Προς το περιεχόμενο

Ποια φθηνή ακουστική σας εξέπληξε ευχάριστα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oι Walden και οι Sigma που αναφερθηκαν κατ'εμε προσφερουν πολυ καλη σχεση τιμης-αποδοσης. Off the top of my head ομως δε θυμαμαι να εχω παιξει με καποια μικρη Sigma - εχω παιξει με κανα δυο dread τους (νομιζω και με αυτη που ανεφερε ο Δελτα) και με μια OM, και εχω ο ιδιος μια slope dread δικια τους. Τιμιοτατες ολες. Αν αποφασισεις να πας σε dread θα σου ελεγα να διαλεξεις οποια Sigma σου γυαλισει παραπανω. 

 

Η Recording King που εχεις σταμπαρει εχει το φοβερο ατου οτι κανει 150 ευρω, και πραγματικα με τετοια ποσα ποσο δυσαρεστημενος μπορει να εισαι? Στην αναγκη αν αποφασισεις οτι θες κατι με πιο σοβαρο ηχο που να σε τραβαει παραπανω την σπρωχνεις με πολυ μικρη χασουρα και παιρνεις κατι αλλο (ή την κρατας για εναλλακτικα κουρδισματα κλπ). Can't go wrong. Δεν εχω παιξει την συγκεκριμενη αλλα ειχα πριν απο χρονια δοκιμασει αρκετες recording king (και ειχα μια 000 12-fret τους), τιμιοτατα οργανα για τις γελοιες τιμες τους. 

 

Αλλη μικρη παρλορ απο τις πρωτες που ειχαν βγει επι revival των small-bodied την τελευταια δεκαετια ηταν η Gretsch Jim Dandy αν θες να της ριξεις μια ματια.

 

Η parlour της PRS μου ειχε επισης αρεσει αρκετα οταν δοκιμασα μια, αν και πλησιαζει το 500αρικο αν θυμαμαι καλα. Ειχαν βγαλει και μια limited εκδοση με baby blue φινιρισμα στο καπακι που ηταν ερωτας.

 

Tελος, στη μικρομεσαια κατηγορια παντα - Guild M. H Μ240 εχει spruce καπακι και το κλασσικο Guild arched back απο laminate μαονι, και με λιγα παραπανω λεφτα κοιτας και την M120 που ειναι ολη solid μαονι, ουσιαστικα αντιγραφο της ιστορικης M20.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και μια walden του 500αρικου που ειχα παιξει (δεν θυμαμαι μοντελο), αν δεν ηξερα τιμη θα ελεγα οτι κανει πανω απο χιλιαρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια ταπεινή Samick Greg Bennett, που μου αρέσει τρελά ο ήχος της (και έχω παίξει και ακούσει πολλές και ακριβές ακουστικές).

Την είχα πάρει 104,50 € με τα μτφ μέσα σ' αυτό το ποσό.

Είναι dread ηλεκτρακουστική με cutaway, έχει solid spruce top και nato back & sides, με μαόνι μπράτσο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ακουστικές δεν έχω ιδέα, αλλά 2-3 επαγγελματίες και γνωστες που έχουν παίξει με τη δικιά μου walden, την εκτιμούν για άνω του 1000αρικου.

 

Την αγόρασα προ 15ετιας από ένα μαγαζί ψηλά στη Γαλατσίου, όταν εμένα Αθήνα. Μου είχε γυαλίσει μια ibanez μαύρη των 200 (ψευτοκατασκευη). Με έπεισε να δώσω λίγο παραπάνω και δεν θα το μετάνιωνα. Είχε δίκιο και να 'ναι καλά το παλικάρι.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Την αγόρασα προ 15ετιας από ένα μαγαζί ψηλά στη Γαλατσίου,

 

 

Telesound αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Taylor Big Baby!! Ετσι απλή όπως είναι, πανάλαφρη χωρίς cutaway και ηλεκτρικά, αλλά με ήχο απίστευτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα θυμηθηκα εκτος απο τη walden και τη sigma, επαιξα και μια Richwood RD-17 ενος μαθητη μου, και επαθα πλακα για τη σχεση τιμη/αποδοση.

Κοπια taylor dreadnought

Κατω απο 300Ε ειχε τοτε, την εκανα για χιλιαρικου.

Τιμια εταιρεια.

Βγαζει και parlour αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EPIPHONE J-45 Studio στο Νάκα 250 ευρώ. Πάρα πολύ ελαφριά και responsive, εξαιρετική σ'αυτα τα χρήματα. Έχει και πολύ ευκολόπαιχτη ταστιέρα. Κατά λάθος την κατέβασα και έπαθα πλάκα

Οι Sigma είναι αρκετά σκληρές, δε ξέρω αν ανοίγουν με τα χρόνια, αλλά είναι μόνο χορδίλα ο ήχος τους, άψυχος.

 

 

Επεξεργασμένο από gutter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου