Προς το περιεχόμενο

Amplifiers in 2023 - a waste of money?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Freedom είπε

Αμαν ρε παιδιά, το '92 ελιωνα Marshall 1959 SLP Reissue, μια χαρα ήταν οπώς και ο SL που φτιαξαμε και ηταν point to point. Τι κολλήματα είναι αυτά, διαφορετικά ακουγοντουσαν επειδή ειχαν αλλα σπεκς (και λάμπες) οχι επειδή ο ένας ηταν μπασκλασαρια πλακέτα και ο άλλος του σαλονιού PTP.

 

Τα μονα disavantages των μη-PTP ειναι αν κάποιος θέλει να κάνει mods ή κάτι στην πλακέτα πάει καλλιά του που και εκεί μην τρελλαθούμε, ένας άνθρωπος που το έχει με τα ηλεκτρονικά δεν έχει πρόβλημα. Α ναι και προφανως σε όσους οι εισοδοι/εξοδοι ή pots ειναι κολλημένα στις πλακέτες που προφανώς ειναι πιο επιρρεπείς στο να τα παίξουν αλλά και αυτό δεν είναι κάτι που προκυπτει μερα παρα μέρα ή δεν επιδιορθώνεται (ολοι μου οι λαμπάτοι απο το 1991 έως και το 2006 πλακέτες ήταν, δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα, μην τρελλαθουμε κιόλας).

 

Ναι μπρε πλάκα κάνω, υπάρχουν εξαιρετικοί ενισχυτές με πλακέτες και ακόμα και οι "αγιοβασιλιατικοι" φθηνότεροι Fender,Vox ,Peavey, Marshall που έχουν και τις λυχνίες στην πλακέτα αν τους χρησιμοποιείς όπως τους χρησιμοποιούμε εμείς , βασικά στο σπίτι,μια χαρά θα κρατήσουν ,δεν θα τους πάμε και παγκοΖμια τουρνέ.

 

Απλα είναι η ομορφιά του hw και στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχουν μη handwired ενισχυτές στα watt που χρειάζομαι και στα ηχητικά γούστα μου.  :)

 

Άσε που με εκνευρίζουν οι εξωφρενικές τιμές τους για αστείες cookie cutter κατασκευές. (1100 euros ο Hot Rod deluxe ,φθηνό μεξικάνικο pcb με τις λυχνίες στην πλακέτα, έλεος)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Freedom είπε

Θα αφήσω κάποιες σκόρπιες σκέψεις ....

 

 

Τα είπες όλα.

Να πάει στα λυμένα παρακαλώ, και το ποστ να γίνει στίκυ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Τα είπες όλα.

Να πάει στα λυμένα παρακαλώ, και το ποστ να γίνει στίκυ.

 

Δεν θεωρώ ότι κάτι μπορεί ποτέ να είναι λυμένο. Συζητάμε, εμβαθύνουμε, μαθαίνουμε μια ζωή.

  • Συμφωνώ 2

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Slew Rate είπε

 

Δεν θεωρώ ότι κάτι μπορεί ποτέ να είναι λυμένο. Συζητάμε, εμβαθύνουμε, μαθαίνουμε μια ζωή.

 

Ναι βρε εννοείται.

Σχήμα λόγου είναι, και το είπα καθ' υπερβολήν και χιουμοριστικά.

Είναι παλιά ατάκα εδώ.

Αν συνέχιζα, θα έλεγα να του βάλουμε και χρήματα στο paypal γιατί το έλυσε το θέμα. :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ναι μπρε πλάκα κάνω, υπάρχουν εξαιρετικοί ενισχυτές με πλακέτες και ακόμα και οι "αγιοβασιλιατικοι" φθηνότεροι Fender,Vox ,Peavey, Marshall που έχουν και τις λυχνίες στην πλακέτα αν τους χρησιμοποιείς όπως τους χρησιμοποιούμε εμείς , βασικά στο σπίτι,μια χαρά θα κρατήσουν ,δεν θα τους πάμε και παγκοΖμια τουρνέ.

 

Βρε εδώ θυμάσαι τους HB αντιγραφές των κεφαλιών Epiphone Valve Junior 5W που ηταν και καλυτεροι απο τους Epiphone γιατι ειχαν παρει το κυκλωμα και ειχαν κανει και mods? Ουτε 100 ευρω δεν εκαναν...

 

Ειχαν φαει τοσο κουβαλημα και κραδασμους σε αυτοκινητο και δεν παρεδωσαν πνευμα, οι άλλοι θα κολλώσουν?

 

Πυριμαχοι τελείως...

 

ΥΓ: ειχα και το κεφαλι Epiohone, και το κεφαλι HB και τον combo HB, τα 2 τελευταία ειχαν φαει πολύ "ξυλο" λεμε και δεν ειχαν βγαλει κιχ τα καημενα. Να πω την αληθεια οι βασεις των λαμπων στο PCB με φοβιζε λιγο (γιατι αλλαζα πιο γρήγορα απο σωβρακα) αλλά δεν εγινε κατι κακο...να κατι που ξεχασα στο προηγουμενο ποσστ, και οι βασεις των λυχνιων στο PCB ειναι ενδεχομενο προβλημα αλλά αν εγω που ειμαι καφρος και μπαινοβγαζα λαμπες ανα 5αλεπτο δεν ειχα θέμα μαλλον δεν είναι πολυ συχνό προβλημα...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Τα είπες όλα.

 

Στράτο, μην κάνουμε ζαβολιές, δεν τα είπα εγώ, τα βαριά αναλγητικά τα είπαν, λολ, κάποια στιγμή θα διαβασω και εγω να δω τι έγραψαν...🤪

 

Χωρις πλάκα, εχουν γινει ωραίες συζητησεις και για τα μοντελερς και για τους ενισχυτές εδω περα μέσα και σχετικά πρόσφατα (που είσαι βρε Κωστή?), το όλο θέμα για μένα ειναι να μην ειμαστε απόλυτοι, ή όπως έλεγε ο Jimi να προσπαθήσουμε να κάνουμε "understand both sides of the sky"...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Στράτο, μην κάνουμε ζαβολιές, δεν τα είπα εγώ, τα βαριά αναλγητικά τα είπαν, λολ, κάποια στιγμή θα διαβασω και εγω να δω τι έγραψαν...🤪

 

Χωρις πλάκα, εχουν γινει ωραίες συζητησεις και για τα μοντελερς και για τους ενισχυτές εδω περα μέσα και σχετικά πρόσφατα (που είσαι βρε Κωστή?), το όλο θέμα για μένα ειναι να μην ειμαστε απόλυτοι, ή όπως έλεγε ο Jimi να προσπαθήσουμε να κάνουμε "understand both sides of the sky"...

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν πρέπει να είναι one or the other

  • Like 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίες απόψεις στο thread, ωραία κουβέντα γενικά. Ως οπτική κλείνω προς τον Φούζιο και τον Cordy.

 

Εγώ θα πω ότι με ό,τι κι αν παίξω (Marshall, Victory, Blackstar, Atomic Amplifire, Fractal, plugins) παρόμοιο ήχο καταλήγω να έχω, γιατί ο ήχος που έχω μες το κεφάλι μου δεν αλλάζει. Μου αρέσουν τα boxy μεσαία, δε μου αρέσει ιδιαίτερα το επιβλητικό low end και με ενοχλούν οι έντονες ψηλές.

 

Οπότε ό,τι και να μου δώσεις θα το ρυθμίσω με αυτή τη λογική. Αυτό που κοιτάω πλέον είναι η ευκολία στη χρήση, τι με εμπνέει περισσότερο, αλλά και τι ταιριάζει με το κάθε project.

 

Περί amp in the room no comment, αν ήθελα να αλλάξω διαμέρισμα έβρισκα και πιο εύκολο τρόπο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν πρέπει να είναι one or the other

 

Μα εννοειται! Εργαλεια είναι, χρησιμοποιείς το σωστό για σένα και την χρηση που το θελεις εργαλείο και φυσικα μπορείς καλλιστα και να τα έχεις και να τα χρησιμοποιείς και να τα απολαμβάνεις και τα δύο.

 

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Περί amp in the room no comment, αν ήθελα να αλλάξω διαμέρισμα έβρισκα και πιο εύκολο τρόπο.

Ένας Katana πχ δε θα βόλευε στο διαμέρισμα; Έστω και με τα δεδομένα της Ολλανδιας. Για να μην χρειάζεται ντε και καλά να ανοίξει ο κομπιούτορας

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου