Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός ραδιοφώνικού σταθμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι πολυ καλη ιδεεα αλλα δυστυχως δεν κραταει για πολυ..Μετα απο λιγο σου ριχνουν παρασιτα στην συχνοτητα που εκπεμπεις και σταματας. Και αν σε εντοπισουν, κουβαλιουνται ασφαλιτες κτλ κτλ...Παρ ολα αυτα νομιζω στα AM εκπεμπεις ελευθερα..Το ραδιοφωνο δεν φτιαχτηκε για τις πολυεθνικες και τις ΑΕ..Ο καθενας θα πρεπε να χει λογο στο ραδιοφωνο και πρεπει καπως να φανει αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλα τα 'χε η μαριορή, η ελεύθερη ραδιοφωνία της έλειπε.

Ειδικά πάντως αν κάνεις τέτοια κόλπα στην πανίσχυρη εκκλησία της μπανανίας με λίγα λόγια την στρουμφοέκατσες! Κράτος κύριοι, κράτος...

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για γέλια πάντως η όλη φάση. Εγώ όταν ήμουν φοιτητής έκανα εκπομπή σε έναν μικρό τοπικό σταθμό στα γιάννενα. Μου είχαν δώσει το ελεύθερο και έβαζα ότι ακραίο καφριλίκι black, death, thrash κτλ μου ερχόταν ή μου ζητάγαν, αλλά δεν επιτρεπόταν να ακούγονται "κακές λέξεις" στα ελληνικά. Να παίζει δηλαδή το κάθε βλάσφημο νορβηγικό καφριλίκι και να μην μπορείς να βάλεις τον γαμιά της γειτονιάς των kafrillion... Δεν ειναι κοροϊδία όλα αυτά τα προσχήματα;

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι μακριά από μεγάλες πόλεις οπότε δε νομίζω να έχω πρόβλημα....

το συμβούλιο αυτά που το βρίσκω;

Αμά πάνε όλα καλά για την αδεία πως είναι πληρώνεις ενά ποσο και την παίρνεις πληρώνεις καθε μήνα....;

Αυτά για τις ερασιτεχνικές που έχω ακούσει δεν ισχύουν;

Κάποιο μεγάλο κατάστημα να εμπορευεται τετοιά και να μπορω να παραγγείλω δεν υπάρχει;η κάποιο μαγαζί στην θεσσαλονίκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υποκρισία στην Ελλάδα δεν παίζετε με τίποτα

 

Καλά αμα το πιάσουμε αυτό το θέμα όσον αφορά τα ΜΜΕ θα έχουμε υλικό για άλλες 10 σελίδες :D :D :D :D :D :D

 

Όπως το βλέπω, τα κλασικά ΜΜΕ πια είναι αναγνωρισμένη εξουσία και άρα για να κάνεις κάτι πρέπει υποχρεωτικά να έχεις άκρες για να χωθείς και την αντίστοιχη διάθεση. Αν θέλεις να κάνεις κάτι διαφορετικό, η μόνη λύση είναι να ασχοληθείς με άλλα, καινούρια μέσα που ακόμα δεν έχουν φθαρεί τόσο... Βέβαια εκεί χάνεις κάποιο κόσμο, λιγότεροι για παράδειγμα θα σε ακούσουν από το internet, παρά από τα FM αλλά:

α) αν ίσχυε το ανάποδο, σιγά μην είχαν αφήσει το internet ελεύθερο

β) ο κόσμος που θα σε ακούει θα είναι λιγότερος αλλά πιο ενεργός (άλλα τα χαρακτηριστικά ενός ακροατή FM, άλλα ενός ακροατή στο internet).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠαρ ολα αυτα νομιζω στα AM εκπεμπεις ελευθερα

 

Όχι, δυστυχώς, στα ΑΜ δεν εκπέμπεις ελεύθερα. Τα ΑΜ σύμφωνα με την Ελληνική νομοθεσία είναι μπάντα συχνοτήτων που προορίζεται για της ανάγκες του στρατού. Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή αλλά σε κάποια "ειδική" περίπτωση μπορεί να το κάνουν. Απλά επείδη δεν τη χρησιμοποιούν σαν μπάντα, δεν είναι και τόσο σκληροί με το να σε κηνυγήσουν.

 

Όσο για το άσυλο, ο ραδιοφωνικός σταθμός δεν εντάσσεται στις διατάξεις του ασύλου. Δεδομένου ότι ο σταθμός έχει εμβέλεια και εκτός πανεπιστημίου, το κάνει να ξεφεύγει από το άσυλο και αν θιχτούν τα συμφέροντα κάποιου δε θα καταλάβεις από που μπήκαν στο studio και αρχίσαν να τα μαζεύουν όλα (κι εσένα μαζι) ειδικά αν πέφτεις πάνω στην συχνότητα της εκκλησίας. Δυστυχως έτσι είναι τα πράγματα. Κανονικά τα πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας δικαιούνται συχνότητες FM τις οποίες μπορούν να χρησιμοποιήσουν για ερευνητικούς σκοπούς. Σε μερικά ιδρύματα υπάρχουν σταθμοί, υπό την σκέπην βέβαια και της διοίκησης του ιδρύματος αλλά δε διαφέρουν σε τίποτα από τους trendy σταθμούς που έχουν πλημμυρίσει τα ερτζιανά.

 

Όλα αυτά που λέω προκύπτουν από την μερικών χρόνων εμπειρία μου στον 1431 ΑΜ, τον αυτόνομο και ανεξάρτητο φοιτητικό σταθμό στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. (Ο λόγος που παραμένει ακόμα ΑΜ είναι τα συμφέροντα και το άσυλο που σας έλεγα παραπάνω. Να φανταστείτε ότι τα μηχανήματα για FM τα έχει ο σταθμός εδώ και 2-2.5 χρόνια.)

 

Τέλος, για τον φίλο που έκανε την αρχική ερώτηση, θα του πω απλά ότι αν δεν έχει πολλά λεφτά να διαθέσει, μεγάλες γνωριμίες και πολύ χρόνο, ας μην μπει καν στη διαδικασία του ψαξίματος. Η μόνη λύση είναι το Internet!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε, αφου χρόνο έχεις, βίσμα έχεις ,λεφτα για χασιμο διαθέτεις πιάσε εναν τεχνικό ρ/σ στην περιοχη σου και ζήτα του να στο στήσει. Στο κατάστημα ηλεκτρονικών που εμπορέυεται RF στην πόλη σου ή κάποια κοντινή μεγάλη πόλη (διπολα, πομπούς, exiter, κτλ) θα βρείς σίγουρα πληροφορίες.

Α, επίσης, επίσημες άδειες στην επαρχία δέν υπάρχουν ακόμα, υπάρχουν άδειες δοκιμαστικής εκπομπής και εκδίδονται απο την νομαρχία αλλά δεν παίζει να πάρεις.

e are the knights who say...Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχθές έμαθα ότι άδειες δε δίνονται από το 99 αλλά ο νόμος θα αλλάξει τώρα σε λίγο καιρο

για τον εξοπλισμό προφανώς δε βρήκα μαγαζί για να ρωτάω και ούτε ηθέλα να μπλέξω με τεχνικους

Τελικά βρήκα γνωστό που μπορεί να με βοηθήσει και μου λεεί το να στήσεις έναν πομπό για μια απλή εκπομπή δεν είναι και ότι πιο ακριβό εξάλλου δε θέλω να να κάνω καμια επιχείρηση πως μπορώ να εκπέμπω ερασιτεχνικά ρώτησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου