Προς το περιεχόμενο

Τι παίζει με τις τιμές των μεταχειρισμένων Gibson;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Κοίτα να δεις, σίγουρα ο καθένας εννοεί άλλο πράγμα όταν μιλάει για καθαρό ήχο.

Αν σκεφτείς όμως ότι το μεγαλύτερο μέρος της jazz κιθάρας είναι παιγμένο με διπλούς, καταλαβαίνεις το πνεύμα μου.

 

Είπα από LES PAUL με διπλούς.

 

Οχι γενικά με διπλούς.

 

Και δεν μιλάμε βέβαια για τις ελάχιστες LP που κατασκευάστηκαν στα 50s και 60s .

 

Προσωπικά πάντως για jazz τίποτα καλύτερο δεν υπάρχει από τις κλασσικές ηχογραφήσεις με P90s (Grant Green etc.)

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Gibson δεκαετίας 70 δεν έπαιρνα ακόμα και να μου την χαρίζανε πάντως (από 74 και μετά).

Λάθος!

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Λάθος!

 

Σίγουρα υπάρχουν και καλοφτιαγμένα όργανα, αλλά νομίζω ότι ήταν εξαιρέσεις.

Εκείνη την περίοδο η Gibson (από όσο ξέρω βέβαια) είχε ρίξει την ποιότητα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Σίγουρα υπάρχουν και καλοφτιαγμένα όργανα, αλλά νομίζω ότι ήταν εξαιρέσεις.

Εκείνη την περίοδο η Gibson (από όσο ξέρω βέβαια) είχε ρίξει την ποιότητα.

Μπορεί να έχουν τα κιλάκια τους, αλλά δεν έχω παίξει κάποια που να μην τα "λέει".

  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Μπορεί να έχουν τα κιλάκια τους, αλλά δεν έχω παίξει κάποια που να μην τα "λέει".

Κ ειδικα οι καστομ εκεινης της περιοδου για χαρντροκ κ χεβυ ειναι οι πιο σωτ αφτερ.. κ για τα κιλακια τους

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην ξεχναμε και τις LP deluxe των '70ς με το σωμα σαντουιτς και τους mini humbuckers, εχουν γουστοζικο ηχο αν και οχι φυσικα τον "κλασσικο" LP ηχο.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, odis13 είπε

Και να μην ξεχναμε και τις LP deluxe των '70ς με το σωμα σαντουιτς και τους mini humbuckers, εχουν γουστοζικο ηχο αν και οχι φυσικα τον "κλασσικο" LP ηχο.

Θινλιζζυ ηχος, ετοιμος, 100%

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
35 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Μπορεί να έχουν τα κιλάκια τους, αλλά δεν έχω παίξει κάποια που να μην τα "λέει".

Θα συμφωνήσω! Ήταν πολύ βαριές, κάτι που δεν τις έκανε εργονομικές και φιλικές, αλλά πολλές από αυτές-όχι όλες-έπαιζαν καλά! 

Μετά ήρθε το weight relief, έγιναν πιό φιλικές αλλά έπρεπε να ψάξεις να πετύχεις κομμάτι που να παίζει καλά! 

Η PRS από την άλλη, είχε στη διάρκεια των '90s - '00s βαριές κιθάρες, που όμως ποτέ δεν έφθαναν τα 4,5 - 5,5 kg των Gibson που έπαιζαν εξαιρετικά και την τελευταία δεκαετία τις έχει κι αυτή ελαφρύνει αρκετά, χωρίς weight relief τεχνάσματα! 

Η Fender με έχει μπερδέψει... Εξακολουθεί να βγάζει βαριές κιθάρες εκτός των custom shop και κάποιες paulonia κλπ, που άλλες παίζουν άλλες όχι. 

Νομίζω η τάση τελευταία άλλαξε όταν η αγορά πέρασε στο διαδικτυακό εμπόρειο και οι περισσότεροι αγοράζουν εμφάνιση, χαρακτηριστικά και φινίρισμα χωρίς να ακούσουν ποτέ το όργανο!

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2023 στις 1:32 ΠΜ, Superfunk είπε

 

Πάντως καθαρό ήχο από LP με διπλους που να μου προκαλεί σιελόρροια :) δεν έχω ακούσει ακόμα  :)

Έχω ακούσει όμως από SG με Ρ90 και φυσικά από Firebird (με κανονικούς alnico pickups όχι τα χρεπια που έβαζε η Gibson για αρκετό καιρό)

Φταίνε οι humbuckers; Ούτε με Telecaster Deluxe δεν τρέχουν σάλια;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Φταίνε οι humbuckers; Ούτε με Telecaster Deluxe δεν τρέχουν σάλια;

 

Oi Telecaster Deluxe δεν έχουν  humbuckers,έχουν τους εκπληκτικά καθαρούς Wide Range...,αν μιλάμε φυσικά για τους Cunife.

 

Φυσικά και υπάρχουν και κλασσικοί humbuckers με ωραιότατα καθαρά,κατά τη γνώμη μου φταίει το γεγονός ότι στις περισσότερες Les Paul (δεν μιλάμε για 50s,60s και CS των χιλιάδων δολαρίων αλλά για mainstream μοντέλα) έχουμε πολύ hot μαγνήτες σε μια ήδη πολύ κομπρεσσαρισμενη εκ κατασκευής κιθάρα...τις περισσότερες φορές με υπερβολικά πολλά κιλά.

 

Παρεμπιπτόντως μια από τις ωραιότερες κιθάρες για καθαρό ήχο που είχα ποτέ μου ήταν μια Custom του 1968 που δυστυχώς μου έκλεψαν. Πουπουλο και με σούπερ low output μαγνήτες. Αλλά ακόμα και αυτές γύρω στα 20Κ πάνε πλέον οπότε δεν τις λες και πανταχού παρούσες....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου