Προς το περιεχόμενο

Μας δουλεύουν....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κοίτα να δεις.

Το ιρίδιο, είναι όπως είπες pre - power amp - καμπίνες.

Το pre και το power amp αν θέλεις το απενεργοποιείς (μόνο και τα δύο, δεν διαχωρίζονται).

Οπότε έχεις pre τον slo, και αντί να τον στείλεις απ' ευθείας στην κάρτα από το preamp out του, στείλε τον στο ιρίδιο, στο οποίο έχεις απενεργοποιήσει τα pre και power amp, στείλε το στις καμπίνες δηλαδή, και μετά από εκεί στην κάρτα.

 

Δεν θα έχει τον χρωματισμό του τελικού, αλλά μόνο του slo και των ir.

Με τα ir θα έχεις τελικό και καμπίνα μαζί.

Να δούμε πώς ακούγεται.

Ιδέα είναι.

 

 

 

ναι

αυτό γίνεται.

Δεν είμαι αισιόδοξος όμως...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν είμαι αισιόδοξος όμως...

 

Εγώ πάλι έχω μια σχετική αισιοδοξία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ πάλι έχω μια σχετική αισιοδοξία.

Ενα βιντεο δεν φτανει

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

ναι

αυτό γίνεται.

Δεν είμαι αισιόδοξος όμως...

 Να εισαι. Οι πιο πολλοι τα preamps οταν τα συνδεουν στην καρτα, τα συνδεουν χωρις τελικο απλα βαζουν ενα IR loader plugin. Εσυ στη θεση του θα εχεις το ιριδιουμ με το amp σε bypass. Με πολυ λιγο ψαξιμο στο manual του iridium λεει τα εξης στη σελ 5

 

Connecting Iridium (cont.)

4 OTHER WAYS TO USE IRIDIUM

..............................

.............................

IR cab processing without amps Select Iridium’s Amp Bypass mode and connect a preamp or preamp pedal (such as Riverside) to Iridium’s input.

 

Μετα απο αυτο δε ξανακοιταω καν το βιντεο του Ιταλου. Το μανιουαλ προτεινει το απολυτως λογικο (αυτο που λεμε κ εγω με το Φιουζιο)

 

Αν συμφωνουμε μεχρι εδω μπορω να σου πω κ δυο λογους που μαλλον δε χρειαζεται καθολου τελικος (power amp) ή εξομοιωση του σε τετοιες περιπτωσεις. 

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το iridium δε φορτωνει impulses; Ε, φορτωσε του εκει κανα impulse που να ειναι φτιαγμενο με το power amp που θες, ωστε να εχει και το χρωμα του τελικου, και τελειωσε η υποθεση. Η κλασσικη ownhammer σιγουρα θα εχει κατι τετοιο, και βαζω και μια σελιδα που δινει καποια δωρεαν, για δες και με αυτα τι παιζει

 

 https://overdriven.fr/overdriven/index.php/2023/01/25/impulse-responses-part-11-irs-with-tube-amps-baked-in/

 

 

 Τωρα, αν θελεις να εξομοιωσεις και το "σπασιμο" του τελικου εκτος απο τη γενικη χροια του, εκει ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα. Εκει παιζει και να βολευει το να κανεις bypass τον soldano για να αξιοποιησεις το power amp section του strymon, υποθετω οτι το strymon τo εξομοιωνει με modelling.

 

 Γενικα ειναι φανατικος της αποψης οτι δε χρειαζεται παντα να χρησιμοποιουμε ολα οσα εχουμε. Σε καποιες περιπτωσεις ειναι σιγουρο οτι σκετο πχ το strymon στην καρτα ηχου θα δωσει πιο καταλληλο αποτελεσμα.

 

 

 Αλλα αφου γουσταρεις να το ψαχνεις, καλο κουραγιο. 😁 Εγω εχω παραδοθει πια, δεν αντεχω αλλο, καρφιτσωνω οτι βρω μπροστα μου και τελειωσε 😆

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

 Να εισαι. Οι πιο πολλοι τα preamps οταν τα συνδεουν στην καρτα, τα συνδεουν χωρις τελικο απλα βαζουν ενα IR loader plugin. Εσυ στη θεση του θα εχεις το ιριδιουμ με το amp σε bypass. Με πολυ λιγο ψαξιμο στο manual του iridium λεει τα εξης στη σελ 5

 

Connecting Iridium (cont.)

4 OTHER WAYS TO USE IRIDIUM

..............................

.............................

IR cab processing without amps Select Iridium’s Amp Bypass mode and connect a preamp or preamp pedal (such as Riverside) to Iridium’s input.

 

Μετα απο αυτο δε ξανακοιταω καν το βιντεο του Ιταλου. Το μανιουαλ προτεινει το απολυτως λογικο (αυτο που λεμε κ εγω με το Φιουζιο)

το δοκίμασα πριν λίγο.

Ακούγεται πιό ελεγχόμενο. Αν γίνει amp bypass, σταματούν να δουλεύουν όλα τα eq και το drive του iridium και μένει μόνο το level.

Όμως ενώ είναι πολύ καλά ελεγχόμενο, χάνεται εκείνο το Wow που έχει αν είσαι στο κανονικό mode, όπου σπρώχνεται και το idirium με τον ενισχυτή του και αν ανοίξει και το Wampler γίνεται της κακομοίρας (μάλλον καλομοίρας, γιατί είναι καλό).

Το σκέφτομαι και θα το δείξω μόλις αδειάσω.

 

10 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

 

Αν συμφωνουμε μεχρι εδω μπορω να σου πω κ δυο λογους που μαλλον δε χρειαζεται καθολου τελικος (power amp) ή εξομοιωση του σε τετοιες περιπτωσεις. 

 

ε, ναι. συμφωνούμε. Πες

3 ώρες πριν, manosx είπε

 Το iridium δε φορτωνει impulses; Ε, φορτωσε του εκει κανα impulse που να ειναι φτιαγμενο με το power amp που θες, ωστε να εχει και το χρωμα του τελικου, και τελειωσε η υποθεση. Η κλασσικη ownhammer σιγουρα θα εχει κατι τετοιο, και βαζω και μια σελιδα που δινει καποια δωρεαν, για δες και με αυτα τι παιζει

 

 https://overdriven.fr/overdriven/index.php/2023/01/25/impulse-responses-part-11-irs-with-tube-amps-baked-in/

 

θα τσεκάρω

 

Κάποια στιγμή κάπου θα καταλήξω. Τώρα είμαι ακόμα στο ψάξιμο. Δεν σκοπεύω να ψάχνομαι μια ζωή.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κοιτα, αφου εισαι στο ψαξιμο, θα σου πω απο που θα ξεκιναγα να ψαχνω αν ειχα κουραγιο 😆, αν δουλευεις βεβαια με plugins, που δουλευεις απο οτι ξερω.

 

 

 

 

 Κατεβαινει απο εδω

 

 https://github.com/sdatkinson/NeuralAmpModelerPlugin/releases

 

 

Profiles εδω

 

 https://github.com/pelennor2170/NAM_models?fbclid=IwAR0QYWRAbEZdypwFpiNl6ZpppRvhLOf3G3TqD5ymqG0JYccxhhzhoN_gHwQ

 

 

 Μιλαμε για profiler, την τελευταια δηλαδη λεξη της εξομοιωσης, σαν και αυτη που εκανε διασημο το kemper ας πουμε, και μιλαμε και για open source, την καλυτερη περιπτωση δηλαδη.

 

 

 Απο εκει θα ξεκινουσα αν δε βαριομουν. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κοιτα, αφου εισαι στο ψαξιμο, θα σου πω απο που θα ξεκιναγα να ψαχνω αν ειχα κουραγιο 😆, αν δουλευεις βεβαια με plugins, που δουλευεις απο οτι ξερω.

 

 

 

 

 Κατεβαινει απο εδω

 

 https://github.com/sdatkinson/NeuralAmpModelerPlugin/releases

 

 

Profiles εδω

 

 https://github.com/pelennor2170/NAM_models?fbclid=IwAR0QYWRAbEZdypwFpiNl6ZpppRvhLOf3G3TqD5ymqG0JYccxhhzhoN_gHwQ

 

 

 Μιλαμε για profiler, την τελευταια δηλαδη λεξη της εξομοιωσης, σαν και αυτη που εκανε διασημο το kemper ας πουμε, και μιλαμε και για open source, την καλυτερη περιπτωση δηλαδη.

 

 

 Απο εκει θα ξεκινουσα αν δε βαριομουν. 😆

όχι δεν είμαι των plugin.

Ιδίως για κιθάρες.

Εχω το s-gear, αλλά συνήθως δουλεύω με τους καθαρούς ήχους απ έξω. Γι αυτό μπήκα στη λογική του iridium/wampler.

Μια ματιά να ρίξω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ε, αστο τοτε.

 

 

 Και εγω να σου πω την αληθεια, που ειμαι των plug in, με τις κιθαρες προτιμω το hardware. Δεν ξερω, ενω με τα synths προτιμω το software, με τις κιθαρες δεν μου βγαινει.

 

 Ισως γιατι και πιτσιρικας η καλυτερη μου στα synth ηταν τα editors στα τοτε pc, ειχα editor ας πουμε για korg στο ATARI 😆  Ενω οι κιθαρες παντα ηταν φαση καρφιτσωμα σε ενισχυτη και παμε, σιγα μην μπλεκουμε με οθονες.

 

 Οποτε και τωρα, αν βαριεμαι να βαζω μικροφωνο, ενισχυτη και τετοια, που βαριεμαι οντως 😆, εχω τη μουσειακη την tonelab εκει, που ειναι πιο απλη και απο το απλο, και τελειωσε.

 

 Βεβαια και στην tonelab εχω βαλει τον editor 😆 αλλα ενταξει, αυτο ειναι αν θελω να φτιαξω κανα ηχο, αλλιως απλα παιζω με τα preset που εχω φτιαξει και τελειωσε.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

ε, ναι. συμφωνούμε. Πες

 

Καποια απο αυτα τα αγγιξε ο Μανος αλλα απο οπτικη απο το πως το βλεπω εγω

 

Ο τελικος στον ενισχυτη φτιαχτηκε με σκοπο να ενισχυσει περαιτερω το σημα για να να περασει στο επομενο σταδιο ,την καμπινα. Εσυ καμπινα δε θα τροφοδοτησεις οποτε αυτο δε σ'ενδιαφερει

 

Κ ο αλλος λογος (που χρειαζεται ο τελικος) ειναι γιατι οταν ανοιγει κι αυτος συμμετεχει πολυ στο χρωματισμο του τελικου ηχου, της χροιας δηλ. Αλλες φορες ειναι αυτο που λεμε "αν δε την ανοιξεις τη λαμπα δε θα την ευχαριστηθεις" (οχι παντα βεβαια γιατι το αυτι δεν ακουει γραμμικα τις εντασεις, αρα πολλες φορες μπερδευουμε το οτι ουτως ή αλλο σε συγκεκριμενες εντασεις ακουμε "καλυτερα" με το τι δινει η λαμπα), αλλες φορες σε συγκεκριμενα σχεδια ενισχυτων στο κλασσικο σπασμενο ηχο τους εχει αρχισει να σπαει κ ο τελικος (κ οι εντασεις ειναι εκκωφαντικες βεβαια). 

 

Εσενα ουτε το δευτερο σ'ενδιαφερει. Εκτος οτι προτιμας τους καθαρους ηχους (αρα δε σε νοιαζει), το ντραηβ καναλι του σλο ειναι σχεδιασμενο να σπαει κ να παιρνεις οσο γκεην θες απο την προενισχυση οποτε οταν θες να το χρησιμοποιεις, οσο γκεην κ να ζητας δε θα εχεις προβλημα.

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου