Προς το περιεχόμενο

Το βάρος της κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Είναι όμως λεπτές και εξ ορισμού ελαφρύτερες.

Ένα πράγμα που μισώ στις κιθάρες είναι να γέρνουν από τη μια μεριά. Και οι SG γέρνουν από τη μεριά του μπράτσου. Αν είναι μπαλαντζαρισμένες όμως ... φυσάνε.

 

Έχω κι εγώ μια.

ΣΕΠΤ 22 2.jpg

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Like 3

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Ένα πράγμα που μισώ στις κιθάρες είναι να γέρνουν από τη μια μεριά. Και οι SG

 

Έχεις μπερδευτεί το thread ίνε για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ όχι για SG.

 

Οπότε απάντησε στην πραγματική ερώτηση: πόσο ζυγΑει η telecaster σου;

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Μπερδεύτηκα 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H telecaster που παίζω λιγότερο, και έχει και τον καλύτερο ήχο, είναι η πιο βαριά απ' όλες (ΜΙΜ std tele).

Και τα υπόλοιπα όργανα (για ευνόητους λόγους δεν τα ονομάζω κιθάρες) που έχω, τα βαριά δεν τα προτιμώ, αν και ηχητικά υπερτερούν έναντι των πιο ελαφριών.

 

Τα ελαφριά όργανα, δεν τα νιώθω να δονούνται, και νιώθω ότι το σώμα και το μανίκι δεν δίδουν το κάτι παραπάνω στον ήχο. Αντίθετα, τα πιο βαριά όργανα μου δίδουν την εντυπωση (ή την έντονη αισθηση) ότι ο ήχος κυκλοφορά σε κάθε σημείο και εξάρτημα του οργάνου. Στα ελαφριά, απλά δονούνται οι χορδές και πιάνει το σήμα ο μαγνήτης.

 

Εννοείται, ότι δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ανάμεσα σε ηχογραφήσεις τους. Μόνο στην αίσθηση (κάτι πολύ σημαντικο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Έχεις μπερδευτεί το thread ίνε για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ όχι για SG.

 

Οπότε απάντησε στην πραγματική ερώτηση: πόσο ζυγΑει η telecaster σου;

Den eho telecaster cardia mou. 

  • Χαχα 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το κάθε όργανο είναι μοναδικό, αν βγάλουμε απο την εξίσωση φασόν κατασκευές, απ όλα έχει ο μπαξές, έχω παίξει με Τελε άγκυρες και Λέστερ πούπουλα, ξύλα, προέλευση, κατασκευή, τα πάντα καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα και φυσικά και τον ήχο, ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του. Πάντως, σε σχέση με τα όσα έγραψε ο @gkourmoul1 πιο πάνω, θα έλεγα πως ο ήχος μιάς ελαφριάς κιθάρας είναι πιο φωτεινός και αέρινος ενώ μιας βαριάς πιο οξύς και μουράτος. Φανταστείτε ένα τρένο που ταξιδεύει, στη μια περίπτωση πάνω σε ράγες και την άλλη αιωρούμενο - κρεμασμένο πάνω απο το έδαφος. Προσωπικά εδώ και πολλά χρόνια λόγω προβλημάτων μέσης παίζω με ελαφριά όργανα - τα οποία και μου αρέσουν και με βολεύουν περισσότερο. Δεν ξέρω αν μου αρέσουν επειδή είναι ελαφριά η αν συνήθισα τον ήχο τους με τα χρόνια αλλά έτσι είναι για μένα. Σπάνια ένα βαρύ όργανο θα με κατακτήσει, εντυπωσιάσει ίσως, αλλά μέχρι εκεί. Οι κανόνες είναι για να καταρίπτονται πάντως, οι 70ς Στρατ χορεύουν γύρω απο τα 4 κιλά αλλά κάποια στιγμή πιάνω μια με το ζόρι 3. Είχα (και έχω) κιθάρες πανάλαφρες που ζυγίζουν τέλεια, θυμάμαι μια Guild Aristocrat που κράτησα κάποιο διάστημα ήταν 2.3 κιλά και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα ζυγίσματος, απο την άλλη μια Κάστομ 4,5 κιλά δεν καθόταν με τίποτα στ αυγά της. Ένα τελευταίο, αν κάποια στιγμή συναντήσετε όργανο που ο τρόπος που ακούγεται και παίζει σας κόβει την ανάσα, το πιθανότερο είναι να θελήσετε να το αποκτήσετε ακόμα κι αν βρίσκεται στον αντίποδα των προτιμήσεων σας. Και θα είστε τυχεροί.

  • Like 5
  • Συμφωνώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως στις περισσότερες των περιπτώσεων ισχύει το εξής:

ελαφρύ όργανο = καλύτερο resonance

βαρύ όργανο = καλύτερο sustain

 

Φυσικά δεν μπορεί κανείς να είναι απόλυτος σε αυτό, μιας και για παράδειγμα ό,τι όργανο έχω παίξει με basswood σώμα, ανεξαρτήτως βάρους, είναι "νεκρό" από θέμα resonance. Σε γενικές γραμμές πάντως, όταν κάποιος γνωρίζει ότι του κάνουν τα χαρακτηριστικά κάποιας κιθάρας, το βάρος μπορεί να του δώσει μια έξτρα χρήσιμη πληροφορία που αρκετές φορές μπορεί να οδηγήσει στην παραπάνω παρατήρηση.

 

Προσωπικά μιλώντας, από τα 15 όργανα που έχουν περάσει από τα χέρια μου μέχρι τώρα (σαν κάτοχος εννοώ), έχω καταλήξει να προτιμάω τα ελαφρύτερα εξ' αυτών, τόσο για πρακτικούς όσο και για ηχητικούς λόγους. Ειδικά το τελευταίο διάστημα η ψυχαναγκαστικότητα έχει αρχίσει να χτυπάει κόκκινο, καθώς αν μια κιθάρα που με ενδιαφέρει για αγορά ζυγίζει πάνω από 3,5 κιλά, κάνω δεύτερες και τρίτες σκέψεις για να προχωρήσω, και συνήθως απορρίπτω την ιδέα στην πορεία. Για αυτό άλλωστε έχω καταλήξει οι τέσσερις κιθάρες που χρησιμοποιώ τώρα να έχουν βάρος από 3,2 μέχρι 3,5 κιλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο Τέρυ. Άμα το live είναι μεγάλο (1:30+ ώρες) πάω στην ελαφριά μου τέλε των 2,5 κιλών, no questions asked. 

 

Ειδικά κάτι μικρές σκηνές όπου δεν έχεις χώρο ούτε για ένα βήμα, δεν είναι για μεγάλη ορθοστασία με βαρύ όργανο. 

 

Ηχητικά, ποτέ μου δεν έψαξα τη σχέση βάρους-ηχητικών χαρακτηριστικών μια και στο συγκεκριμένο θέμα είμαι σαφώς υπέρ της πρακτικότητας, τουτέστιν η ελαφρύτερη κιθάρα πάντα κερδίζει. Για recording και καθιστό παίξιμο, φυσικά τα κριτήρια αλλάζουν.

 

Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα του Γιάννη, πιστεύω ότι με την παρακάτω καλύπτεται πλήρως:

 

Solved

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου