Προς το περιεχόμενο

Το βάρος της κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά πιστεύω ότι έχουμε συνηθίσει τις πιο βαριές κιθάρες, γιατί όλοι ξεκινήσαμε από μια στρατ, τελε, λες πολ, οπότε μετά μας ξενίζουν οι πιο ελαφριες. 

 

Έχοντας μια 7 χορδη νιώθω ότι είναι πιο γεμάτος ο ήχος χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω κάπως. Μπορεί να είναι και ιδέα μου (πάντα φυσικά με τις ίδιες χορδές και παίζοντας στις 6 τις εξάχορδης).

 

Κάποτε χρησιμοποίησα για κάποιες μέρες μια epiphone sg, μου ήταν πολύ περίεργη η αίσθηση της τόσο ελαφριάς κιθάρας που την ένιωθα σαν παιχνίδι. Αν δεν είναι neck dive και αν δεν έγερνε το σώμα προς τα μπροστά (μεγάλο μείον γιατί το δεξί θα πρέπει να συγκρατεί το σώμα στη θέση του) μπορεί να σκεφτόμουν σοβαρά να έπαιρνα μία. 

 

Τέλος, έχω διαβάσει στο internet για τα μοντέλα του Satriani ότι είναι ελαφρά, αλλά δεν έχω πιάσει καμιά στα χέρια μου, λογικά είναι η καλύτερη για αυτούς που θέλουν ελαφρύ όργανο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με βολεύουν περισσότερο οι ελαφριές κιθάρες, αλλά το αν θα 'κάτσει' επάνω σου το όργανο έχει να κάνει πρωτίστως με την εργονομία. 

Πράγματι όπως αναφέρθηκε ήδη, οι βαριές κιθάρες έχουν λίγο πιό πολύ sustain ενώ οι ελαφρές είναι πιό resonant. Τις αισθάνεσαι να δονούνται στο σώμα σου! 

Εχω την τύχη να έχω δοκιμάσει δύο ίδιες κιθάρες ίδιου κατασκευαστή και ιδίου μοντέλου, με τα ίδια ξύλα, που όμως η μία ζύγιζε 3,900 και η άλλη 3,500. Ήρθαν καινούργιες και αφού έγινε το απαραίτητο setup. κούμπωσαν για να παίξουν. 

Η ελαφριά ήταν λίγο πιό resonant, είχε λίγο πιό πολλά και αέρινα πρίμα, ενώ η βαριά είχε πιό ομοιογενή ήχο παντού. Από τα μπάσα έως τα super high. Στην ελαφριά παρ' ότι μου άρεσαν τα πρίμα λίγο παραπάνω, αισθανόμουν πως από χορδή σε χορδή δεν υπήρχε αυτή η ομοιογένεια (rock-solid) που είχε η άλλη... Αυτό που πρόσεξα ήταν ότι η βαριά είχε στο σώμα 2 συμμετρικά κομμάτια μαόνι, ενώ η ελαφριά είχε 3. Να επισημάνω ότι ακουστικά και οι δύο ακούγονταν το ίδιο! 

Άβυσσος η κατάσταση λέμε, δεν μπορείς να διαλέξεις!! 

Η πιό βαριά κιθάρα που είχα ποτέ μου ήταν μια '70s Gibson Les Paul Custom, γύρω στα 5 kg που ποτέ δεν με βόλεψε. Καθιστός όταν έπαιζα μου έφευγε πίσω και όρθιος με normal ζώνη, μου έκοβε την κυκλοφορία στο λαιμό😆... 

Η πιό ελαφριά κιθάρα που έχω παίξει ήταν μια Parker Fly. Πρέπει να ήταν λίγο πάνω από 2 Kg και απίστευτα βολική και εργονομική, αλλά σου έδινε την εντύπωση ότι κρατάς παιγνίδι και αν κάνεις καμμιά περίεργη κίνηση, θα σπάσει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάρος ενός οργάνου αυτό καθεαυτό δεν με έχει απασχολήσει ποτέ. Και πάνω από 2 ώρες να είναι το λάιβ, με την χρήση της κατάλληλης ζώνης μια (σχετικά) βαριά κιθάρα παλεύεται (δεν μιλάω για 5kg Les Paul Custom των 70's και γενικά για όργανα-άγκυρες).

 

Αυτό που όντως με απασχολεί σε ότι αφορά το βάρος έχει να κάνει με την μεταφορά του οργάνου... αφού συνήθως όταν μιλάμε για βαριά όργανα μιλάμε για les paul, οπότε μιλάμε για σκληρή θήκη, οπότε μιλάμε για παραπάνω όγκο στο αμάξι και κουβάλημα στο χέρι κτλ κτλ οπότε προτιμώ μια ελαφριά strat στο gigbag και γεια σας.

 

Πάντως, χωρίς να ξέρω τις μηχανικές και ηχητικές ιδιότητες που προσδίδει το βάρος, ιδανικά δεν θα θελα την les paul μου πούπουλο ούτε την stratocaster μου βαριά, αν και έχω μια baja tele που μάλλον ανηκει στις ''βαριές'' (ήμουν ατυχος μάλλον) χωρίς όμως να με χαλάει στην τελική και ας προτιμούσα να μου τυγχαινε μια ελαφριά.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου