Προς το περιεχόμενο

Τι παίζει με τις τιμές των μεταχειρισμένων Gibson;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

εδώ και αρκετό καιρό χαζεύοντας στο διαδίκτυο παρατήρησα μια ανισορροπία θα έλεγα στις τιμές των Gibson Standard (και των 2 μοντέλων, LP και SG) των χρονολογιών της δεκαετίας του 2000 (πριν το 2010 και την κατάσχεση των ξύλων που έγινε στην Gibson), πάντα συγκρίνοντας, σε σχέση  με τις σημερινές τιμές στις καινούργιες. Δεν μιλώ για τιμές στην Ελλάδα μόνο, αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο χωρίς να εξαιρώ και την Αμερική (μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι εκεί παίζουν και πιο ακριβά από Ευρώπη, τουλάχιστον στο Reverb)

Παράδειγμα 1ο:  η πιο ακριβή Gibson LP Standard στο γνωστό Γερμανικό κατάστημα και όχι μόνο (βγάζω εκτός Vintage, signature kai R8,9 κλπ) είναι στα 2500-2600. Οι τιμές των μεταχειρισμένων  φτάνουν 3000 φεύγα. Υπάρχουν και τιμές κοντά στα 2000 που το λες και λογικό, ανάλογα την κατάσταση, αλλά κατά κύριο λόγο είναι πάνω από τις καινούργιες.

Παράδειγμα 2ο: Gibson SG Standard (Ταυράκι), το ίδιο, καινούργια 1600, μεταχειρισμένες κοντά στην τιμή καινούργιας μέχρι και 2000 φεύγα

 

Τι γίνεται τελικά, πήρε κάτι το αυτί σας? Θεωρούν Vintage κιθάρες 20ετίας? Τα έχουν παίξει γενικώς όλοι στον κόσμο? Μήπως ο δικός μου H/Y δείχνει άλλες τιμές?

Ok, Κατά τα λεγόμενα πολλών θεωρούνται οι καλές χρονιές της Gibson, αλλά αυτό είναι?

 

Το ξαναγράφω για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι  στην Ελλάδα, αλλά παγκοσμίως. Αν κάποιος έχει εξήγηση θα χαρώ να την ακούσω, ευχαριστώ

Επεξεργασμένο από koap4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koap4 είπε

Ok, Κατά τα λεγόμενα πολλών θεωρούνται οι καλές χρονιές της Gibson, αλλά αυτό είναι?

Δεν λέει κάτι αυτό, σε μένα τουλάχιστον. Μετά το 2019 η Gibson ξανασοβάρεψε, οπότε χίλιες φορές να πάρω καινούρια. Νομίζω οι τιμές οφείλονται στο αγοραστικό κοινό. Αν θες Gibson ντε και καλά, θα ξηλωθείς, επειδή θες Gibson. Ποιος θέλει Gibson; Κάποιος που είναι 40+, άρα έχει μια εικοσαετία ένσημα στην πλάτη του. 

Βαράτε 🤑

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koap4 είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

εδώ και αρκετό καιρό χαζεύοντας στο διαδίκτυο παρατήρησα μια ανισορροπία θα έλεγα στις τιμές των Gibson Standard (και των 2 μοντέλων, LP και SG) των χρονολογιών της δεκαετίας του 2000 (πριν το 2010 και την κατάσχεση των ξύλων που έγινε στην Gibson), πάντα συγκρίνοντας, σε σχέση  με τις σημερινές τιμές στις καινούργιες. Δεν μιλώ για τιμές στην Ελλάδα μόνο, αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο χωρίς να εξαιρώ και την Αμερική (μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι εκεί παίζουν και πιο ακριβά από Ευρώπη, τουλάχιστον στο Reverb)

Παράδειγμα 1ο:  η πιο ακριβή Gibson LP Standard στο γνωστό Γερμανικό κατάστημα και όχι μόνο (βγάζω εκτός Vintage, signature kai R8,9 κλπ) είναι στα 2500-2600. Οι τιμές των μεταχειρισμένων  φτάνουν 3000 φεύγα. Υπάρχουν και τιμές κοντά στα 2000 που το λες και λογικό, ανάλογα την κατάσταση, αλλά κατά κύριο λόγο είναι πάνω από τις καινούργιες.

Παράδειγμα 2ο: Gibson SG Standard (Ταυράκι), το ίδιο, καινούργια 1600, μεταχειρισμένες κοντά στην τιμή καινούργιας μέχρι και 2000 φεύγα

 

Τι γίνεται τελικά, πήρε κάτι το αυτί σας? Θεωρούν Vintage κιθάρες 20ετίας? Τα έχουν παίξει γενικώς όλοι στον κόσμο? Μήπως ο δικός μου H/Y δείχνει άλλες τιμές?

Ok, Κατά τα λεγόμενα πολλών θεωρούνται οι καλές χρονιές της Gibson, αλλά αυτό είναι?

 

Το ξαναγράφω για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι  στην Ελλάδα, αλλά παγκοσμίως. Αν κάποιος έχει εξήγηση θα χαρώ να την ακούσω, ευχαριστώ

 

Η δική μου εξήγηση είναι πως απλά πρόκειται για μία τάση της αγοράς και κάποιο χαϊπάρισμα που παίρνουν κάποια προϊόντα.

Μπορεί ακόμη και ένας διάσημος youtuber να ταρακουνήσει την αγορά, καλή ώρα o χαμός με το bad monkey.  

 

Με τις Gibson συντρέχουν και άλλοι λόγοι, όπως το mojo,κ.λ.π. αλλά σκέψου ότι ακόμη και η Epiphone Les Paul 1959 έχει κοντά στα 800 κατοστάρικα στα μαγαζιά και παίζουν μεταχειρισμένα μοντέλα από συγκεκριμένες χρονιές που πηγαίνουν πάνω από 1000άρικο στις αγγελίες.

 

Φιλική συμβουλή για αγορά Gibson,επειδή αγόρασα την πρώτη μου πέρυσι και ξόδεψα περισσότερα από τα χρήματα που ανέφερες μιας και ήθελα κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Αν είναι μία οικονομική υπέρβαση για σένα, πρέπει να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου αναφορικά με τους λόγους που την αγοράζεις.

Δεν μετάνιωσα στιγμή που την αγόρασα, αλλά αν με ρωτάς αν αξίζει παικτικά τα λεφτά της,πιστεύω ότι στο θέμα playability τα ηνία κρατάνε άλλες εταιρείες.

Άλλωστε πέρα από endorsements,κ.λ.π. κοίτα λιγάκι από τους κιθαρίστες που είναι ενεργοί και παραγωγικοί, ποιος παίζει με τι..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το post το ανέβασα περισσότερο ως απορία, μήπως έχω χάσει κανένα επεισόδιο και κάτι έχει παιχτεί παγκοσμίως. Δεν ψάχνω να αγοράσω, έχουν περάσει αρκετές Gibson από τα χέρια μου και δεν έγινα φίλος με καμία, (παρ' ότι σαν ποιότητα κατασκευής ήταν πάρα πολύ καλές, οφείλω να το ομολογήσω, αλλά δεν ταιριάξαμε στον ήχο... είμαι Stratocasteraκιας) και ένα τελευταίο ταυράκι SG Standard που μου έμεινε, θεώρησα αν το δώσω 400 - 450 ευρώ κάτω από την αρχική τιμή του καινούργιου, που είναι 1600, θα είναι μια τίμια τιμή, για την κατάσταση βιτρίνας που είναι.  Μάλιστα αρχικά είχα και πολύ λίγες ενοχές και έλεγα να το δώσω και λίγο χαμηλότερα.  Τελικά πέφτω πάνω σε αυτό το χάος και βλέπω σαπάκια να πωλούνται στα 1300 και σε καλή κατάσταση να φτάνουν τα 1900. Εκεί αναρωτήθηκα... έχω χάσει κανένα επεισόδιο και έχω μια από τις χαμηλότερες τιμές παγκοσμίως? Προφανώς ΟΧΙ από τις απαντήσεις σας, άρα δεν είμαι εγώ ο τρελός του χωριού. Μάλλον απάντηση δεν θα βρούμε 

 

 

Επεξεργασμένο από koap4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Terry RoscoeBeck5 changed the title to Τι παίζει με τις τιμές των μεταχειρισμένων Gibson;
5 ώρες πριν, Nekkon είπε

Δεν λέει κάτι αυτό, σε μένα τουλάχιστον. Μετά το 2019 η Gibson ξανασοβάρεψε, οπότε χίλιες φορές να πάρω καινούρια. Νομίζω οι τιμές οφείλονται στο αγοραστικό κοινό. Αν θες Gibson ντε και καλά, θα ξηλωθείς, επειδή θες Gibson. Ποιος θέλει Gibson; Κάποιος που είναι 40+, άρα έχει μια εικοσαετία ένσημα στην πλάτη του. 

Βαράτε 🤑

Διαφωνώ με το 40+, συμφωνώ με το ότι ξανασοβάρεψε, δεν ξέρω αν είναι από το 2019 αλλά σε καινούργιες έχω ακούσει και καλές, οι περισσότερες είναι Slash-οποιημένες.

Επεξεργασμένο από koap4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, koap4 είπε

Διαφωνώ με το 40+, συμφωνώ με το ότι ξανασοβάρεψε, δεν ξέρω αν είναι από το 2019 αλλά σε καινούργιες έχω ακούσει και καλές, οι περισσότερες είναι Slash-οποιημένες.

Το 2018 άλλαξε CEO, προσέλαβαν και τον Marc Agnesi για promotion που δούλευε στο Norman's rare guitars. Άλλαξαν έκτοτε νοοτροπία και επανήλθαν στοιχεία που είχαν αλλάξει. Την περασμένη δεκαετία είχε υπάρξει μια τάση μοντερνοποιησης της Les Paul με στοιχεία που ξενερωναν πολλούς παίκτες γιατί δεν αλλάζεις κάτι τόσο ιστορικό ρε φίλε, το αφήνεις ως έχει. 

Λογικό για τον Slash που ανέφερες, είναι ο κιθαρίστας που ανέστησε την εταιρία μόνος του τη δεκαετία 80-90. Και ακόμα πουλάει το όνομα του πολύ. 

Για το 40+, για σκέψου το. Ποιος κάτω των 30 θα δώσει τόσα χρήματα για κιθάρα; Γενικά θεωρούνται boomer guitars, τις αγαπώ, μου αρέσει φοβερά ο ήχος τους, είναι συνυφασμένες με τη ροκ ιστορία, είναι όλα τα ακούσματα μου, αλλά στη μοντέρνα μουσική δεν έχουν θέση. Ποιος από τους νέους παίκτες παίζει με Gibson; Βγάλε τον Slash και θα δεις ότι δεν υπάρχει πλέον άλλος σύγχρονος κιθαρίστας που να παίζει με Gibson και να λες θα πιασω την κιθάρα μου για να παίξω έτσι...

Επεξεργασμένο από Nekkon

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όποιος βάζει μια αγγελία και ζητάει 3000 ευρώ για μια απλή LP Standard της δεκαετίας 2000's δεν σημαίνει ότι θα τα πάρει κιόλας... εκτός αν βρει κάποιο κορόιδο και το πείσει.  

 

Εγώ παρατηρώ ότι οι τιμές στα μεταχειρισμένα ακολουθούν τις τιμές των τρεχουσών τιμών της Gibson...πχ πλέον μια Standard καινούργια κοστίζει 2300 και άρα στα μεταχειρισμένα ο κόσμος την δίνει 2000 ή λιγο λιγότερο (ανεξάρτητα το ποσό που την αγόρασε). Με άλλα λόγια η αύξηση τιμών που επέβαλε εδώ και μια πενταετία η Gibson παρέσυρε και τα μεταχειρισμένα.

 

Ευτυχώς εγώ πρόλαβα και πήρα Gibson σε αστείες για την σημερινή εποχή τιμές, θυμάμαι ακόμα από το Musicstore ή το Thomann το 2017 αγόρασα μια Les Paul Traditional 2016 για 1.666 ευρώ (ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ και όχι B stock) - είχαν βγει τα 2017 μοντέλα τοτε που ήταν στα 1800+ ευρώ και τα 2016 μοντέλα ήθελαν να τα ξεστοκαρουν μάλλον, γι'αυτό και η τιμή- και το ίδιο ακριβώς έκανα και με μια Gibson SG Standard του 2018 που την αγόρασα πάλι από το ίδιο κατάστημα (ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ και όχι B stock) για 1100 ευρώ ενώ τα 2019 αντίστοιχα μοντέλα τα έδιναν για 1400 ευρώ (και χωρίς σκληρή θήκη 🤣)

 

Δυστυχώς έκτοτε με τον νέο CEO οι τιμές έχουν ανέβει πολύ, και μάλιστα πριν την πανδημία και τον πόλεμο 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Correction
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου