Προς το περιεχόμενο

Σωστή σειρά πεταλιών στο fx loop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Miltos23 είπε

 

3. harmonizer: Θα το δοκίμαζα στο input με τη λογική το επεξεργασμένο σήμα να ενισχύεται περισσότερο. Εναλλακτικά μπορείς να το βάλεις (με βάση τα πετάλια σου) με την εξής σειρά στη λούπα: Eq -> Harmonizer -> Gate -> Chorus -> Delay. Εχω πειραματιστεί και με τις 2 πιθανές συνδέσεις και μου άρεσε λίγο παραπάνω στη λούπα - όμως δεν μπήκε ποτε σε κάποιο τραγούδι για να ασχοληθώ εκτενέστερα (να δω πως ακούγεται σε ηχογράφηση, σε μεγάλες εντάσεις κλπ)

 

 

 

Thanks, αυτό θα κάνω, και μου ακούγεται πολύ λογικό και σωστό. Ωραίο το αναλυτικό σου ποστ.

 

Ακόμα είμαι εντυπωσιασμένος από το πόσο καλή δουλειά κάνει το Noise Supressor στην λούπα. Και παλιά ήμουνα πολύ ικανοποιημένος με αυτό το πετάλι, ειδικά όταν έπαιζα με single coils και φυσικά βελτίωνε και το overdrive του πεταλιού μου, αλλά εδώ στην περίπτωση ''το βάζω στην λούπα και παίζω με το γκάζι του ενισχυτή'' κάνει θαύματα, έφυγε το fizzyness και στρογγύλεψε ο ήχος ΠΟΛΥ. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους έχουν Μάρσαλ και θέλουν να μειώσουν τον fizzy ήχο (πρόβλημα το οποίο εδώ που τα λέμε, υπάρχει κυρίως σε χαμηλές εντάσεις, οι Μάρσαλ θέλουν να σπρώξεις τις τελικές λάμπες για να βγάλεις Μάρσαλ ήχο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα εχεις.

Δοκιμασε στο τελος ενα clean booster.

Θα ειναι σαν να εχεις stand by τον ηχοληπτη, να σου δωσει λιγη ενταση οταν κανεις solo.

Εγω εχω το tc mini spark, το οποιο κανει τρομερα clean boost, αλλα οταν το χρησιμοποιω στη λουπα, ακουγεται ενα clicking/popping noise οταν το παταω (καθοτι true bypass)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το GE7 είναι λίγο θορυβώδες κοίτα μήπως αν το βάλεις πρώτο το NS κόψει και αυτόν τον θόρυβο,αν δεν ενοχλεί άστα όπως είναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2023 στις 7:41 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Εγω εχω το tc mini spark, το οποιο κανει τρομερα clean boost, αλλα οταν το χρησιμοποιω στη λουπα, ακουγεται ενα clicking/popping noise οταν το παταω (καθοτι true bypass)

 

Το έχω το συγκεκριμένο πετάλι, θα το δοκιμάσω αυτό που προτείνεις αλλά για να είμαι ειλικρινής θέλω να έχω όσο πιο απλό pedalboard γίνεται και σκέφτομαι να αφαιρέσω το MXR micro amp που έχω βάλει μπροστά από τον ενισχυτή και να αφήσω μόνο ένα tubescreamer και ένα wah. 

 

14 ώρες πριν, Superfunk είπε

Επειδή το GE7 είναι λίγο θορυβώδες κοίτα μήπως αν το βάλεις πρώτο το NS κόψει και αυτόν τον θόρυβο,αν δεν ενοχλεί άστα όπως είναι.

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιον ενοχλητικό θόρυβο, αλλά θα αλλάξω την σειρά όπως μου έχετε προτείνει έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι σε αυτά τα δύο πετάλια. Εξάλλου το NS θα είναι πάντα on όποτε όντως καλύτερα να μην είναι πρώτο για λόγους εργονομίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

 

Το έχω το συγκεκριμένο πετάλι, θα το δοκιμάσω αυτό που προτείνεις αλλά για να είμαι ειλικρινής θέλω να έχω όσο πιο απλό pedalboard γίνεται και σκέφτομαι να αφαιρέσω το MXR micro amp που έχω βάλει μπροστά από τον ενισχυτή και να αφήσω μόνο ένα tubescreamer και ένα wah. 

Το micro amp το έχω μόνιμα ανοιχτό στην αρχή. Είναι βασικό μέρος του τόνου μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου