Προς το περιεχόμενο

Ποια φθηνή ακουστική σας εξέπληξε ευχάριστα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13546961_800.jpg

Harley Benton CG-45 NS     στα 71 γιούργια ΤΩΡΑ.

Την έχω χρόνια αρκετά, ένα setup όταν την παρέλαβα και παίζει όμορφα.

Όσοι την έπιασαν στα χέρια τους θέλουν να παίξουν μπλούζς όταν είναι στις μαύρες τους ή ρεμπέτικα όταν έχουν σεκλέτια.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gutter είπε

EPIPHONE J-45 Studio στο Νάκα 250 ευρώ.

 

Μιας και την ανεφερες την φτηνη Epi (τιμια και κλασσικη επιλογη σιγουρα), αναφερω απλα οτι εχει κυκλοφορησει φετος απο την Epiphone μια J-45 "Inspired by Gibson" που στα 700 ευρω προσφερει φουλ μασιφ κατασκευη και ακριβη J-45 specs & looks. Δεν την εχω δοκιμασει αλλα εχω μεγαλη περιεργεια, διοτι απο παντου ακουω οχι απλα καλα αλλα διθυραμβικα σχολια.

 

https://www.thomann.de/gr/epiphone_masterbilt_j_45_avs.htm?shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOjJ9&reload=1

 

Ξεφευγει απο το budget εδω φανταζομαι αλλα την αναφερω για completeness. 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gutter είπε

Οι Sigma είναι αρκετά σκληρές, δε ξέρω αν ανοίγουν με τα χρόνια, αλλά είναι μόνο χορδίλα ο ήχος τους, άψυχος.

 

 

 

Εγώ έχω μια Sigma dm-st που την είχα πάρει 200€ , εδώ και δέκα χρόνια τώρα . Πλέον κάνουν 100 πιο πάνω.

 

Άψυχη μου φαίνεται κι εμένα, αν κι όταν την πήρα δοκιμασα κι άλλες στο κατάστημα που όμως καμία τους δεν είχε μασιφ καπάκι. Αλλά είναι πολύ σταθερή στο κούρδισμα και στο setup παρότι την αλλάζω συχνά περιβάλλον (κρύο υγρασία καύσωνας κλπ). Της έχω περάσει κι έναν μαγνήτη de armond για ακουστικές κι ο ηλεκτρικός ήχος μου αρέσει κάπως  περισσότερο. Οι πιο ακριβές μου είχαν φανεί καλύτερες όπως και μια πιο παλιά sigma απ' το κορεάτικο εργοστάσιο.

 

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις, υπήρχαν αρκετά brands που δεν τα ήξερα, οπότε θα βγω τώρα μια γύρα εδώ στα κιθαρομάγαζα και θα δω τι μπορώ να δοκιμάσω.

 

Ένα πρώτο συμπέρασμα από αυτά που διαβάζω είναι ότι όλο και κάτι μπορείς να βρεις στις χαμηλές κατηγορίες αν είσαι τυχερός. Χρόνια τώρα δεν έπαιρνα ακουστική γιατί νόμιζα ότι αν δεν σκάσεις τουλάχιστον 600-700 θα πάρεις κούτσουρο για το τζάκι.

 

Οι 3 που θα δοκιμάσω τώρα σίγουρα είναι:

- Recording King Dirty 30s RPS7 (parlor)

- Epiphone Lil Tex (mini Dreadnought)

- Epiphone J-15 EC Deluxe (Dreadnought)

 

Διαφορετικά όργανα μεταξύ τους, Recording King και J-15 με Fishman ηλεκτρικά και Lil Tex με passive Piezo, οπότε θα δω τι μιλάει περισσότερο στα χέρια. Από ξύλα σίγουρα είναι καλύτερες οι Epiphone, απλά κρατάω και την Recording King μέσα λόγω σώματος.

 

Αν πετύχω κάτι έξτρα που δεν έχουμε συζητήσει εδώ, θα το αναφέρω.

 

15 ώρες πριν, makam είπε

Taylor Big Baby!! Ετσι απλή όπως είναι, πανάλαφρη χωρίς cutaway και ηλεκτρικά, αλλά με ήχο απίστευτο!!!

 

Αυτό είναι το end game για sofa guitar, απλά ακόμα δεν έχουμε τα φράγκα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε υποψην σου οτι η Lil Tex που ειδες ειναι travel-ish κιθαρα και εχει πολυ κοντο scale (22.6 ιντσες). Ισως πασχει λιγο απο... χλαπα-χλαπα, απο την αλλη αν σου αρεσει ο ηχος και σε βολεψει και η ευκολια στο παιξιμο γιατι οχι.

 

Eπισης, για την Recording King που βλεπεις εχε επισης υποψην, αν τυχον δεν το προσεξες, οτι μιας και ακολουθει τη φιλοσοφια των παλαιων Martin 0 εχει 12αρι μανικι (εννοω οτι το μανικι βρισκει το σωμα στο 12ο ταστο αντι για το 14ο που ειναι πλεον το συνηθες). Οποτε στα ψηλα ταστα, ειδικα σε συγκριση με την cutaway dread που ποσταρες θα εχουν τρομερη διαφορα στην προσβαση.

 

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, odis13 είπε

Εχε υποψην σου οτι η Lil Tex που ειδες ειναι travel-ish κιθαρα και εχει πολυ κοντο scale (22.6 ιντσες). Ισως πασχει λιγο απο... χλαπα-χλαπα, απο την αλλη αν σου αρεσει ο ηχος και σε βολεψει και η ευκολια στο παιξιμο γιατι οχι.

 

Άσε odis, βρήκα 2 μεταχειρισμένες Taylor Big Baby τώρα και αρρώστησα, 70-80 ευρώ πάνω από το μπάτζετ που είχα βάλει. Με το μπουφάν στην πόρτα ήμουν, αλλά τώρα ξαναέκατσα να το σκεφτώ. 😂

  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Άσε odis, βρήκα 2 μεταχειρισμένες Taylor Big Baby τώρα και αρρώστησα, 70-80 ευρώ πάνω από το μπάτζετ που είχα βάλει. Με το μπουφάν στην πόρτα ήμουν, αλλά τώρα ξαναέκατσα να το σκεφτώ. 😂

 

Κοιτα, η Taylor Big Baby περαν του οτι ειναι μια πολυ ασφαλης επιλογη γενικα, εχει πανω και ενα ονομα που θα επιτρεψει αν τυχον μελλοντικα θες, να την διωξεις ευκολα - αν την παρεις δε και μεταχειρισμενη πολυ πιθανον να παρεις και τα λεφτα σου πισω σχεδον 100%.

 

Μου ειχε δωθει η ιδεα απο το ποστ σου οτι ειχες αποκλεισει για καποιο λογο τα μεταχειρισμενα. Προσωπικα εγω δυσκολευομαι να σκεφτω σεναριο που θα προτιμουσα να παρω καινουρια κιθαρα αντι για μεταχειρισμενη, οποτε αν δεν το αποκλειεις και σου επιτρεπει να κοιταξεις κατι οπως την Taylor τοτε κατ'εμε absolutely go for it.

 

 

Tελος κατι ελαφρως οφ τοπικ αλλα αφου εχουμε μαζευτει αρκετοι ακουστικοι..Ειμαι σε διακοπες εδω και μερικες μερες χωρις κιθαρα, και μιας και δε μπορω να παιξω χαζευω/διαβαζω για κιθαρες (μεταξυ αλλων). Απο το διαβαζω ως το γραφω ενα τσιγαρο δρομος ειναι και σκεφτηκα να ρωτησω αν υπαρχει ενδιαφερον για ενα μπλαμπλα/αρθρακι σχετικα με τους κλασσικες "συνταγες" ακουστικης κιθαρας και τα σχεδιαστικα/ηχητικα χαρακτηριστικα τους. Διαφορες σε σωματα, σχηματα, scales κλπ κλπ...τι λετε?

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, odis13 είπε

Μου ειχε δωθει η ιδεα απο το ποστ σου οτι ειχες αποκλεισει για καποιο λογο τα μεταχειρισμενα. Προσωπικα εγω δυσκολευομαι να σκεφτω σεναριο που θα προτιμουσα να παρω καινουρια κιθαρα αντι για μεταχειρισμενη, οποτε αν δεν το αποκλειεις και σου επιτρεπει να κοιταξεις κατι οπως την Taylor τοτε κατ'εμε absolutely go for it.

 

Συμφωνώ μαζί σου, τα τελευταία 7-8 χρόνια μόνο μεταχειρισμένα έχω πάρει.

 

Γενικά εδώ είναι λίγο δύσκολη η αγορά μεταχειρισμένων, με την έννοια ότι μπορεί να χρειαστεί να διασχίσεις όλη τη χώρα για να δοκιμάσεις ένα όργανο. Τώρα έτυχε και βρήκα 2 που είναι κοντά μου, 30 και 50 λεπτά μακριά.

 

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να ξεπεράσω λίγο το budget, βρήκα και δουλειά πρόσφατα, ας το ρίξω λίγο έξω. 🙃

 

 

12 λεπτά πριν, odis13 είπε

Tελος κατι ελαφρως οφ τοπικ αλλα αφου εχουμε μαζευτει αρκετοι ακουστικοι..Ειμαι σε διακοπες εδω και μερικες μερες χωρις κιθαρα, και μιας και δε μπορω να παιξω χαζευω/διαβαζω για κιθαρες (μεταξυ αλλων). Απο το διαβαζω ως το γραφω ενα τσιγαρο δρομος ειναι και σκεφτηκα να ρωτησω αν υπαρχει ενδιαφερον για ενα μπλαμπλα/αρθρακι σχετικα με τους κλασσικες "συνταγες" ακουστικης κιθαρας και τα σχεδιαστικα/ηχητικα χαρακτηριστικα τους. Διαφορες σε σωματα, σχηματα, scales κλπ κλπ...τι λετε?

 

Λέμε, λέμε!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, odis13 είπε

Ειμαι σε διακοπες εδω και μερικες μερες χωρις κιθαρα, και μιας και δε μπορω να παιξω χαζευω/διαβαζω για κιθαρες (μεταξυ αλλων). Απο το διαβαζω ως το γραφω ενα τσιγαρο δρομος ειναι και σκεφτηκα να ρωτησω αν υπαρχει ενδιαφερον για ενα μπλαμπλα/αρθρακι σχετικα με τους κλασσικες "συνταγες" ακουστικης κιθαρας και τα σχεδιαστικα/ηχητικα χαρακτηριστικα τους. Διαφορες σε σωματα, σχηματα, scales κλπ κλπ...τι λετε?

 

Δεν λέμε τίποτα.

Απλά περιμένουμε το άρθρο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου