Προς το περιεχόμενο

Νέο τραγούδι - κριτική στην μίξη please!


Andrew Wires

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

Επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά, όπως είπε και ο @Alex Raptakis μήπως ακούσατε μόνο την πρώτη έκδοση; Γιατί έχω ανεβάσει και μια δεύτερη στην 4η σελίδα του ποστ με διορθώσεις που μου είχαν προταθεί.

@cos_dr@MGs

Μικροδιορθώσεις μπορώ να κάνω εδώ και εκεί αλλά κάτι δραματικά καλύτερο όχι, μου λείπει η πείρα και οι γνώσεις. Αν ακούγεται χάλια, το αδικεί πολύ δηλαδή, να ψάξω κανέναν στο fiverr να κάνει την μίξη

Εγω τα άκουσα και τα δύο και με το συμπάθιο επειδή αξίζει τα είπα 

 Στείλτο μου νσ παίξω, γουστάρω ❤️❤️

 Και πήγαινε το σε κάποιον παράλληλα να τα συζητήσετε. 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μόνο που με "χαλάει" στο revision (από κινητό θα λέω εγώ) είναι το main φωνητικό, που μου δίνει την εντύπωση ότι έχει... proximity effect... σε πυκνωτικό(!). Παίζει ένα μπούκωμα, που κάνει τη φωνή (στην εισαγωγή και σε άλλα σημεία) να πετάει πολύ από την υπόλοιπη μίξη, να μην είναι απλά μπροστά. Γύρω στο 1:41 θα ήθελα τα τύμπανα κάτι άλλο να κάνουν, έστω το χατ να έπαιρνε ημίκλειστα όγδοα, να δίνει μια ροή κάπως.

 

Κάτι γίνεται με το κύριο φωνητικό. Αφενός το παλιό θέμα με τη μεγάλη απόκλιση από στέρεο σε μόνο (που συζητάγαμε) από την άλλη αυτό το μπούκωμα... μπορείς να χτενίσεις λίγο εκείνο το CLA μήπως σου κάνει παραπάνω πράγματα; Μήπως να κάνεις μια ξεχωριστή βερζιον που θα δουλέψεις τη φωνή από μηδενικής σχεδόν βάσης; Γιατί το κομμάτι είναι οκ, αλλά η φωνή είναι τόσο σημαντική που ή το εξυψώνει ή το χαντακώνει.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

@Andrew Wires τι άλλα μικρόφωνα έχεις; 

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγω τα άκουσα και τα δύο και με το συμπάθιο επειδή αξίζει τα είπα 

 Στείλτο μου νσ παίξω, γουστάρω ❤️❤️

 Και πήγαινε το σε κάποιον παράλληλα να τα συζητήσετε. 

Ναι το ξέρω, φυσικά και δεν παίρνω τίποτα αρνητικά. Χάρη μου κάνετε που ασχολείστε, θα στραβώσω κι από πάνω;! Θα σου τα στείλω, εννοείται, με καθυστερεί το Cubase, πρέπει να κάνω export ένα ένα τα tracks (δεν εχει επιλογή για όλα μαζί) και τις μισες φορές κλείνει το προγραμμα κατά το export. Κοντεύω πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Andrew Wires είπε

με καθυστερεί το Cubase, πρέπει να κάνω export ένα ένα τα tracks (δεν εχει επιλογή για όλα μαζί) και τις μισες φορές κλείνει το προγραμμα κατά το export.

To 5 έχεις μάλλον; Στο 12 κάνεις πια παπάδες. Οργανώνεις ομάδες έξπορτ (1-1 τρακ, στεμς, γκρουπς, ανα μαρκερ αν θες, πας κλείνεις τις κότες, γυρνάς και όλα έτοιμα.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ali BaroutΈχω τέρμα το compression στο CLA και το input gain επίσης, ίσως φταίει αυτό. Θα το δω. Το Cubase 8 έχω. Άντε, φτιαξάνε επιτέλους μαζική εξαγώγη;

@Slew RateNt1a το ένα και μοναδικό που έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

@Andrew Wires αν θέλεις, στείλε τη raw φωνή (όπως ηχογραφήθηκε) σε προσωπικό μήνημα. 

  • Like 2

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

το input gain επίσης

Μήπως γι' αυτό αρπάζει τόσο πολύ. Κάνε ένα πάρραλελ μπας για δοκιμή μωρέ, πριν αρχίσεις να ξηλώνεις: Βάλε τη φωνή duplicate χωρίς CLA σε άλλο κανάλι, και παίξε με τα fader να μπλεντάρεις το σχετικά καθαρό vocal με το πουσαρισμένο. Μπορεί να σταθείς τυχερός και να στρώσει έτσι αναίμακτα. (Αν έχεις στατικό μιξ. Αν έχεις και track delay, πολύ automation και άλλα, μπορεί να βγούν άλλα προβλήματα φάσης μετα.)

 

Πάντως εγώ σαν τεμπέλης από εκεί θα ξεκίναγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

@Andrew Wires αν θέλεις, στείλε τη raw φωνή (όπως ηχογραφήθηκε) σε προσωπικό μήνημα. 

Μόλις το έστειλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

To 5 έχεις μάλλον; Στο 12 κάνεις πια παπάδες. Οργανώνεις ομάδες έξπορτ (1-1 τρακ, στεμς, γκρουπς, ανα μαρκερ αν θες, πας κλείνεις τις κότες, γυρνάς και όλα έτοιμα.

Δεν βγάζει multitrack ο κουβάς? Πάρτε SONAR τώρα 😂

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου