Προς το περιεχόμενο

Ποια φθηνή ακουστική σας εξέπληξε ευχάριστα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/12/2022 στις 4:12 ΜΜ, noe13 είπε

Αφού έφτασες εκεί δες κ την Taylor gs mini... Εγώ έπαθα σοκ... Sorry gutter... 

τι σόρρυ σιγά , αφού και εγώ αυτή έχω 10 χρόνια τώρα

 

1675426791476.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 2/2/2023 στις 6:29 ΜΜ, fusiongtr είπε

 

Καλόπαιχτη Bill.

Θα το ξαναπώ, κούκλος είναι.

 

Είναι μοντέλο ο άτιμος και σκέψου ότι ήταν σαν γκρέμλιν όταν τον βρήκα (2 μηνών τότε, 5 χρόνων πλέον).

 

19 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Με γεια. Κανε και καμια ηχογραφηση (με μικροφωνο) να ακουσουμε.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει μικρόφωνο προς το παρόν και closed mic iPhone νομίζω θα την αδικήσει. Πάντως τα λέει το όργανο, δεν έχει σχέση με τις low budget εταιρίες που δοκίμασα. GS Mini και Martin LX1 ένα σκαλί πάνω, σε ξεγελάνε άνετα για full sized κιθάρες, αλλά και η δικιά μου πολύ σοβαρή για τέτοιο ποσό.

 

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι η κιθαρά κόστισε 250+20 (μεταφορικά). Οριακά κλοπή θα έλεγα.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αρκετά πρόσφατο θέμα, το φέρνω πάλι στη ζωή γιατί ψάχνω και εγώ άμεσα μια φθηνή ακουστική. Ήμουν έτοιμος να πάρω αυτήν εδώ τη Fender αλλά θυμήθηκα το θέμα αυτό και είπα να πάρω απόπσις. Αυτό που με αγχώνει πιο πολύ στις φθηνές κιθάρες είναι το fretwork. Πώς είναι λοιπόν το fretwork στην Baby?

 

To budget πάει μέχρι 500, αλλά θα το κόψω τιμολόγιο οπότε μπορώ να κοιτάω μέχρι 600. Εκεί φαντάζομαι παίζει και η GS mini που προαναφέρθηκε. Επίσης δεν με ενδιαφέρει καόλου το να είναι portable, ή να είναι ηλεκτροακουστική. Με μικρόφωνο θα γράφω καμια συγχορδία, που και που.

 

Μια άλλη επιλογή που σκευτόμουν λόγω ιδιαιτερότητας είναι οι Ovation, σαν αυτή εδώ.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 500-600 ευρω θα εχεις τουλαχιστον αξιοπρεπες fretwork. Η μαλλον, θα επρεπε να εχεις αξιωσεις για αξιοπρεπες fretwork. Απο τη στιγμη λοιπον που κοιτας για αγορα καινουριας (συμπερανω οτι στις αγγελιες του νοιζ δε θα βγαλεις τιμολογιο 😅) μη κολλας εκει, στην χειροτερη αν σου ερθει κατι με προβληματικου βαθμου ταστοδουλεια απλα το στελνεις πισως οπως ηρθε.

 

Τωρα για τις Ovation, προκειται για πολυ ιδιαιτερα οργανα που κανανε "καριερα" στην εποχη τους με βασικο ατου το οτι ειχαν ηλεκτρικα που δουλευαν (μεγαλη δουλεια για τα '70ς) και παιζαν σχεδον σαν ηλεκτρικες (που πολλες ακουστικες μπορουν να το κανουν αλλα τοτε λιγες εργοστασιακες το καναν' απο το εργοστασιο), συν το appeal του κατασκευαστικου νεωτερισμου.

 

Ο ακουστικος τους ηχος ειναι...ιδιαιτερος να πουμε? Προσωπικα τους εχω αλλεργια, δεν τις πολυαντεχω ηχητικα και εμφανισιακα οι Adamas ειδικα μου προκαλουν αισθηματα οργης οποτε μενω μακρια τους γενικα. Ειδικα οσες φτηνες/ασιατικες εχω ακουσει/παιξει με τα χρονια μου ακουγωνται με το συμπαθειο σαν κουβαδες. 

 

Ειχα περασει πριν απο χρονια ενα βαρυ dark night of the soul οταν εμαθα οτι ο Tony Rice ειχε ηχογραφησει τον δικο Backwaters σχεδον εξ ολοκληρου με μια Ovation, και εκτοτε εχω βρεθει 2 φορες (η τελευταια μαλιστα πολυ προσφατα) κοντα στο να αγορασω '80ς αμερικανικη Artist που βρεθηκε σε αγγελια σκοτωμα μονο και μονο για να μου λυθει μονιμα η απορια του κατα ποσο θα μπορουσα να συζησω με μια "καλη" Ovation, κατι που μετα δυσκολιας εχω πλεον αποδεχτει οτι μπορει ισως να υπαρξει. Αλλα δε το εχω κανει ακομα, αντιστεκομαι. 

Μιας και ανεφερα το παραπανω, εχε υποψην οτι αμερικανικες Ovation 40ετιας μπορει να τις βρεις με 7-8 κατοσταρικα, που ειναι λιγο εκτος του budget σου μεν αλλα αν για καποιο λογο εισαι αποφασισμενος για Ovation ισως ειναι καλυτερο να παρεις the real thing. 

Αν λοιπον εχεις παιξει με Ovation, και σου αρεσει ο ηχος η αισθηση και η εμφανιση (γιατι ειναι και τα 3 ιδιαιτερα) τοτε με τις ευχες μου. Αν εχεις εσυ ή αλλος περιεργεια του πως δυνητικα μπορει να ακουγεται μια Ovation (περαν απο κουβας), τοτε δες παρακατω (και φυσικα τον προαναφερθεν δισκο):
 


Αν τελος αποφασισεις να αφησεις στην ακρη τις κιθαρες του Σατανα μου λες να ετοιμασω αλλη εκθεση 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Μια άλλη επιλογή που σκευτόμουν λόγω ιδιαιτερότητας είναι οι Ovation, σαν αυτή εδώ.

Οι Ovation είναι ιδιαίτερες κιθάρες και αν δεν έχεις να την δανειστείς από κάπου να δεις πως είναι, δεν θα στην πρότεινα. Πέρα από τον εντάξει εως καλό ήχο συνδεδεμένη δεν έχω να πω κάποιο άλλο καλό. Αντιθέτως, σαν ακουστική ακουγόταν πολύ πνιχτή-αδύναμη. Και με αυτή την πλαστική στρόγγυλη πλάτη θες ιμάντα. Αν παίζεις καθιστός γλιστράει στο πόδι και κάθεται ξαπλωμένη συνέχεια.

Μην με δείρετε όσοι έχετε κάποια

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

δεν με ενδιαφέρει καόλου το να είναι ηλεκτροακουστική.

 

Οπότε ξεχνάς τις Ovation.

Η ευκολία/δυνατότητα καλού ηλεκτρικού ήχου για την εποχή, ήταν το ατού τους, σε αντίθεση με τον ακουστικό τους ήχο.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Αν και αρκετά πρόσφατο θέμα, το φέρνω πάλι στη ζωή γιατί ψάχνω και εγώ άμεσα μια φθηνή ακουστική. Ήμουν έτοιμος να πάρω αυτήν εδώ τη Fender αλλά θυμήθηκα το θέμα αυτό και είπα να πάρω απόπσις. Αυτό που με αγχώνει πιο πολύ στις φθηνές κιθάρες είναι το fretwork. Πώς είναι λοιπόν το fretwork στην Baby?

 

To budget πάει μέχρι 500, αλλά θα το κόψω τιμολόγιο οπότε μπορώ να κοιτάω μέχρι 600. Εκεί φαντάζομαι παίζει και η GS mini που προαναφέρθηκε. Επίσης δεν με ενδιαφέρει καόλου το να είναι portable, ή να είναι ηλεκτροακουστική. Με μικρόφωνο θα γράφω καμια συγχορδία, που και που.

 

Μια άλλη επιλογή που σκευτόμουν λόγω ιδιαιτερότητας είναι οι Ovation, σαν αυτή εδώ.

ΟΙ Ovation αξιοπρεπη ακουστικο ηχο αντικειμενικα δεν εχουν. Το αντιθετο, για τον ηλεκτρικο ηχο τις παιρνεις. Οι Αμερικανικες παιζουν βουτυρο. Με οσες κατω των 500 ε εχω παιξει δεν ηταν αντιστοιχα ευκολοπαιχτες. 

 

Θα σου προτεινα να εχεις το νου σου στις αγγελιες. Εχω δει φοβερα οργανα σε τιμες κοντα ή κατω απο το 500ρικο. Αν βρεις Morris Tornado κ σ'αρεσουν οι Ovation παρ'τη πρωτα (καλα βεβαιωσου πρωτα πως δεν εχει προβλημα😜) κ μετα ρωτα. Ovation copy, made in Japan αν σ'αρεσει το ιδιαιτερο των roundback ακουστικων συγκρινονται με τις Αμερικανες Ovation. Κ λιγα λεω. Πριν λιγο καιρο ειδα μια κοντα στα 350!! 

 

Κ φυσικα στις κανονικες ακουστικες-ηλεκτρακουστικες υπαρχουν πλεον διαμαντια στα μεταχειρισμενα μεχρι 500 ευρω

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια περί Ovation! Αρκετά από αυτά τα είχα στο μυαλό μου και καλώς τα επιβεβαιώσατε. Τις σκεφτόμουν περισσότερο γι αυτό τον σχετικά ιδιαίτερο ακουστικό ήχο που έχουν, αλλά τώρα που το ξαμασκεφτομαι, εφόσον θέλω απλά μια τίμια ακουστική, ας πάρω μια "κανονική".

 

Προτάσεις σε αυτό το εύρος τιμών υπάρχουν? Η GS mini μήπως παραείναι mini για αυτή τη "μία" κιθάρα που θέλω? Άλλες εναλλακτικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου