα επιτακτικη αναγκη επιβιωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, odis13 είπε

Δεν ειναι το θεμα πλεον οτι ο αλγοριθμος μπορει να κανει σε λεπτα κατι που ο ανθρωπος θα εκανε σε ωρες - ειναι οτι μπορει να κανει σε ωρες αυτα που στρατιες ανθρωπων δεν θα μπορουσαν να κανουν εντος προσδοκιμου ζωης.

 

Κοίτα, στην παραπάνω πρόταση θα έπρεπε να γράφει "στρατιές κάποιων ανθρώπων", ώστε να έχει νόημα, καθώς ναι, οι περισσότεροι άνθρωποι είναι ψιλοκάπως. Αλλά αν στο ανθρώπων περιλάμβανες τύπους σαν τον Μότσαρτ, ή τον Κολτραίην, ή τον Κρισναμούρτι, τότε αυτοί σε ώρες θα έκαναν πράγματα που δεν θα μπορούσαν να γίνουν εντός προσδοκίμου ζωής αλγορίθμου. :)

 

Αυτό απαντάει και στο ερώτημα για τους 15 marketing analysts, καθώς αν μέσα σε αυτούς ήταν ένας (αρκεί ένας) ικανός, τότε θα είχε μία ιδέα που ο αλγόριθμος κολυμπώντας στη σούπα δεδομένων με την οποία τον έχουνε ταΐσει, δεν θα την "έβγαζε" ποτέ, θαρρώ.

 

Θέλω να το γράψω και λίγο πιο χοντρά: αν ξέρω πέντε μέτριες γκόμενες, ούτε θα αυγατίσουν, ούτε θα ομορφύνουν αν πάρω ένα Macbook Pro για να καταχωρήσω τα τηλέφωνά τους. Δεν ξέρω αν είμαι σαφής.

Επεξεργασμένο από trolley
  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

 

Κοίτα, στην παραπάνω πρόταση θα έπρεπε να γράφει "στρατιές κάποιων ανθρώπων", ώστε να έχει νόημα, καθώς ναι, οι περισσότεροι άνθρωποι είναι ψιλοκάπως. Αλλά αν στο ανθρώπων περιλάμβανες τύπους σαν τον Μότσαρτ, ή τον Κολτραίην, ή τον Κρισναμούρτι, τότε αυτοί σε ώρες θα έκαναν πράγματα που δεν θα μπορούσαν να γίνουν εντός προσδοκίμου ζωής αλγορίθμου. :)

 

Αυτό απαντάει και στο ερώτημα για τους 15 marketing analysts, καθώς αν μέσα σε αυτούς ήταν ένας (αρκεί ένας) ικανός, τότε θα είχε μία ιδέα που ο αλγόριθμος κολυμπώντας στη σούπα δεδομένων με την οποία τον έχουνε ταΐσει, δεν θα την "έβγαζε" ποτέ, θαρρώ.

 

Πρόσεξε την διαφορά εδώ Πάνο.

Όλοι αυτοί που αναφέρεις σαν παραδείγματα, θα ήταν κάκιστοι στο να κάνουν δουλειά τύπου product line αλγοριθμική διαδικασία.

Αλλά και αν δεν ήταν δεν ενδιαφέρεται κανένας για κάτι τέτοιο, άσε που δεν θα ήταν διατεθειμένος να πληρώσει τόσο μεγάλο κόστος.

Αυτοί οι άνθρωποι, κάνουν την διαφορά στον τομέα τους όσον αφορά στην φαντασία και την δημιουργικότητα σκέφτονται έξω από την πεπατημένη, outside the box.

Ο αλγόριθμος κάνει αυτό που τον ταίζεις, τον θέλουμε ακριβώς για να λειτουργεί στην πεπατημένη με τεράστια υπολογιστική ισχύ.

Και αυτό είναι τεράστιο σε όγκο για να γίνει από ανθρώπινα μυαλά και ανθρώπινο "εργατικό δυναμικό" φθηνότερα.

Κανείς δεν ψάχνει "φαντασία" στον αλγόριθμο (όχι μέχρι σήμερα τουλάχιστον, και από όσα λίγα ξέρω).

"Δουλειά" ψάχνουν στην AI, επεξεργασία μιας τεράστιας βάσης δεδομένων, ανάλογα με τις επιθυμητές παραμέτρους που ορίζονται.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν φοβάμαι τα εργαλεία αλλά επειδή όχι μόνο φοβάμαι τον άνθρωπο αλλά ξέρω και τι θα κάνει γιατί όλα αυτά δημιουργούν ψυχώσεις, το deep learning και το AR θα μας κάνουν να ξαναγνωριστούμε, να περιοριστούμε και στο τέλος ΝΑ ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΜΕ.

 

 Οι φόβοι των πρωτοπόρων στην τεχνολογία ήταν προφητείες.

 ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ. 🤖

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου