Προς το περιεχόμενο

Νέο τραγούδι - κριτική στην μίξη please!


Andrew Wires

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Νομίζω πως δεν θα έρπεπε να το έχεις σαν προτεραιότητα το κινητό, όσον αφορά το τελικό master.

Ο λόγος που το κοιτάω τόσο είναι ότι παραπάνω από τους μισούς που τα ακούνε (60%) είναι μέσω κινητού. Καλό είναι να ακούγεται και εκεί αξιοπρεπώς ή τουλάχιστον αντιπροσωπευτικό αυτού που θα ήθελα να είναι.

 

4 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Αλλά τεχνικά μιλώντας, όταν κάνεις stereo separation, αυτό δε σημαίνει ότι πάνε όλα καρφί δεξιά ή αριστερά. Υπάρχει ένα φάσμα στο ενδιάμεσο που μπορείς να το ελέγξεις με διάφορα εργαλεία όπως το iZotope Imager που είναι και τσάμπα απ'όσο θυμάμαι.

image.png.1ca030c7c249cc1de9b1ff572563e2cf.png

 

Υπάρχει και η multiband εκδοχή του που μπορείς να ελέγξεις το stereo separation ανάλογα τις συχνότητες, για παράδειγμα, μπορείς να βάλεις τα μπάσα στο καράκεντρο (που συνήθως αυτό είναι το σωστό), αλλά τις ψηλές, κοφτερές να τις βάλεις στο πλάι. Στη δική σου περίπτωση βέβαια, εγώ θα έκοβα μπάσο από το synth γενικότερα, γιατί ίσως συγκρούεται αρκετά με το κεντρικό μπάσο.

 

Με τέτοιους τρόπους βγαίνει λίγο πιο ισορροπιμένο αποτέλεσμα, και αν-όταν κάποιος ακούσει σε mono, τότε καταφέρνει να ακούσει στοιχεία από παντού, χωρίς το ένα να καλύπτει το άλλο.

Ωραία θα το κοιτάξω, σε ευχαριστώ.

3 ώρες πριν, Nekkon είπε

To Witchcraft πριν αρχίσουν τα πολλά νταμπαρντούμπαρ 😅

 

Γιατί να χαρακτηρίσεις τη μουσική σου κάπως; Είναι απλά η μουσική σου, τα άλλα είναι για τα μουσικά περιοδικά 

Α εμένα δεν με απασχολεί καθόλου, ας πούνε ότι είναι και τσάμικα! Επειδή θα το κάνω pitch στο spotify μήπως το βάλουν σε καμιά λίστα πρέπει να το βάλω σε κάποια κατηγορία στις επιλογές

17 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

πολύ όμορφο!

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κομμάτι είναι καλό όπως είπαν και οι άλλοι και το κατέταξαν ήδη.

Όμως έχει για μένα δυο θέματα στην παραγωγή.

Όλα μου ακούγονται σαν μια λάσπη. Δεν υπάρχουν αιχμές, αέρας ανάμεσα στα όργανα, ενώ τα όργανα που είναι στα άκρα ακούγονται σαν κύματα που έρχονται και φεύγουν. Επίσης στην αρχή δεν ξέρω αν έχεις κάποιο side chain, μου φάνηκε έντονο και χωρίς λόγο. Προς το τέλος γενικά τα συνθια είναι τόσα πολλά που ταπώνουν τη φωνή εντελώς. Το fade out πολύ βιαστικό, γρήγορο σε διάρκεια.

Το δεύτερο και βασικότατο είναι η εκφορά του λογου και της προφοράς. Επρεπε να φτάσω στο 20" για να καταλάβω ότι είναι αγγλικά και στην συνέχεια έπιανα που και που αγγλικές λέξεις.

 

Όσον αφορά αυτό το 60% μπορεί να ισχύει, αλλά επικουρικά. Πρέπει δηλαδή να συνδυάσεις τους δυο κόσμους και όχι ο ένας να είναι σε βάρος του άλλου. Το άκουσα με καλά ακουστικά και από τη μέση και πέρα το έκανα διεκπεραιωτικά για μπορέσω να γράψω δυό λόγια. Δεν το άκουσα με κινητό, ποτέ δεν το κάνω.

Όμως το θετικό είναι ότι έκανες μια πολύ καλή προσπάθεια που με λίγη δουλίτσα στο μιξ θα γίνει μια χαρά.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Επίσης στην αρχή δεν ξέρω αν έχεις κάποιο side chain, μου φάνηκε έντονο και χωρίς λόγο.

Εδώ δεν κατάλαβα καθόλου τι εννοείς. Ποιό πράγμα είναι έντονο; Side-chain δεν έχω βάλει πουθενά στο κομμάτι. Μήπως εννοείς στην μικρή παύση πριν μπουν τα πολλά όργανα που ακούγεται το εφε που είναι σαν κύμα (φφφφΦΦΦΦΦ); Αυτό είναι από το synth, όταν είναι κρατημένο για ώρα το ακόρντο.

 

Ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες και για τα καλά λόγια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ το πρωτο συνθ που ακούγεται και ανεβοκατεβαίνει.

Στο 0.02 φαίνεται καθαρά πριν μπει η φωνή.

Μάλλον είναι κάποιο modulation  του οργάνου

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές προτάσεις και από εμένα σύμφωνα με τα προσωπικά μου γούστα.

 

1. Το main pad θέλει πολύ χαμήλωμα

2. Η μπότα επίσης θέλει χαμήλωμα είναι πολύ μπροστά θεωρώ για το στυλ του τραγουδιού

3. Το panning χρειάζεται περισσότερη δουλειά

4. Η φωνή δεν είναι τοποθετημένη στο χώρο ακούγεται πάλι σαν να γράφτηκε πάνω σε ένα backing track. Δοκίμασε διάφορα reverb presets στην φωνή και ένα πολύ χαμηλό delay και επίσης βάλε λίγο reverb και στο μαστερ

5. Καθάρισε τα χαμηλά ώστε το μπάσο να ακούγεται ευδιάκριτα και χωρίς προσπάθεια

Επεξεργασμένο από PAL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, PAL είπε

Μερικές προτάσεις και από εμένα σύμφωνα με τα προσωπικά μου γούστα.

 

1. Το main pad θέλει πολύ χαμήλωμα

2. Η μπότα επίσης θέλει χαμήλωμα είναι πολύ μπροστά θεωρώ για το στυλ του τραγουδιού

3. Το panning χρειάζεται περισσότερη δουλειά

4. Η φωνή δεν είναι τοποθετημένη στο χώρο ακούγεται πάλι σαν να γράφτηκε πάνω σε ένα backing track. Δοκίμασε διάφορα reverb presets στην φωνή και ένα πολύ χαμηλό delay και επίσης βάλε λίγο reverb και στο μαστερ

5. Καθάρισε τα χαμηλά ώστε το μπάσο να ακούγεται ευδιάκριτα και χωρίς προσπάθεια

Eυχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

1. Για να το λέτε οι περισσότεροι έτσι θα είναι, αλλά στο κινητό με mono ηχείο μετα βίας ακούγεται όπως είναι τώρα. Που να το χαμηλώσω κιόλας. Θα κάνω δοκιμές

4. Και την προηγούμενη φορά που μου το είπες δεν το πολυκατάλαβα. Τι εννοείς ακριβώς με αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το ακούσα από (στερεο) κινητό και ήταν πάρα πολύ αισθητό. Τα pads ακούγονταν σα έντονο βουητό. Θέλουν χαμηλωμα.

 

4. Πρόβλημα με τοποθετηση της φωνής σημαίνει ότι το βάθος της φωνής δεν είναι το ίδιο με το βάθος του mix και έτσι ακούγεται σαν να είναι από άλλο χώρο. Πρέπει να είναι ίδια η ρύθμιση ώστε να φαίνεται σαν να ηχογραφηθηκε ταυτόχρονα με την ορχήστρα.

 

Έχεις παντού το ίδιο reverb?

 

(Btw φοβερό το κομμάτι σου!)

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

1. Το ακούσα από (στερεο) κινητό και ήταν πάρα πολύ αισθητό. Τα pads ακούγονταν σα έντονο βουητό. Θέλουν χαμηλωμα.

 

4. Πρόβλημα με τοποθετηση της φωνής σημαίνει ότι το βάθος της φωνής δεν είναι το ίδιο με το βάθος του mix και έτσι ακούγεται σαν να είναι από άλλο χώρο. Πρέπει να είναι ίδια η ρύθμιση ώστε να φαίνεται σαν να ηχογραφηθηκε ταυτόχρονα με την ορχήστρα.

 

Έχεις παντού το ίδιο reverb?

 

(Btw φοβερό το κομμάτι σου!)

4. Δηλαδή πρέπει όλα να είναι στο ίδιο βάθος; Μετά δεν χάνεται η έννοια του βάθους; Δεν πρέπει κάποια όργανα να ακούγονται πιο πίσω και κάποια άλλα πιο μπροστά; Αλλά και έτσι να είναι, το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να το ακούσω, να το εντοπίσω με τα αυτιά μου. Έβγαλα τελείως reverb και delay στην φωνή μήπως και καταλάβω κάτι, αλλά απλά την φέρνει πιο μπροστά στην μίξη. Δεν μπορώ να καταλάβω και πάλι αν ακούγεται παράταιρο από τα υπόλοιπα.

 

Στην φωνή μόνο έβαλα reverb και delay. Στα υπόλοιπα, ότι είχε το κάθε pad από μόνο του σε reverb, δεν προσθεσα ξεχωριστό, ούτε πείραξα τις ρυθμίσεις του reverb του κάθε οργάνου.

 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

Στα υπόλοιπα, ότι είχε το κάθε pad από μόνο του σε reverb

 

Όταν κάνω κάτι ανάλογο, απενεργοποιω το reverb σε κάθε pad, synth κλπ, και του βάζω το reverb που έχει η φωνή.

Με το delay είναι διαφορετικό. Κάθε κανάλι μπορεί να έχει αλλο level, ακόμα και άλλο είδος delay.

 

Επίσης, βάλε κομπρεσιον στη φωνή, εάν δεν έχεις βάλει. Μαλακώνει και την κάνει πιο smooth και "στουντιακή".

 

Τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη. 

 

Θα προσπαθήσω να το ακούσω αύριο από μόνιτορ για περισσότερες λεπτομέρειες.

5 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

Στα υπόλοιπα, ότι είχε το κάθε pad από μόνο του σε reverb

 

Όταν κάνω κάτι ανάλογο, απενεργοποιω το reverb σε κάθε pad, synth κλπ, και του βάζω το reverb που έχει η φωνή.

Με το delay είναι διαφορετικό. Κάθε κανάλι μπορεί να έχει αλλο level, ακόμα και άλλο είδος delay.

 

Επίσης, βάλε κομπρεσιον στη φωνή, εάν δεν έχεις βάλει. Μαλακώνει και την κάνει πιο smooth και "στουντιακή".

 

Τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη. 

 

Θα προσπαθήσω να το ακούσω αύριο από μόνιτορ για περισσότερες λεπτομέρειες.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου