Προς το περιεχόμενο

Δυτικός vs ανατολικός κόσμος, πάμε καλά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Lord_Goumis τα πρόβληματα των γιαπωνεζικων τα ξέρω πολύ καλά. Δεν έχω εμπειρία με μια, αλλά με διψήφιο νούμερο είτε για μικρό είτε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Αυτό που λες (όχι για τους μαγνήτες που ισχύει, αλλά για το radius -ταστα) είναι άκυρο. Η δική σου μαλλον ειναι re issue ή vintage specs. Φαντάσου να σου χαρίζει ο φιλος σου American reissue  ή custom shop με τα ίδια specs κ εσύ να έλεγες εντάξει οι καστομ σοπ καλούς μαγνήτες έχουν, αλλα δε φτάνουν την ποιότητα της schecter μου που έχει φλατ ταστιέρα κ έξτρα τζάμπο τάστα. Άρα προφανώς κ η κιθάρα δεν είναι για εσένα 

 

Τώρα αυτά που λες για τις Ανατολίτικες μπορεί κ νά ισχύουν δεν αμφιβάλλω, αλλά όπως ανέφερα παραπάνω για μένα μόνο Τζαπαν μ'ενδιαφερουν κ σε αυτές αναφέρομαι (μάλιστα Τζαπαν συγκεκριμένης χρονικης περιόδου).

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Αναφανδόν

 

Αυτο το Αναφανδον το βαλα στο γουγλη να μου το μεταφρασει.

Αααα ρε Σαμη εισαι τελικα τεραστιος. 🥰😎

Επεξεργασμένο από ThomasSot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που λέτε για Ιαπωνία και Κορέα, λύστε μου μια απορία.

Revstar Γιαπωνεζικη καινουρια 1900€.

Revstar Ινδονησίας 777€.

 

Ίδια σώματα, ίδιοι μαγνήτες.

Οι διαφορές είναι χώρα προέλευσης (και αντίστοιχα άλλη ποιότητα δουλειάς και λεπτομέρειας στο όργανο), carbon στο σώμα της Γιαπωνέζικης, και μια άλλη διαδικασία που την ονομαζουν aging (μου μυρίζει μάρκετινγκ αλλά δεν ξέρω κιόλας). Γιατί να δώσω 1100 παραπάνω; Για να λέω ότι έχω την Γιαπωνεζικη προφέσιοναλ; 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, harilatron είπε

Σταμάτα ρε με το σουβλάκι επιτέλους. 

Να, τώρα όπως μιλάμε παίρνω τον υπουργό τηλέφωνο να βάλει τα πιτόγυρα στο καλάθι του χοντρού. 

Στερήθηκα τόσα χρόνια για να έχω ωραίο σώμα και μόλις αποφάσισα τα τελευταία δυο χρόνια να τα ευχαριστηθώ τα ακρίβυναν τόσο πολύ που είναι απαράδεκτο και δεν με ενδιαφέρουν οι δικαιολογίες τους🤣

 

 Είναι δικαίωμα του δημοσίου υπαλλήλου να είναι χοντρός.

 Φάτε άφοβα, είμαστε στην εποχή που λέμε ΟΧΙ στο BODY SHAMING 🤣

 

Πως να φας όμως με τέτοιες τιμές?

 

 Να πάει ο υπουργός και να μεταφέρει το καλάθι της νοικοκυράς στους καταλόγους των εστιατορίων.

 Να υπάρχουν στο κατάλογο φαγητά με ειδική σήμανση. 🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nekkon μεταχειρισμένα λαιμαι..... 

Δεκαετιών λαιμαι....

Όχι τόσο παλιά όμως ώστε να το πληρώνεις λαιμαι....😊

 

Τώρα αν θες καινούργια κ μάλιστα κάτι συγκεκριμένο, πας δοκιμάζεις κ τις δύο κ αν δε κάνει μπαμ σ'εσένα κ δε δικαιολογείται η διαφορά , παίρνεις κ τη φτηνή κ δύο μεταχειρισμένες🤣

 

Πέρα από την πλάκα εμένα μ'αρεσει πολύ η revstar neon yellow αλλά απ'οτι βλεπω στου Θωμά υπάρχει μόνο στη πολυ φτηνή σειρά που δεν έχει carbon reinforcement το οποίο είναι από τα πιο θελκτικα specs του μοντελου

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, harilatron είπε

 

Να, τώρα όπως μιλάμε παίρνω τον υπουργό τηλέφωνο να βάλει τα πιτόγυρα στο καλάθι του χοντρού. 

 

Μια και θα τον πάρεις δεν του λες να βάλει και τις US Fender στο καλάθι του π@π@ρ@?

  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αμα θελετε porsche κιθαρες να πατε να τις πληρωσετε, στο καλαθι θα μπουνε μονο τιμιες ασιατικες. 😆

 

 Porsche αρνι ρε πστ, και επι ΠΑΣΟΚ ειχαμε τα πορσε τα καγιεν για τη μπασκλασαρια, ΑΝΤΡΕΑ ελα απο το υπερπεραν και ΣΩΣΕ ΜΑΣ

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

@Lord_Goumis τα πρόβληματα των γιαπωνεζικων τα ξέρω πολύ καλά. Δεν έχω εμπειρία με μια, αλλά με διψήφιο νούμερο είτε για μικρό είτε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Αυτό που λες (όχι για τους μαγνήτες που ισχύει, αλλά για το radius -ταστα) είναι άκυρο. Η δική σου μαλλον ειναι re issue ή vintage specs. Φαντάσου να σου χαρίζει ο φιλος σου American reissue  ή custom shop με τα ίδια specs κ εσύ να έλεγες εντάξει οι καστομ σοπ καλούς μαγνήτες έχουν, αλλα δε φτάνουν την ποιότητα της schecter μου που έχει φλατ ταστιέρα κ έξτρα τζάμπο τάστα. Άρα προφανώς κ η κιθάρα δεν είναι για εσένα 

 

Τώρα αυτά που λες για τις Ανατολίτικες μπορεί κ νά ισχύουν δεν αμφιβάλλω, αλλά όπως ανέφερα παραπάνω για μένα μόνο Τζαπαν μ'ενδιαφερουν κ σε αυτές αναφέρομαι (μάλιστα Τζαπαν συγκεκριμένης χρονικης περιόδου).

 

Όντως είναι ένα είδος re issue η συγκεκριμένη Γιαπωνέζα και για αυτό είπα ότι "δεν μου έκατσε καλά", δεν την κρίνω για το μανίκι που είναι και αυτά είναι τα specs του και ίσως κακώς το ανέφερα... αλλά για τους μαγνήτες συμφωνούμε. 

 

Ίσως κακώς ανέφερα και την Ιαπωνία στην συζήτηση γενικότερα, αναφέρομαι στις ανατολίτικες τύπου Κίνα Κορέα Ινδονησία , η Ιαπωνία αν και είναι στην Ανατολή ειναι σαν την Αμερική που έχει τα brands της (ibanez, TAMA κτλ) και τις φθηνά της όργανα τα παράγει στις χώρες αυτές. Απλά θεωρώ για λόγους που προανέφερα ότι οι Fender USA είναι καλύτερες από τις Fender Japan ειδικά όταν μιλάμε για out of the box, χωρίς μοντες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ίδια σώματα, ίδιοι μαγνήτες.

Οι διαφορές είναι χώρα προέλευσης (και αντίστοιχα άλλη ποιότητα δουλειάς και λεπτομέρειας στο όργανο), carbon στο σώμα της Γιαπωνέζικης, και μια άλλη διαδικασία που την ονομαζουν aging (μου μυρίζει μάρκετινγκ αλλά δεν ξέρω κιόλας). Γιατί να δώσω 1100 παραπάνω; Για να λέω ότι έχω την Γιαπωνεζικη προφέσιοναλ; 

 

Να σου θυμίζω Gibson - Epiphone?

Ή μήπως Squier - Fender mex - Fender usa?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

. Απλά θεωρώ για λόγους που προανέφερα ότι οι Fender USA είναι καλύτερες από τις Fender Japan ειδικά όταν μιλάμε για out of the box, χωρίς μοντες κτλ

Είναι τόσο πολλοί οι παράγοντες που δε μπορώ να σου απαντήσω γενικώς...

Στο price range που σου ανέφερα προτιμώ Τζαπαν συγκεκριμένης περιόδου . 

Βέβαια έχω αγοράσει Dan Smith strat (όχι era) με 650 ε κ ένα Rat δώρο που το πούλησα 200 κ μετά την αντάλλαξα με την καλύτερη στρατ που είχα ποτέ.... Αλλά αυτό ήταν μια φορά στα τόσα χρόνια που ψάχνω ενώ Τοκαι πχ βρίσκω συνέχεια. Κ τη βρίσκω πάντα σχεδόν στα ίδια λεφτά , κ πάντα ξέρω πως θα έχουν τα "πρόβληματα" που αναφέρεις εσύ, αλλά κ τα θετικά που ψάχνω εγώ. Κ ξέρω πως με αλλά 300 θα με καλύπτει περισσότερο από μια Αμερικανική στα 750 τις περισσότερες περιπτώσεις. 

 

Σε αυτό βέβαια φταίει κ η αγορά μεταχειρισμένων στην Ελλάδα κ που όποιος έχει Αμερικανική πετά ένα σαν καινούργια στην αγγελία κ πουλάει όσο θέλει

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου