Προς το περιεχόμενο

Νέο τραγούδι - κριτική στην μίξη please!


Andrew Wires

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

Σε ευχαριστώ πολύ! Τι θα μπορούσα να κάνω στην μίξη;

πρέπει να διορθώσεις τις εντάσεις, τη στερεοφωνία και τη συχνότητα των οργάνων της ενορχήστρωσης έτσι ώστε να μην ακούγεται έτσι όπως ακούγεται γιατί δυστυχώς ακούγεται χάλια. Δηλαδή δεν ακούγεται ευχάριστα έτσι ώστε να αποκαλεί για επανακρόαση και να εντυπωθεί.

 Είναι λάθος οι εντάσεις, δεν διαχωρίζονται καλά τα όργανα και μπουκώνουν οι συχνότητες. 

 

 Οι περισσότεροι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε στις παραγωγές μας όταν τα κάνουμε όλα μόνοι μας και όπως εγώ π.χ. δεν έχουμε την απαραίτητη εκπαίδευση και βασιζόμαστε στο αυτί, στην εμπειρία και ότι διαβάζουμε γύρω γύρω.

 Είναι και τέχνη η μίξη και η παραγωγή όπως όλα

 Είναι και τέχνη και επιστήμη.

 

 Δεν μπορώ τώρα να σου γράφω λεπτομέρειες για όλα τα σημεία, δεν έχει και νόημα.

 Πειραματισου, άκουσε, διάβασε, ψάξε, ή  δώστο σε κάποιον  επαγγελματία και δώσε 50 ψωροευρώ🤣 εκεί να τελειώνεις🤣 Πες του να μην κόψει απόδειξη🤣🤣

Συμπληρώνω και στα τεχνικά μέσα που διαθέτουμε.

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, cos_dr είπε

πρέπει να διορθώσεις τις εντάσεις, τη στερεοφωνία και τη συχνότητα των οργάνων της ενορχήστρωσης έτσι ώστε να μην ακούγεται έτσι όπως ακούγεται γιατί δυστυχώς ακούγεται χάλια. Δηλαδή δεν ακούγεται ευχάριστα έτσι ώστε να αποκαλεί για επανακρόαση και να εντυπωθεί.

 Είναι λάθος οι εντάσεις, δεν διαχωρίζονται καλά τα όργανα και μπουκώνουν οι συχνότητες. 

 

 Οι περισσότεροι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε στις παραγωγές μας όταν τα κάνουμε όλα μόνοι μας και όπως εγώ π.χ. δεν έχουμε την απαραίτητη εκπαίδευση και βασιζόμαστε στο αυτί, στην εμπειρία και ότι διαβάζουμε γύρω γύρω.

 Είναι και τέχνη η μίξη και η παραγωγή όπως όλα

 Είναι και τέχνη και επιστήμη.

 

 Δεν μπορώ τώρα να σου γράφω λεπτομέρειες για όλα τα σημεία, δεν έχει και νόημα.

 Πειραματισου, άκουσε, διάβασε, ψάξε, ή  δώστο σε κάποιον  επαγγελματία και δώσε 50 ψωροευρώ🤣 εκεί να τελειώνεις🤣 Πες του να μην κόψει απόδειξη🤣🤣

Συμπληρώνω και στα τεχνικά μέσα που διαθέτουμε.

 

Οπότε μάλλον κατάφερα να το κάνω ακόμα χειρότερο από ότι στην αρχή!  Ένα βήμα εμπρός, 3 πίσω! 😅

Ξέρουμε κανεναν επαγγελματία ή να οργώσω το fiverr;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

Οπότε μάλλον κατάφερα να το κάνω ακόμα χειρότερο από ότι στην αρχή!  Ένα βήμα εμπρός, 3 πίσω! 😅

Ξέρουμε κανεναν επαγγελματία ή να οργώσω το fiverr;

Ξέρω έναν καλό λλά μετά την πανδημία τρελάθηκε και δεν τον εμπιστεύομαι πια🤣 Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου λοιπόν

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλεις να μου στείλεις το multitrack σε εμένα?

 Να παίξω μαζί του έτσι για άσκηση να δω τι μπορώ να κάνω?

Αφού βαριέμαι να γράψω μουσική αυτό τον καιρό, στο να μιξάρω δεν λέω όχι.

 Σκέψου το. Από εμένα είναι δωρεάν ούτως η άλλως. Ενδιαφέρομαι γιατί μου άρεσε το κομματάκι, είναι γουστόζικο🤑

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Στις 2/2/2023 στις 9:30 ΜΜ, Andrew Wires είπε

Καλησπέρα καλησπέρα! Αυτό είναι το επόμενο κομμάτι μου με τίτλο Stronger. Είπα να το βάλω εδώ πριν το βάλω στο Music και το ανεβάσω στις πλατφόρμες για να ακούσω τις κριτικές σας και να διορθώσω ό,τι διορθώνεται ηχητικά αν μπορώ.

 

Σαν κομμάτι αυτό είναι πάνω κάτω, δεν νομίζω να αλλάξω κάτι, για αυτό θα ήθελα να εστιάσετε στην μίξη.

 

Επίσης σε τι είδος θα το κατατάσσατε; Γιατί εγώ δεν έχω ιδέα!

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Πολύ ωραίο κομμάτι, μπράβο. Το ακούω 2η φορά απανωτά. 

 

Το χεις πάει ok, αλλά πάει πιο πάνω. Βασικό σε αυτό που ακούω είναι το πως κάθεται η φωνή.

 

5 ώρες πριν, Andrew Wires είπε

Καλησπέρες! Εφάρμοσα πολλές από τις υποδείξεις σας στο κομμάτι και αυτο είναι το αποτέλεσμα! Βελτιώθηκε καθόλου ή...;

Χαμήλωσα τα pad σε ένταση, τους έκανα και high pass, διαφορετικό eq, έβαλα τις φωνές δεξιά-αριστερά, αφαίρεσα/μείωσα το reverb σε αρκετά στοιχεία (εκτός από κάποια που αφαιρώντας το χαλούσε τελείως τον ήχο τους), έβαλά ελάχιστο reverb σε όλο το master και άλλα.

306146316_Strongerv2AndrewWires.mp3

 πφ, τώρα είδα ότι ανέβασες revision.

 

ερώτηση: πως ηχογραφείς τη φωνή;

  • Like 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

θέλεις να μου στείλεις το multitrack σε εμένα?

 Να παίξω μαζί του έτσι για άσκηση να δω τι μπορώ να κάνω?

Αφού βαριέμαι να γράψω μουσική αυτό τον καιρό, στο να μιξάρω δεν λέω όχι.

 Σκέψου το. Από εμένα είναι δωρεάν ούτως η άλλως. Ενδιαφέρομαι γιατί μου άρεσε το κομματάκι, είναι γουστόζικο🤑

Aν θέλεις, εννοείται! Θα σου στείλω άυριο link! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

Πολύ ωραίο κομμάτι, μπράβο. Το ακούω 2η φορά απανωτά. 

 

Το χεις πάει ok, αλλά πάει πιο πάνω. Βασικό σε αυτό που ακούω είναι το πως κάθεται η φωνή.

 

 πφ, τώρα είδα ότι ανέβασες revision.

 

ερώτηση: πως ηχογραφείς τη φωνή;

Ευχαριστώ πολύ! Με ένα Rode Nt1a. Αλλά ακούγεται έτσι από ένα plugin που έβαλα (CLA vocals). 'Εχει μπόλικο compression και τώρα που ακούω σαν να γρατσουνάει. Ακούγεται πιο έντονο το γρατσούνισμα τώρα που χαμήλωσα τις μεσοχαμηλές στα pads. Οποιοδήποτε tip καλοδεχούμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 λεπτό πριν, Andrew Wires είπε

Ευχαριστώ πολύ! Με ένα Rode Nt1a. Αλλά ακούγεται έτσι από ένα plugin που έβαλα (CLA vocals). 'Εχει μπόλικο compression και τώρα που ακούω σαν να γρατσουνάει. Ακούγεται πιο έντονο το γρατσούνισμα τώρα που χαμήλωσα τις μεσοχαμηλές στα pads. Οποιοδήποτε tip καλοδεχούμενο!

δεν είναι εύκολο να δοθούν τιπς. ο καθένας ακούει αλλιώς, μεταφράζεται αλλιώς γραπτώς, και μεταφράζεται και σε εσένα αλλιώς όταν το διαβάζεις, και μεταφράζεται και αλλιώς στο monitoring σου. πιασ'ταυγόκαικούρευτο.

 

εκτός αν είχαμε μια έτοιμη μίξη, τότε θα μπορούσαμε να πούμε ένα τσακ κάτω εκείνο, λίγο πάνω αυτό, ενα τσακ παραπάνω πρίμα όλο κτλ.

 

rode N1A -> μετά; στην Scarlet;

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

δεν είναι εύκολο να δοθούν τιπς. ο καθένας ακούει αλλιώς, μεταφράζεται αλλιώς γραπτώς, και μεταφράζεται και σε εσένα αλλιώς όταν το διαβάζεις, και μεταφράζεται και αλλιώς στο monitoring σου. πιασ'ταυγόκαικούρευτο.

 

εκτός αν είχαμε μια έτοιμη μίξη, τότε θα μπορούσαμε να πούμε ένα τσακ κάτω εκείνο, λίγο πάνω αυτό, ενα τσακ παραπάνω πρίμα όλο κτλ.

 

rode N1A -> μετά; στην Scarlet;

Ναι. Rode>Scarlett 2i4>pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντρέα, το κομμάτι (στο ξαναλέω) τα σπάει. Η μελωδική γραμμή της φωνής σε συνδυασμό με τη γεμάτη χροιά σου, δίδουν ένα μαγικό αποτελεσμα. Έχει προδιαγραφές, με σωστή μίξη, να πρωταγωνιστήσει. Εάν είχα ραδιοσταθμό, θα το έβαζα βιτρίνα, άνετα.

 

Κυνήγησε το και φτιάξε τη μίξη. 

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου