Προς το περιεχόμενο

ο Soldano στο μάστορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω πως ειναι ατυχης η επιλογη μπακινγκ. Οι καθαρες του κιθαρες ειναι παντου συχνοτικα κ παροτι η σολο που εβαλες ακουγεται ξεκαθαρα, παντα ο ηχος των καθαρων σου αποσπα την προσοχη.

 

Επισης διαλεξες κιθαρα με φλατ χορδες για αυτο το μηχανημα?!? Ουαου

 

Παρ'ολα αυτα κοντα στο 4:00 (πρεπει να παιζεις με τα drive του slo εκει) φαινεται τι μηχανημα ειναι. Κι ας ειχες κουραστει σ'εκεινο το σημειο κ το παιξιμο ειχε χασει τη συνεχεια του (6 λεπτα ειναι πολλα για ενα τζαμ πανω απο το συγκεκριμενο τρακ, εγω θα το ειχα χασει πολυ πιο πριν)

 

Ευχαριστουμε παντως για την παρουσιαση😛 (μετα το κραξιμο). Πρεπει να ειναι τοπ μηχανημα κ σου ευχομαι να το ταιριαξεις στο ριγκ σου κ να το καταφχαρστηθεις!

 

 

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

 

 

Επισης διαλεξες κιθαρα με φλατ χορδες για αυτο το μηχανημα?!? Ουαου

 

 

Η κιθαρα ηταν πιο κοντα μου και βαριόμουνα να σηκωθώ.

Οι περισσότερες κιθαρες μου εχουν φλατς

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν ακουγεται ετσι σε παιξιμο με δαχτυλα κ φλατς στο καθαρο καναλι εχω εντυπωσιαστει. Πολυ πιο all around απ'οτι φανταζομουν. Επισης με εντυπωσιασε στην αρχη το ιδιο το παιξιμο σου. Παιζω πολυ με δαχτυλα κ ενω εχει πολλα συν στον ηχο το τοσο ρυθμικα ακριβες παιξιμο ..μου διαφευγει. Το που καθονται οι αξιες ρυθμικα εννοω. Ενω ελεγχω πολυ καλυτερα τη διαρκεια κ τα μιουταρισματα, η αρχη της νοτας δε μου καθεται οσο με πενα.    

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

η αρχη της νοτας δε μου καθεται οσο με πενα

 

Όπως το αντιλαμβάνομαι,  με νύχι κάθεται καλύτερα στον χρόνο η νότα. Με το δέρμα του δακτύλου, τα πράγματα είναι πιο ασαφή, καθώς σε κάθε χτύπημα χορδής είναι πιο ασαφές το ακριβές σημειο επαφής, αλλά και το σημείο που τελειώνει η επαφή, αποδεσμεύεται η χορδή από το δάκτυλο, και παράγεται ο ήχος. Δεκα φορές εάν παίξεις την ίδια νοτα με τον ίδιο τρόπο, η χορδη θα ακολουθήσει διαφορετική διαδρομή στο δάκτυλο. Όσο πιο συχνά παιζεις με δάκτυλα, τόσο πιο μικρες θα είναι αυτές οι διαφορές.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Παντως αν ακουγεται ετσι σε παιξιμο με δαχτυλα κ φλατς στο καθαρο καναλι εχω εντυπωσιαστει. Πολυ πιο all around απ'οτι φανταζομουν. Επισης με εντυπωσιασε στην αρχη το ιδιο το παιξιμο σου. Παιζω πολυ με δαχτυλα κ ενω εχει πολλα συν στον ηχο το τοσο ρυθμικα ακριβες παιξιμο ..μου διαφευγει. Το που καθονται οι αξιες ρυθμικα εννοω. Ενω ελεγχω πολυ καλυτερα τη διαρκεια κ τα μιουταρισματα, η αρχη της νοτας δε μου καθεται οσο με πενα.    

Βασικα σορρυ κι ολας σε δεύτερη ακροαση βρηκα αρκετες πρασιναδες αλλα με επιασε ο ενθουσιασμος. Τα μπακια αυτα σχεδον παντα τα ακουω για πρωτη φορά και παιζω πανω τους. Ουτε τα ακορντα δεν βλεπω. Μετα το πρωτο verse καπως εκοικειωνομαι.

Αλλα ειπαμε ο ενθουσιασμός με κερδιζει.

Παιζω χωρις πενα τα τελευταία 20 χρονια τα αυτοσχεδιαστικα. Τα γραμμεννα συνηθως γυριζω στην πενα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

Όπως το αντιλαμβάνομαι,  με νύχι κάθεται καλύτερα στον χρόνο η νότα. Με το δέρμα του δακτύλου, τα πράγματα είναι πιο ασαφή, καθώς σε κάθε χτύπημα χορδής είναι πιο ασαφές το ακριβές σημειο επαφής, αλλά και το σημείο που τελειώνει η επαφή, αποδεσμεύεται η χορδή από το δάκτυλο, και παράγεται ο ήχος. Δεκα φορές εάν παίξεις την ίδια νοτα με τον ίδιο τρόπο, η χορδη θα ακολουθήσει διαφορετική διαδρομή στο δάκτυλο. Όσο πιο συχνά παιζεις με δάκτυλα, τόσο πιο μικρες θα είναι αυτές οι διαφορές.

 

 

Ναι συμφωνω. Αλλα το νυχι ειναι αλλος ηχος. Δεν εχει αυτο το fatness που εχει το.. ψαχνο κ ειναι πολυ πιο πριμο. Σε ρυθμικα κ τσικενπικιν ειναι ο,τι πρεπει ηχητικα, αλλα για lead παιξιμο δε θα το επελεγα. Βεβαια αν ειχα ξεκινησει ως κλασσικος κ ειχα χτισει τη συγκεκριμενη τεχνικη (νυχι) σε αλλο βαθμο μπορει να αλλαζα αποψη με ολα αυτα που θα μου επετρεπε να παιξω. Τωρα το δουλευω πολυ για να το βαλω στο παιξιμο, γιατι ο ηχος ειναι απιστευτος (χρησιμοποιωντας δερμα οπως ειπα πιο πανω κ οχι νυχι) αλλα για να μπορω να το εχω ως επιλογη που να μη μου περιοριζει τιποτα απο αυτα που θελω να κανω θελει δουλεια ακομα 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Ναι συμφωνω. Αλλα το νυχι ειναι αλλος ηχος. Δεν εχει αυτο το fatness που εχει το.. ψαχνο κ ειναι πολυ πιο πριμο. Σε ρυθμικα κ τσικενπικιν ειναι ο,τι πρεπει ηχητικα, αλλα για lead παιξιμο δε θα το επελεγα. Βεβαια αν ειχα ξεκινησει ως κλασσικος κ ειχα χτισει τη συγκεκριμενη τεχνικη (νυχι) σε αλλο βαθμο μπορει να αλλαζα αποψη με ολα αυτα που θα μου επετρεπε να παιξω. Τωρα το δουλευω πολυ για να το βαλω στο παιξιμο, γιατι ο ηχος ειναι απιστευτος (χρησιμοποιωντας δερμα οπως ειπα πιο πανω κ οχι νυχι) αλλα για να μπορω να το εχω ως επιλογη που να μη μου περιοριζει τιποτα απο αυτα που θελω να κανω θελει δουλεια ακομα 

Βασικα παιζω μαλλον παραξενα με εναν τροπο που σιγα σιγα αναπτυξα και ακομα δουλευω. 

Παιζω με τον αντιχειρα και τα τρια αλλα, σπάνια και με το μικρο. Αλλα μπερδευονται τα νυχια, δερμα, τσιμπητες, σκαφτες κλπ. Εμπειρία κλασικής δεν υπαρχει δυστυχως

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιωθεις ανετα σε ολο το φασμα του σολο παιξιματος σου με τα δαχτυλα? 

 

Εγω δυστυχως οταν προσπαθω να παιξω πχ συνεχομενα 8α απο μια ταχυτητα κ πανω εχω αλλον ηχο στις νοτες που παιζονται με τον αντιχειρα απ'οτι με τα αλλα δυο. Οπως κ να εχει αυτο ειναι αλλη κουβεντα. Εσυ οπως φαινεται σε αυτο που ανεβασες εχεις πολυ μεγαλυτερη ποικιλια στα ηχοχρωματα που μπορεις να βγαλεις χρησιμοποιωντας τα δαχτυλα 

 

29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Βασικα σορρυ κι ολας σε δεύτερη ακροαση βρηκα αρκετες πρασιναδες αλλα με επιασε ο ενθουσιασμος. Τα μπακια αυτα σχεδον παντα τα ακουω για πρωτη φορά και παιζω πανω τους. Ουτε τα ακορντα δεν βλεπω. Μετα το πρωτο verse καπως εκοικειωνομαι.

Αλλα ειπαμε ο ενθουσιασμός με κερδιζει.

Παιζω χωρις πενα τα τελευταία 20 χρονια τα αυτοσχεδιαστικα. Τα γραμμεννα συνηθως γυριζω στην πενα

 

Αυτο που λες για τις πρασιναδες κ ζητας συγγνωμη ειναι χαζο. Πραγματικα θαυμαζω καποιον που ανεβαζει 6 λεπτα το παιξιμο του ακριβως οπως ειναι. Για μενα ειναι ξεγυμνωμα κ ζητουμενο. Ειδικα τωρα που επιστρεφω στην κιθαρα μετα απο πολυ μεγαλο διαστημα που ημουν χωρις οργανο, εχω ανασφαλεια να το κανω ακομα κ για ενα λεπτο. Κ εσυ το εκανες για να μας παρουσιασεις κιολας το μηχανημα οποτε σ'ευχαριστουμε πολυ.

 

Πριν εκανα πλακα για το οτι παιζεις με δαχτυλα κ φλατ με αυτο το μηχανημα μονο κ μονο επειδη πολλοι το εχουμε συνυφασμενο με πενα, hi gain κ οποιον παρει ο χαρος🙂

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θεμα εξάσκησης. Πριν καιρό, είχα αφήσει την πένα και έπαιζα για κανα μήνα μόνο με δακτυλα. Από καθαρό ήχο μέχρι και heavy distortion. Είχα φτάσει σε ένα ανεκτό επίπεδο. Τωρα, που δεν παίζω με δάκτυλα, εάν θέλω πχ να σολαρω θα "χάσω" αρκετές νότες.

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Είναι θεμα εξάσκησης. Πριν καιρό, είχα αφήσει την πένα και έπαιζα για κανα μήνα μόνο με δακτυλα. Από καθαρό ήχο μέχρι και heavy distortion. Είχα φτάσει σε ένα ανεκτό επίπεδο. Τωρα, που δεν παίζω με δάκτυλα, εάν θέλω πχ να σολαρω θα "χάσω" αρκετές νότες.

 

 

 

 

 

 

Για να εξηγησω ολα τα θεματα που εχω με το παιξιμο με τα δαχτυλα (lead) θα επρεπε να γραψω 10 σελιδες κ παλι δε θα καταλαβαινε κανεις τιποτα 😁 . Μονο απο κοντα κ με οργανο θα μπορουσα να τα εξηγησω σωστα. Απο την αλλη συμφωνω πως με practice κ τριβη ολα βελτιωνονται. Αλλα για να μπορω να εχω παρομοια εργαλεια με αυτα που εχω με την πενα (τονιζω το παρομοια) θελει παρα πολυ δουλεια. Βεβαια μ'αρεσει τοσο πολυ ο ηχος (κ δεν επιτυγχανεται με κανεναν αλλο τροπο) που αναγκαστικα το δουλευω

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου