Προς το περιεχόμενο

Νέο τραγούδι - κριτική στην μίξη please!


Andrew Wires

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
Μόλις τώρα, Andrew Wires είπε

Ναι. Rode>Scarlett 2i4>pc

 

σε τι level είσαι;

δηλαδή τι τιμές βλέπεις την ηχογραφημένη φωνή στο dBFS scale στο daw όταν είναι σε ένα κανάλι και το fadeer είναι στο 0 και χωρίς processing?

(-5? -10? -25?)

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Η μελωδική γραμμή της φωνής σε συνδυασμό με τη γεμάτη χροιά σου,

αυτό συμβαίνει και δημιουργεί επιτυχίες. Η χροιά της φωνής του συνθέτη να ταιριάζει άψογα με το ύφος της μουσικής που γράφει. (Cobain μου 'ρχεται στο μυαλό)

  • Like 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

σε τι level είσαι;

δηλαδή τι τιμές βλέπεις την ηχογραφημένη φωνή στο dBFS scale στο daw όταν είναι σε ένα κανάλι και το fadeer είναι στο 0 και χωρίς processing?

(-5? -10? -25?)

Στο 0 χωρις processing δείχνει από -30 εως -10, μέση γύρω στο -18db. (αν λέω ασχετίλες πες μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
11 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

Στο 0 χωρις processing δείχνει από -30 εως -10, μέση γύρω στο -18db. (αν λέω ασχετίλες πες μου)

 

να το πρώτο πρόβλημά σου.

-10 είναι ψηλά ακόμα και για high-end κονβέρτορες.

Πόσο μάλλον με τη scarlet.

 

Γράφε ΠΟΛΥ πιο σιγά. Τα δυνατά σου σημεία να μην είναι πάνω από το -25dBFS. Ο λόγος είναι ότι τα αναλογικά στάδια του κονβέρτορα της scarlet βγάζουν άσχημη παραμόρφωση όσο τα πουσάρεις. (credit στον @Phase Shift)

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή ακούω προβληματικιά τη φωνή, και υποψιάζομαι ότι έρχεται και από το recording. 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αντρέα, το κομμάτι (στο ξαναλέω) τα σπάει. Η μελωδική γραμμή της φωνής σε συνδυασμό με τη γεμάτη χροιά σου, δίδουν ένα μαγικό αποτελεσμα. Έχει προδιαγραφές, με σωστή μίξη, να πρωταγωνιστήσει. Εάν είχα ραδιοσταθμό, θα το έβαζα βιτρίνα, άνετα.

 

Κυνήγησε το και φτιάξε τη μίξη. 

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Γιώργο, να' σαι καλά! Το παλεύω με τη μίξη, προς το παρόν με δέρνει αλλά θα δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

να το πρώτο πρόβλημά σου.

-10 είναι ψηλά ακόμα και για high-end κονβέρτορες.

Πόσο μάλλον με τη scarlet.

 

Γράφε ΠΟΛΥ πιο σιγά. Τα δυνατά σου σημεία να μην είναι πάνω από το -25dBFS. Ο λόγος είναι ότι τα αναλογικά στάδια του κονβέρτορα της scarlet της scarlet βγάζουν άσχημη παραμόρφωση όσο τα πουσάρεις. (credit στον @Phase Shift)

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή ακούω προβληματικιά τη φωνή, και υποψιάζομαι ότι έρχεται και από το recording. 

Νάτο το καλό τιπ. Ούτε που θα το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή,κλεισε όλα τα plugins στα κανάλια,βάλε όλα τα ποντεσιόμετρα στο 0 οπως ήταν οταν ανοιγεις ενα αδειο project και μετα κατέβασε τα περίπου στην μέση απο το GAIN η απο την κυματομορφή.Ακουσε τα όλα σόλο για τυχον προβλήματα στο recording.Καθε plugin που βάζεις μετά δέν πρέπει να αλλάζει το volume τις αρχικής εγγραφής.Στο κομμάτι το βασικό σου όργανο είναι η φωνή,εκεί πρέπει να εστιάσεις.Ανέβασε ξεχωριστά κάθε γρούπ χωρίς plugins,να μπορουν να ακουσουν και λογικά σε 2 χρόνια θα έχεις καταλήξει οτι τελικά το death metal σου πάει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολλα θσ πληρώσεις στο ρεύμα και τα τσιγάρα😂 και στα αυτιά για να κάνεις αυτό το πραγματικά όμορφο κομμάτι να ακούγεται pro και δεν θα τα καταφέρεις πάρα σε έναν επαγγελματία το πενηνταρηκακι που θσ το σενιαρει σε μια ωρίτσα😁

Δώσε καλή βάση όπως ειπώθηκε στην αρχική ηχογράφηση σε σωστή στάθμη και δωστο εξω εκτός αν θες να παίξεις εσύ μαζί του και σιγα σιγα να το βελτιώσεις. 

 Εγω πάντως το περιμένω το link για να παιξω για την πάρτη μας με μίξη. Αντι να παίξω 2 ώρες Βαttlefield θα παίξω με τη μιξη να κινηθούν και τα ποτενσιομετρα και οι μπάρες του controller μου γιατί έχουν πιάσει αράχνες. Θα χαλάσουν 😂να ξεσκονίσω και τα ακουστικά μου και να λειτουργησω και τα μόνιτορ, θα πετρωσουν οι μεμβράνες 😂

 

 Περαν του χιούμορ μου θα ξαναπώ πως και εμένα μου άρεσε το κομμάτι. ❤️👍👍❤️

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, τα νέα σχόλια πάνε στο παλιό ή στο καινούργιο? Εγώ που άκουσα την updated έκδοση μπορώ να πω ότι το "έφτιαξες" αρκετά! Ό,τι είχαμε αναφέρει το χεις φέρει σε πολυυυ καλύτερο επίπεδο απ'ότι ήταν πριν - καμία σχέση! Γενικά τίνεις να το φορτώνεις με πολλά φωνητικά, και αυτο καθιστά την όλη μείξη δύσκολη.

 

Η φωνή όταν λες "stronger", στην πρώτη συλλαβή που τραγουδάς νότα Σι, σαν να φορτώνει μπάσο, οπότε θα έβαζα ένα δυναμικό EQ έτσι ώστε να περιορίζεις τη συγκεκριμένη συχνότητα στη συγκεκριμένη συλλαβή, χωρίς να χρειαστεί να το κόψεις όλο.

 

Μου ακούγεται χάλια η ντραμς στο 2:52, πολύ ψεύτικη, λόγω των πολύ φλατ δυναμικών - και λόγω του ότι δεν παίζουν πολλά όργανα οπότε ακούγεται παραπάνω. Όταν ένας ντραμερ παίζει μόνο μπότα-ταμπούρο, το ταμπούρο λογικά το βαράει, οπότε ίσως θέλει παραπάνω velocity.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

. Όταν ένας ντραμερ παίζει μόνο μπότα-ταμπούρο, το ταμπούρο λογικά το βαράει, οπότε ίσως θέλει παραπάνω velocity.

 

 

 Και ακομα καλυτερα αν εχει δειγματα flam το vsti σου, με τα δυο sticks δηλαδη το ταμπουρο, ή στη χειροτερη τα προγραμματιζεις εσυ, θα μου πεις δεν ειναι και ντε και καλα αυτη η φαση, αλλα ειναι μια λογικοτατη επιλογη.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά, όπως είπε και ο @Alex Raptakis μήπως ακούσατε μόνο την πρώτη έκδοση; Γιατί έχω ανεβάσει και μια δεύτερη στην 4η σελίδα του ποστ με διορθώσεις που μου είχαν προταθεί.

@cos_dr@MGs

Μικροδιορθώσεις μπορώ να κάνω εδώ και εκεί αλλά κάτι δραματικά καλύτερο όχι, μου λείπει η πείρα και οι γνώσεις. Αν ακούγεται χάλια, το αδικεί πολύ δηλαδή, να ψάξω κανέναν στο fiverr να κάνει την μίξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου