Προς το περιεχόμενο

Amplifiers in 2023 - a waste of money?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι η γνώμη του σκιτζή.

 

Με mooer πεταλάκι, όλα καλά, νιώθω ότι παίζω όργανο. Με καρφί στον τάινυ τέρρορ ή στον φέντερ τρανζιστοργιακλωτσές, πάλι όλα τέλεια. Καρφι στην κάρτα ήχου καθαρίλα, πάλι κομπλέ.

 

Πλαγκ ιν άμπλιτιουμπ... Χμμ. Εξαρτάται σε τι φάση είναι το πρότζεκτ. Μου έχει τύχει να κλείσω τον υπολογιστή με μεγάλη πίκρα και να κάθομαι να μελετάω χρωματικές 2 ώρες από τη στεναχώρια, γιατί νόμιζα ότι τραβάω πίσω. Τελικά δεν έφταιγα εγώ, ήταν το πρότζεκτ φορτωμένο, και το πλαγκ μου άφηνε αίσθηση ρετσινοδαχτυλίασης.

 

Οπότε ξέρω γω ρε παιδιά; Να είχαμε όλοι ένα σπίτι κάπου που έχει 20dB περιβάλλοντα θόρυβο, να ανάβουμε τις λάμπες με 135w RMS να φχαρστιόμαστε. Αλλά... Πάνω σε αυτό το αλλά γίνεται όλη η κουβέντα, και πολύ ωραία τα λέει ο πιλάρας και μπράβο του.❤️

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Να είχαμε όλοι ένα σπίτι κάπου που έχει 20dB περιβάλλοντα θόρυβο, να ανάβουμε τις λάμπες με 135w RMS να φχαρστιόμαστε.

 

Εδώ έχω ένσταση.

Ξέρω ότι είμαι μειοψηφία, αλλά δεν αντέχω την ένταση.

Δεν μπορώ να λειτουργήσω καν, σε σοβαρές εντάσεις.

Θέλω να ακούω, και η ένταση αισθάνομαι ότι με εμποδίζει να συγκεντρωθώ ακουστικά.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ μπορώ την ένταση στο σπίτι. 5 watt και στη μέση η ένταση είναι αρκετά δυνατά για να απολαύσω. 1 watt και ένταση πριν τη μέση είναι πιο ευχάριστο.

 

Σε πρόβα και λάιβ είναι άλλη ιστορία.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εδώ έχω ένσταση.

Ξέρω ότι είμαι μειοψηφία, αλλά δεν αντέχω την ένταση.

Δεν μπορώ να λειτουργήσω καν, σε σοβαρές εντάσεις.

Θέλω να ακούω, και η ένταση αισθάνομαι ότι με εμποδίζει να συγκεντρωθώ ακουστικά.

Ναι αλλά ένα τζαζοκίθαρο με τον deluxe reverb στο 3 θα το συμπαθούσες

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

 

Πλαγκ ιν άμπλιτιουμπ... Χμμ. Εξαρτάται σε τι φάση είναι το πρότζεκτ. Μου έχει τύχει να κλείσω τον υπολογιστή με μεγάλη πίκρα και να κάθομαι να μελετάω χρωματικές 2 ώρες από τη στεναχώρια, γιατί νόμιζα ότι τραβάω πίσω. Τελικά δεν έφταιγα εγώ, ήταν το πρότζεκτ φορτωμένο, και το πλαγκ μου άφηνε αίσθηση ρετσινοδαχτυλίασης.

 

 

Αφηνω λιγο στην ακρη το latency να πω κατι αλλο σχετικα με προτζεκτ.

Οταν ανοιγουμε ενα προτζεκτ αλλαζουν πολλα. Ειμαστε κ ηχοληπτες κ παραγωγοι. Ακομα κ οι πιο ασχετοι (οπως η αφεντομουτσουναρα μου). Ως ασχετοι μπορει να εχουμε κανει επιλογες ασχετων σε ενα απο τα πιο σημαντικα βηματα του κομματιου το pre-production. Αν δεν καθονται καλα οι ηχοι που εχουμε επιλεξει απο μονοι τους, κι αν μονο με volume κ παναρισμα δεν εχεις ενα υποφερτο μιξ, θα εχεις αμφιβολιες.. υπαρξιακες μετα🙃

 

Ποσες φορες δεν εχω εγκαταλειψει πρησετ που εφτιαξα γιατι ακουγεται χαλια στη μειξη ενω απο μονο του φυσαει. Κ δεν ερχεται να κατσει ουτε μετα απο 2 ωρες tweaking. Φτιαχνεις ενα αλλο, με αλλα υλικα, ερχεται καπως το πραγμα κ μετα αναρωτιεσαι γιατι αφου κ τα δυο ειναι τις ιδιας νοοτροπιας κ ακουγονται τοσο καλα μονα τους στο κομματι εχουν τοσο διαφορα? Κ μετα απο 4 μηνες ανακαλυπτεις πως το παλιο σου πρησετ σε αλλο προτζεκτ ακουγεται 5 επιπεδα πιο πανω απο το καινουργιοτερο, το καλο ντε!!!😡 

 

Βεβαια απο τα συμπερασματα που βγαζεις μαθαινεις να φτιαχνεις καλυτερους ηχους. Για την ακριβεια τους καλυτερους ηχους θα τους βγαλεις αν ξερεις πως να ηχογραφεις κανονικο ηχο με μικροφωνο κ πας να συμπεριφερθεις ετσι κ στο πλαγκιν... αλλα ελα που αν ανοιξω το πλαγκιν 3 φορες (για εναν ηχο μονο) με 3 διαφορετικα 3rd party ir (το ενα room) τα βαλω σε bus κ παω να τα επεξεργαστω απο εκει σαν κανονικη ηχογραφηση θα γελαει ο πισις κ θα με μουτζωσει. Στα 3 δευτερα που θα εχει πριν κρασαρει ..

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Συμφωνώ 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τις 2 πρώτες παραγράφους μόνο, γιατί καλό ήχο που λέει η τρίτη δεν έχω καταφέρει ακόμα να βγάλω.😄

 

Ενώ στον ενισχυτή είναι άλλη φάση. Περνάει ο ήχος πιο εύκολα. Όπως έλεγε κι ο δάσκαλος μου στο τρομπόνι: "Όλα ψέματα και παρα φύσιν είναι Γιώργη, άλλα παίζουμε, και άλλα ακούγονται. Άλλη εντύπωση αφήνουμε."

 

Πάντως δίκιο έχει ο πιλάρας, με λεφτά όλα φτιάχνουν.😄 Έναν λαμπάτο για κοκό λαλά του μουσικού, και μουλτισπλίττερ σε κουαντ κόρτεξ, κέμπερ, pc. Κι όλα εντάξει!

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

Ενώ στον ενισχυτή είναι άλλη φάση. 

Τα φυσικά όργανα - αναλογικές πηγές κάθονται πιο εύκολα μεταξύ τους. Έλα όμως που στα πρότζεκτ έχεις κ από αυτά κ από digital instruments...χάος. τουλάχιστον με τον ενισχυτή λες αυτός ήταν ο ήχος, ήταν καλός, ήταν καλο-καλουτσικο το ρηκορντηγκ τώρα ότι κ να γίνει φταίει πως δε σκαμπαζω από μίξη. Κ προχωράς. Δε κανείς τουικ χωρίς αύριο στον ήχο τον ηχογραφημένο. Το αφήνεις για τη μίξη αυτο😊

 

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

 

Πάντως δίκιο έχει ο πιλάρας, με λεφτά όλα φτιάχνουν.

Α γεια σου! Μανεηζ!

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Τα φυσικά όργανα - αναλογικές πηγές κάθονται πιο εύκολα μεταξύ τους.

 

Δεν είμαι τόσο σίγουρος.

Αλλά είμαι άσχετος, μην μου δίνετε σημασία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου