Προς το περιεχόμενο

Ποια φθηνή ακουστική σας εξέπληξε ευχάριστα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

 

Προτάσεις σε αυτό το εύρος τιμών υπάρχουν? Η GS mini μήπως παραείναι mini για αυτή τη "μία" κιθάρα που θέλω? Άλλες εναλλακτικές?

 

Προτασεις υπαρχουν παρα πολλες. Οσο για την GS mini, αυτο μονο εσυ μπορεις να το αποφασισεις - οπως ειπαμε και πριν στον Bill, αν σου αρεσει ο ηχος και η αισθηση μιας sub-sized κιθαρας τοτε γιατι οχι? Αν ομως εχεις στο μυαλο σου εναν πιο συγκεκριμενο ακουστικο ηχο που θα ηθελες να προσεγγισεις τοτε ισως να μη σε καλυψει, εξαρταται απο το τι ψαχνεις.

Εχεις κανενα παραδειγμα απο καποιο κομματι, βιντεο, κιθαριστα που να σου αρεσει ο ακουστικος ηχος του? Θα μπορουμε τουλαχιστον να σου βρουμε καποιες προτασεις παρομοιας φιλοσοφιας ηχητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, odis13 είπε

Εχεις κανενα παραδειγμα απο καποιο κομματι, βιντεο, κιθαριστα που να σου αρεσει ο ακουστικος ηχος του? Θα μπορουμε τουλαχιστον να σου βρουμε καποιες προτασεις παρομοιας φιλοσοφιας ηχητικα.

 

Ένα κομμάτι που μου αρέσει αρκετά ηχητικά είναι το Priestess από Periphery. Δεν είμαι τόσο δα περίεργος με το να βρω τον τέλειο ήχο. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι καλόπαιχτη με καλό build quality, ειδικά στο μπράτσο.

 

Μίλησα με ένα φίλο και με έπεισε να πάω λίγο πιο πάνω, και ψιλοκλείνω προς την Taylor Academy 12 ή 10. Μόνο το σχήμα αλλάζει, και δεν είμαι 100% σίγουρος με το τι σχήμα θέλω. Ίσως την 10 που είναι πιο κλασσικό, τύπου dreadnought.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθολου ασχημη επιλογη οι Academy. Εγω προσωπικα ειμαι φανατικα Dreadnought team, αλλα με βαση αυτο που ακουω στο κομματι θα πω OM (την 12 δηλαδη). Αν θες αυτο τον καθαρο ηχο στα αρπισματα με τις νοτες να στεκονται ξεκαθαρες και "μονες τους" ας πουμε, τοτε μια OM/Grand Concert θα σου κατσει καλυτερα απο μια Dreadnought. 

Βεβαια αυτο στο λεω με βαση μονο τι ακουσα σε μια εισαγωγη στο κομματι που ανεφερες, κατα τα αλλα και με τις 2 νομιζω μια χαρα ευχαριστημενος θα εισαι. Απο πλευρας γενικων specs και αισθησης ειναι ολοιδιες, οποτε στη θεση σου θα πηγαινα να δοκιμασω ενα ματσο OM και dreads για να αποφασισω μεταξυ των 2 τυπων, και μετα επιλεγεις αναλογα. 

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, odis13 είπε

στη θεση σου θα πηγαινα να δοκιμασω ενα ματσο OM και dreads για να αποφασισω μεταξυ των 2 τυπων, και μετα επιλεγεις αναλογα. 

 

Αυτό ακριβώς θα σου έλεγα κι εγώ.

Και όχι μόνο για τον τύπο της κιθάρας, αλλά και γιατί οι ακουστικές έχουν πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ τους ακόμα κι αν πρόκειται για την ίδια μάρκα και το ίδιο μοντέλο.

 

Στην θέση σου θα κοιτούσα yamaha, ibanez, takamine πρώτα, γιατί μπορείς να τις βρεις εδώ να τις δοκιμάσεις.

Και μετά φυσικά ένα σωρό άλλες μάρκες που μπορεί να βρεις.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η academy εχει λιγο μικροτερο scale στο μανικι απο τις συνηθισμενες. Οχι οτι ειναι προβλημα αλλα τσεκαρε το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mediumswing είπε

Νομιζω οτι η academy εχει λιγο μικροτερο scale στο μανικι απο τις συνηθισμενες. Οχι οτι ειναι προβλημα αλλα τσεκαρε το

Σωστος, οι Academy ειναι 24 7/8'', πιο "κοντες" απο το τυπικο 25.5΄΄ αλλα οχι short scale, ισα ενα κλικ πιο πανω απο το Γκιμπσονικο 24 3/4''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ο συγχορεμένος ο θείος μου μας είχε δώσει μια παρόμοια, εξαιρετική κιθάρα. Έχω παίξει πολλά live με αυτή, κυρίως λαϊκό-ρεμπέτικο. Έχει παίξει και hard-rock στην μπάντα! Την έχει πλέον η αδερφή μου όμως.

 

23 ώρες πριν, mediumswing είπε

Νομιζω οτι η academy εχει λιγο μικροτερο scale στο μανικι απο τις συνηθισμενες. Οχι οτι ειναι προβλημα αλλα τσεκαρε το

Όντως έχει πιο μικρό scale, και γενικά είναι λίγο πιο μιρκούλες από τις full-sized, αλλά είμαι και εγώ λίγο νάνος οπότε μια χαρά θα μου βγει.

 

Έχω καταλήξει, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να πάρω την 12 (Grand Concert) ή τη 10 (Dreadnought). Μάλλον για τη 10 θα πάω για να έχω πιο all-around ήχο, αλλά από την άλλη μου αρέσει και λίγο ο πιο "διαφορετικός" ήχος της 12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφερω το θεμα γιατι θελω κι εγω να παρω μια ακουστικη κιθαρα με budget εως 500 euro.

Τη θελω για παιξιμο στον καναπε, να γραφω κανενα τραγουδακι, αντε να ηχογραφησω και κατι προχειρο. 

Εχω καταληξει σε drednought χωρις cutaway, ενω τα ηλεκτρικα δεν τα θεωρω απαραιτητα αλλα δεν τα αποκλειω.

Απο λιγο ψαξιμο ειμαι αναμεσα στην guild d240e και τη yamaha fg830.

Εχετε καποια αποψη;

Μηπως αξιζει τον κοπο να δωσω κατι παραπανω για μια φθηνη martin (σειρα x) η για την taylor academy 10 η ειναι υπερβολη για τη δεδομενη χρηση;

Πειτε καμια γνωμη γιατι εχω ψιλομπλοκαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόλις πριν καμια ώρα πήρα από θωμά την Academy 10e. Η απλή 10 είναι πιο φθηνή γιατί δεν έχει ηλεκτρικά. Άκουσα τόσο καλά λόγια που δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Το ψαξα, το ξαναψαξα, και είπα θα τα αξίζει, δε γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου